Omlazení slivoně?



host - 43.70 (?)
22.1.2013 17:33

Myrobalán není špendlík.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 225.190 (?), 20.1.2013 13:07, zobrazeno: 8592x

Dobrý den,

aso před rokem jsem zakoupil zahradu s několika ovocnými stromky a jeden z nich je slivoň. Slivoň je asi 10 metrů vysoká a asi 0,5m nad zemí de dělí va 2 kmeny z toho je jeden naprosto uschlý (asi naprosto oříznout) a druhý pomalu prosychá po větvích podle mých informací nebyla slivoň prostříhnuta cca 15 let sama sobě bude stará asi 20 let. Proto se ptám mám se nějak pokusit jí omladit nebo spíš ostříhat nechat narůst nové větve a znich poté udělat roub? Pokud rou bat mám na výběr plané třešně nebo mirabelky ale mají jakoby takový dutý vnitřek kmínku.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 20.1.2013 16:22
Hezký den, peckoviny se řežou v míze, jinak hrozí klejotok. U starého stromu můžete zkusit postupný průklest, rozhodně nejde zmladit slivoň naráz.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.190 (?), 20.1.2013 16:39

v míze - chápu to dobře že je řez až na dřevo ve kterém prodí míza? A jak je to s temi podnoži?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 20.1.2013 17:00

Ne, v míze znamená v období růstu - nejlépe v době květu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 78.10 (?), 20.1.2013 18:44

Inu vyloženě starý strom slivoně nelze zmladit už vůbec. 20 let není žádný zvláštní věk, ale jestli už dochází k prosychání, nemusí mít už zásah požadující účinky. Lidé po mě často chtějí ať jim nějak zmladím starou třešeň, či Domácí švestku, bohužel přestárlé peckoviny většinou nezareagují tak, aby byl výsledek lepší než původní stav. Bez řezu může strom může ještě dosti dlouhou dobu žít, i relativně slušně plodit, řez. zásahem odtsraníme plodící větve a nemusí nám narůst odpovídající náhrada, většinou nelze vypěstovat novou korunu jako u jádrovin. Peckoviny musíme zkrátka zmlazovat výrazně dřív než jádroviny...

           Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 225.190 (?), 20.1.2013 19:09

Takže řez a pak z výhonů udělat roub je nejrealističtější. A poradí mi někdo ohledně těch podnoží prosím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 78.10 (?), 21.1.2013 13:24

Asi to bude nejlepší. a kdo ví, třeba strom po řezu ještě nečekaně dobře zareaguje... Nejsnáze dostuonou podnoží bude asi myrobalán- lidově špendlík, od cest- určitě bude možno sehnat nějaký odkopek. Jinak se používají Zelená rengloda, Wangenheimova- ta bývá slabeji vzrůstná. Do zamokřených půd je vhodná St, julien.- rovněž slaběji roste Dá se použít i odkopek či semenáč Durancie, popř. jiné místní kulovačky...

     Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.190 (?), 22.1.2013 16:40

Tak vám děkuji za odpověď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 22.1.2013 17:33

Myrobalán není špendlík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 22.1.2013 22:48

Na tohle téma se tu kdysi vedla jedna z nejrozsáhlejších diskusí vůbec, tazatel se tenkrát tuším ptal, jestli někdo neví o nějakých stromech žlutého špendlíku. Odezva byla obrovská, bohužel 99 procent psalo o myrobalánech, pro které se vžil název špendlík... Pravý špendlík je něco zcela jiného, mimochodem taky se dost používal jako podnož, před 2 lety, jsem vyséval možná 200 semen, bohužel zřejmě kvůli přeschnutí semen před stratifikací nevyklíčilo ani jedno...

           Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika