Opál



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?)
9.9.2012 11:13

Ta dužina není tak pomerančově oranžová jako u některých plumcotů. je spíš žlutá až při zralosti do bleděhnědožluta (asi jako Malvazinka, Althanova, Viktorie). Ne, že by to vadilo, ale barva dužiny nijak zvlášť nezaujme. Chuť je fakt dobrá, na ranou dobu zrání nebývale sladká. S odlučitelností pecky problém nebyl. Propad před sklizní mi nepřipadá nějak mimořádný. Spíš bych odrůdě vyčetl krátkou dobu sklizňové, a tedy i konzumní zralosti. To spolu s měkšími plody zkracuje dobu, kdy si na Opálu pochutnáme. Růst mi přijde spáíš bujnější, což může být vlhčí lokalitou. Přesto bych nevolil jinou podnož než myrobalán.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 9.9.2012 11:13

Ta dužina není tak pomerančově oranžová jako u některých plumcotů. je spíš žlutá až při zralosti do bleděhnědožluta (asi jako Malvazinka, Althanova, Viktorie). Ne, že by to vadilo, ale barva dužiny nijak zvlášť nezaujme. Chuť je fakt dobrá, na ranou dobu zrání nebývale sladká. S odlučitelností pecky problém nebyl. Propad před sklizní mi nepřipadá nějak mimořádný. Spíš bych odrůdě vyčetl krátkou dobu sklizňové, a tedy i konzumní zralosti. To spolu s měkšími plody zkracuje dobu, kdy si na Opálu pochutnáme. Růst mi přijde spáíš bujnější, což může být vlhčí lokalitou. Přesto bych nevolil jinou podnož než myrobalán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 9.3.2013 16:39

Opál je opravdu "top" odrůda. Pro mě rozhodně nejpřítažlivější renglóda. Bohužel je to jediný stromek, který jsem svou netrpělivostí poškodil. Druhým rokem na něm bylo plodů přeci jenom víc, než bylo zdrávo. U jiných stromků dojde maximálně k vynechání úrody další rok, ale tento stromek už dvě sezóny stojí jak v plodnosti, tak i v růstu. Na to, že neplodí tak jsou jeho přírůstky velmi slabé. Na jeho lahodné plody budu muset i letos vyrazit jinam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.7.2013 10:07

Opál letos přeplozuje. Zcela se mu vyhnul propad charakteru zčervenání a modřin. Plody budou zřejmě menší


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 17.7.2013 10:42

To bych nikdy neřekl pane Miloši, že i bez Photoshopu se dá vyprodukovat ovocný rukávec obalený plody, kde poměr plodů ku listům je zhruba 5:1, jak to vídáme v oněch magických katalozích zásilkových prodejců. Až to dozraje, tak jako reklama na Opál to bude bomba!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.7.2013 10:59

Ono je to taky tím, že váhou plodů jedna větev přilehla k druhé a tím vznikl ten efekt rukávce.. Jinak bych takhle výchovný řez nevedl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 21.7.2013 16:12

Malvazinka už dozrieva.

MALVAZINKA
MALVAZINKA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 21.7.2013 22:38

Moc pěkné. Jednu bych si dal. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.1 (?), 28.7.2013 15:59

Mě Opál loni zmrznul a letos je tak obalený, že jsem podepřel větve a stejně jedna prskla. Musel sem tedy plody hodně protrhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 28.7.2013 16:34

Škoda že jste nepřihodil nějaké obrázky, protože na zralý Opál se moc pěkně kouká-není to tak jednobarevné.Jinak chci varovat před blížícími bouřkami s krupobitím, které se k nám blíží z Francie přes Německo, kde padaly kroupy velikosti tenisáků.Některé bouřky se rozpadly v Německu, ale nové v tom horku vznikají, a mají dorazit do Čech během pondělí po poledni a k večeru.Proto si zabezpečte svou úrodu,a stromky zpevněním kmínků, vyvázáním větví proti vylomení.Jinak nezralé plody asi ochránit nepůjde.Co se Opálu týče tak ten umí hrát všemi barvami od žlutooranžové, přes fialovo modrou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 1.8.2013 22:43

Tak ti rosti&slaviku pošlu fotku "hodně" zralého Opálu já. Je jak jsi si přál, je hodně barevnáwink.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika