Obaleč švestkový - 1. generace



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?) 
19.6.2012 15:24, zobrazeno: 122561x

Asi nebudu souhlasit s názorem, že je proti 1.generaci obaleče švestkového, postřik zbytečný. Platí to možná u větších stromů z mnoha plody, ale u některých menších, by se včasný zákrok hodil. Určitě tady neplatí, že výskyt 1.generace ani nezaregistrujete. Klejotok visící s plodů je patrný právě na malých stromcích, kde je plodů málo a kde například na jednom stromku je napadeno 10 plodů z dvaceti. Spojovat postřik proti obaleči jablečnému 1.generaci, s postřikem proti obaleči švestkovému 1.generaci, se ukázalo jako neúčinné. Proti 1.generaci obaleče švestkového, se musí zasahovat dříve. AMS SET 1.generaci obaleče švestkového nesleduje, pravděpodobně z důvodů, že 1.generace obaleče švestkového ve větších výsadbách, žádné výrazné škody nezpůsobuje.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 19.6.2012 15:30

Termín opadu červivých plodů po první generaci se shoduje s červnovým propadem. Máš tam něco jiného. Večer mrknu do literatury, co by to mohlo být...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 19.6.2012 21:18

Tak jsem nic nevypátralsad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 20.6.2012 23:44

Pane Kuky, tak se mrkněte, prosím, na tohle. Laik by řekl, že to jsou škody po kroupách. A co vy? Jen dodám, že žádné kroupy jsem neviděl a škody jsou jen na jediném stromu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.217 (?), 20.6.2012 23:58

Zdravím pane Waltře! Plody na Vašej snímke mi pripomínajú ochorenie vírusom šarky. Pri napadnutí plodu hmyzom bývajú typické kvapôčky glejotoku, ale povrch plodu nie je prepadnutý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 21.6.2012 0:19

 Že to není obaleč, mi jasné je. Nechtěl jsem ale zakládat novou diskuzi,  Se šarkou dosud nemám tak obrovské zkušenosti, jako Vy, Moraváci. Domnívám se, že symptomy rozpoznám, na plodech ale ne tak brzy. Navíc tento strom je ze začátků mých pokusů a ač nemohu dokladovat podnož, ani roub, výsledky byly dosud uspokojující. Přinejmenším na kvas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 21.6.2012 13:34

Mně to nepřipadá ani jako šarka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.91 (?), 19.6.2012 19:11

Ano, někomu se to ze svého pohledu může zdát zbytečné, jinému ale ne. Pokud např. z důvodu nepřízně počasí je násada plodů již citelně zredukovaná, tak neprovést postřik na 1. generaci by mohlo znamenat odepsání velké části zbylé násady. U nás máme např. kousek od zahrady úplné semeňiště obalečů, takže jejich let v první vlně je silný jako jinde ve vlně druhé.

Co mám ale vyčteno, tak v profi sadech celkem běžně stříkají na první vlnu a druhou pak už nechávají svému osudu bez postřiku. Ve velkém izolovaném sadu to tak samozřejmě lze udělat. Hlavním důvodem je dodržení ochranné lhůty u ranných odrůd a pak v ovoci samozřejmě zbyde méně reziduí.

Přikládám úlovky obaleče šv. ve feromonovém lapáku za letošek u nás v budějovické kotlině (den po dni, vrchol letu mi unikl).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.6.2012 12:04

Připojuji se k předchozímu příspěvku. Ověřil jsem si to předloni na velmi rané odrůdě Herman. Tehdy to až téměř do sklizně vypadalo, že sklidím asi menší košík plodů (tehdy 3 leté vřeteno). Proti první generaci jsem ten stromek neošetřil. Sklidil jsem však s bídou na jeden oběd do knedlíků. Zhruba polovina plodů byla červivých, či již opadla. Sklízel jsem někdy těsně před 15. červencem. Byly to larvy první generace!

Švestky už 20 let ošetřuji jen proti první generaci obaleče, s vyjímkou asi 2-3 let, kdy bylo velmi teplé jaro a začátek léta, tehdy jsem ošetřil i proti 2. generaci. A za ta léta jsem větší červivost neměl. Snad čas od času u Althanovy, ale i to bylo ještě přijatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 20.6.2012 14:36

Kdy přibližně provádíte postřik proti 1.generaci obaleče švestkového, pane Václave? A je Herman stejně kvalitní, jako Katinka? Herman nejspíš pěstujete jako náhradu za Ruth Gerstetter. Skoro stejná doba zrání a lepší kvalita plodů, je to tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika