O jakou jde chorobu slivoně?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 210.42 (?) 
11.6.2016 16:29, zobrazeno: 52113x

Mám Toptaste a na koncích větví mi zasychají nové listy. Ví prosím někdo o jakou chorobu jde? A také jak postupovat?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 13.6.2016 9:45
Také by mě to zajímalo, měl jsem stejný problém minulý rok. Bronzové zbarvení listů ukazuje na roztoče - svilušky. Těm potvůrkám chutnají nové lístky. Boj s nimi je náročný, protože postřik nezahubí všechna vývojová stádia svilušky. Musí se tedy opakovat alespoň 3 krát v 5-7 denních intervalech. Pokud se postřik neprovede důsledně, svilušky rychle obnoví svou populaci. Užitečné informace jak je likvidovat jsou zde http://www.zahradkarikarvina.cz/svilusky-tetranychidae/ Je tam uvedená i škála postřiků které lze použít. Já k nim doplním ještě Nissorun.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.5 (?), 13.6.2016 13:04

To si nemyslím, že by šlo o svilušku. Díval jsem se na konce větví i pod lupou a žádné roztoče jsem tam neviděl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 13.6.2016 17:44

Právě jsem prozkoumal moji švestku. K mé nelibosti jsem bohužel objevil začínající stejné příznaky poškození jako na vašem titulním obrázku. (A to jsem doufal, že jsem se toho již zbavil.)Pouhým okem žádní škůdci vidět opravdu nejsou. Naštěstí jsem si nadělil na vánoce mikroskop. Při zvětšení alespoň 64násobném je vidět, že je celý spodek listu pokrytý oválnými bílými potvůrkami. Při pohybu vystrkují něco na způsob kusadel. Přikládám foto, bohužel makro-kamera nedokáže tak dobře zaostřit.

Mě to připadá jako larvální stadium, ale jestli jde o roztoče, mšice, nebo něco úplně jiného - nevím. Pokud někdo neporadí něco jiného, budu stříkat proti mšicím a roztočům a mikroskopem sledovat, který postřik zabral.

škůdce na švestce
škůdce na švestce
škůdce na švestce2
škůdce na švestce2
škůdce detail
škůdce detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 15.6.2016 10:52

Včera ráno jsem postříkal Nissorunem proti sviluškám a večer Pirimorem proti mšicím. Sříkal jsem poctivě na rub listů. Dnes jsem zkontroloval výsledek. Potvůrky jsou živé a navíc jsem pod mirkoskopem objevil malá kulatá vajíčka, kterých jsem si dříve nevšimnul. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 15.6.2016 11:23

Kumulus použitý jednou v době rašení a podruhé těsně před rozkvetením zbavil slivoně jak hálčivců tak svilušek. Dobré by bylo použít jej ještě jednou po odkvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 35.93 (?), 15.6.2016 11:40

Nissorun - (sviluška) - má silný translaminární účinek, likviduje i nezasažené škůdce na spodní straně listů, hubí larvy, nymfy a zimní i letní vajíčka, dospělce nehubí, ale sterilizuje, proto má pomalejší nástup, ale dlouhodobý účinek, 50 až 70 dní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.5 (?), 15.6.2016 11:51

Myslíte si tedy, že jde o nějaké roztoče co způsobuje následné usychání nových přírustků? Nemůže jít spíše o nějaký úžeh a nebo nadměrná vlhkost v daném prostředí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.18 (?), 15.6.2016 11:56

Je to hálčivec višňový. Taky mě devastoval mladé slivoně. Pomáhá postřik sírou před rašením-2-3x.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 15.6.2016 12:00

Nebo nasaďte Typhlodroma a vyhnete se postřiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika