Očkování



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?) 
23.6.2010 23:56, zobrazeno: 45819x

Rád bych vyzkoušel očkovat slivoń.Něco jsem si o tom přečetl, ale moudrý z toho nejsu.Poradí mi někdo jak a kdy na to?Také mi není jasné jak poznám na větvičče to očko.V této době jsem viděl, pokud to tedy bylo ono-očko pouze na jabloni.Jakoby malý pupen mezi listy.Snad je na to potřeba nějaký speciální nůž??

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 176.18 (?), 24.6.2010 0:41

Očko je bývalý pupen, ze kterého vyrůstá list. Pokud se "bere očko", ponechává se u něj kousek listového řapíku...         :-)))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.6.2010 9:02

 Spíš než bývalý je očko budoucí pupen -  v zápaží každého listu. Listové řapíky se ponechávají kvůli lepší manipulaci s odříznutým očkem a pro kontrolu ujmutí. Nutný ale řapík není, očko se přihojí i bez něj. Někteří šlechtitelé při očkování řapíky odstraňují úplně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 5.7.2010 20:02

Vygůgloval jsem nějaké info a obrázky k tomu to tématu.Jen mi není jasné jestli ovocné stromy mají různé nároky co se týká časového úseku.Např.jádroviny v červenci a peckoviny později?Nebo je to snad jedno?

Po odejmutí očka jak s ním zacházet.Přiložit ho k pvc folii.Rukou se na něj šahat nesmí a nějaký transport vydržet musí.Budu-li mít očko v chladu tak nějaké 3 hodiny snad vydrží, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.7.2010 20:12

Časové úseky se řídí podle toho, jestli má podnož mízu.  Neočkuje se před půlkou července, očka by mohla zbytečně vyrašit. 
   Očka se netransportují odříznutá, nýbrž jako celý zelený roub s odstříhanými listy. VBydrží ve vlhkém zábalu několik dní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 5.7.2010 22:33

Samozřejmě třeba myrobalán má mízu dlouho až do září. U broskvoní se tuším doporučovalo očkovat v pozdějších termínech, aby se očko nezavalilo. Přesnou posloupnost si ale nepamatuju. Co třeba místo googlení použít chytrou knihu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 8.8.2010 12:46

Chci se pustit do očkování slivoní.Myslím, že teď je ta pravá chvíle.Lze naočkovat na podnože odkopků slivoní durancii?Soused má výborné durancie.Letos mu vyrazilo hodně tzv.vlků. Můžu je použít...?Jsou to letorosty a chci z nich vzít očka.Někde jsem tu četl na toto téma obsáhlejší diskuzi, ale nemůžu to najít.Tak kdyby mě prosím někdo navedl.

Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.105 (?), 8.8.2010 21:02

Omlouvám se za trochu pesimismu. Sice to je možné a může to dopadnout velmi dobře, ale očkovat slivoňové odkopky je rizikové z důvodu možnosti šíření viróz. Pokud není zdravotní stav matečného stromu s určitostí jistý, je to méně vhodné, než očkovat semenáče. Ty bývají zdravé téměř vždy. Obecně se nedoporučuje ani používat vlky jako rouby. Sám jsem si však všiml, že u některých slivoní vlky vyrůstající ze starého dřeva hned kvetou a tak by to snad nevadilo. Možná se doporučení nepoužívat vlky týká hlavně jabloní. Víte to někdo?  Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 9.8.2010 7:04

Píše se, že očka se mají brát z letorostů na jižní straně stromu, kde jsou nejvyzrálejší. Očka na vlcích bývají menší, zelená, méně vyzrálá (vzhledem k síle výhonu). 
   Pokud jsem vlky ke štěpování použil (častěji pro roubování než očkování), žádný rozdíl v růstu a plodnosti stromku jsem neshledal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 9.8.2010 21:50

Dotaz na pana Vysloužila. Předpokládám, že když se použijí k roubování vlky, že musí být již z plodícího stromu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika