Očkování



host - 212.16 (?)
9.8.2019 11:07

Já se těch různých zaklínadel nebojím a nezkušeným radím nebát se. Zkoušku zralosti ohybem, jsem nikdy nedělal. Např.- loni jsem si od souseda vzal dva letorosty třešně. První dvě, tři očka vynechám, protože se mi nelíbí, jsou malé. Další dvě očka jsem použil k očkování do T řezu a zbytek letorostu byl použit, jako roub. Jak to vypadalo můžete vidět v příspěvku z 31.5 ve 20:22, plus další tři příspěvky na tomto vlákně. Dnes má bujnější očko letorost v délce 1,1m a to slabší 0,93m i přes masivní napadení vrbařem. Na letorostech jsou do dvou třetin trojočka a několik plodonoší. Nechávám to v tomto stavu, protože zvědavost je veliká a už teď se těším na těch pár třešínek. Kdyby se vám zdálo, že je to suché - málo mízy, neni nic ztraceno. V tom případě provedete Forketovo očkování. Co vám vřele doporučuji, je, obě metody nacvičit, nejlépe na vrbových prutech, vyplatí se to!!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 101.4 (?), 16.6.2022 10:08

Dobrý den, mám 3 ks starých švestek. Sousedka které je před cca 50 - 60 léty sadila říkala že to jsou prý asi nějaké Karlatky... Rád bych je namnožil, protože mají výborné vlastnosti. Bohužel každý rok jsou letorosty silné max. 2 - 3 mm. Je nějaká možnost, jak je namnožit? Děkuji.

Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 16.6.2022 10:16
Zmladit větev ze které chcete rouby odebírat a pohnojit stromy. Hlavně neštěpovat na myrobalán, špatně na něm tyto stromy plodí, mám dva stromy jako domy a nikde nic.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.109 (?), 16.6.2022 12:25

Pokud jsou letorosty nepoužitelné, nemusíte roubovat, zkuste očkovat - třeba začátkem srpna pár oček do T-zářezu.

Naopak, jako podnož doporučuji myrobalán. Hodí se do všech podmínek, mám slivoně výhradně na myrobalánu, a všechny plodí velmi bohatě. Záleží na půdě a lokalitě. I vlastní roubování provádím výhradně na ně - při současných klimatických změnách je to jediná rozumná volba. Proč si myslíte, že se polovina slivoní u prodejců prodává na myrobalánech? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 9.8.2019 10:23

Letos prvně zkouším letní očkování a nejsem si jist jednou věcí. Všude se totiž doporučuje použít k odběru oček tzv "dobře vyzrálé letorosty".
V tuto dobu (podle mne nejvhodnější v našich podmínkách) však je problém najít z větší části zdřevnatělý letorost a to jak u broskvoní,
tak i třeba jádrovin (Zvonkové a další). Ani se mi nedaří určit nejvhodnější místo pro odběr oček (tam, kde se letorost po ohnutí láme)
Nevím, jestli mám ještě počkat na vyzrání letorostů (ale to patrně míza už nebude ideální) nebo termín "Dobře vyzrálé letorosty" nemusím brát tak smrtelně vážně.
Poradí někdo z praktiků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.16 (?), 9.8.2019 11:07

Já se těch různých zaklínadel nebojím a nezkušeným radím nebát se. Zkoušku zralosti ohybem, jsem nikdy nedělal. Např.- loni jsem si od souseda vzal dva letorosty třešně. První dvě, tři očka vynechám, protože se mi nelíbí, jsou malé. Další dvě očka jsem použil k očkování do T řezu a zbytek letorostu byl použit, jako roub. Jak to vypadalo můžete vidět v příspěvku z 31.5 ve 20:22, plus další tři příspěvky na tomto vlákně. Dnes má bujnější očko letorost v délce 1,1m a to slabší 0,93m i přes masivní napadení vrbařem. Na letorostech jsou do dvou třetin trojočka a několik plodonoší. Nechávám to v tomto stavu, protože zvědavost je veliká a už teď se těším na těch pár třešínek. Kdyby se vám zdálo, že je to suché - málo mízy, neni nic ztraceno. V tom případě provedete Forketovo očkování. Co vám vřele doporučuji, je, obě metody nacvičit, nejlépe na vrbových prutech, vyplatí se to!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 9.8.2019 11:46

Děkuji, pomohlo mi to.

Na jaře při roubování se toho dnes už také nebojím, (na roubování ze stromu na strom jsem se "vyučil"). Ale chtěl jsem pokročit dále, tj. na letní očkování (Ani nevím, jestli jsem se tím dostatečně vyjádřil, že mi jde o spící očko).

Teď mám tedy možnost se "vybláznit". Těším se na výsledky, ať budou, jakékoliv - hlavně abych věděl proč se něco povede a jiné ne. proto byl i ten můj dotaz. Ještě jednou děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 10.8.2019 8:17

Opravdu není důvod k obavám. Já dávám dvě očka blízko sebe. Snad se mi nestalo, že by se alespoň jedno neujalo. Ještě bych doplnil, že je dobré na zimu očka chránit novinovými smotky. Zima teď sice bývá slabá, ale jistota je jistota...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 30.4.2020 18:26

Letošní jarní mrazy nezdecimovaly jen kvetoucí stromy, z jarního očkování meruněk a broskví je úspěšnost 0% sad. Jediné co se uchytilo je přes 12mm tlustý roub meruňky, rouby síly tužky taky umrzly nebo spíše uschly a nepomohl zpočátku ani vlhký sáček. Asi v těch dlouhotrvajících mrazech bylo málo mízy, není nikde ani náznak srůstu. Taková meruňka Aurora nestačila stáhnout mízu a kmínek je roztrhaný na desetkrát, všude semý klejotok, některé vetvičky umrzly, na odpis, ale Aurora je asi úplně nevhodná do středo evropských podmínek, protože v zimě vymrzly i všechny 4 krásně srostlé očka z loni z podzimu, a to bylo do -7°C. Jiné odrůdy vyrašily bez problémů smiley.  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika