O jakou jde chorobu slivoně?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?)
14.11.2016 17:24
Určite Ste si mnohí všimli, že v tomto roku v mnohých pestovateľských oblastiach opadali listy zo stromov sliviek nezvyčajne skoro. Dnes som prečítal posl. číslo "Sady a vinice" (moje posledné príspevky sú vlastne len o tom, už len čakám obvinenie z reklamy :-)), ale ešte o tento článok sa chcem s Vami podeliť. Zaoberá sa práve tým predčasným opadom listov zo sliviek (príčina a prevencia do budúcnosti). Ak to niekoho zaujme, tu je foto. Dúfam že tie malé písmenká rozlúštite. IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 111.183 (?), 26.7.2016 0:20

Pane Pavel, pokud by se udělovala nějaká medaile tohoto fóra, navrhl bych Vás za hlavního kandidáta. Že jste to zkoumal mikroskopem, podrobně popsal, utrefil postřik a podělil se o výsledek, je hodno obdivu. Sám mám v různé míře toto napadení na slivoních snad 10 let. Dávněji jsem tu dával fotky, rady však směřovaly proti houbovým chorobám. Napadené výhonky mají velmi krátké vzdálenosti mezi lístky a když to obrazí, vznikají metly. Nemůže mít toto napadení souvislost s velkým výskytem jiných chorob decimujících slivoně? Že by se tím vytvářely vstupní brány pro vstup třeba monilie a pod. do dřeva?    Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 31.7.2016 12:16

Metlovatění příčítám působení roztoče hálčivce višnového. Silný výskyt roztoče způsobí, že se růst hlavních vrcholových výhonků zastaví nebo zpomalí a stromek se to snaží kompenzovat tím, že zakládá postranní výhony. Navíc nově vyrašené listy v blízkosti vrcholu také brzy usychají, takže dochází k tomu, že jsou v tomto místě pupeny řazeny velmi hustě za sebou.
  
Poté co jsem se roztoče zbavil, se vývoj stromku vrátil do normálu a zatím žádné nové "metly" nepozoruju.

Přikládám fotku, kde je krásně vidět fáze růstu větvičky před ošetřením a po ošetření. Uprostřed lze vidět zhruba 7 nahuštěných zahnědlých pupenů, což jsou pozůstatky zaschlých a již opadaných lístečků. Na starých listech je stále patrný bílý poprašek síry.

P.S: Poškozené listy a poraněné dřevo na obrázku jsou důsledkem krupobití a s roztoči nesouvisí. 

Vývoj větvičky po eliminaci roztočů 1
Vývoj větvičky po eliminaci roztočů 1
Slivoň
Slivoň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.183 (?), 1.8.2016 0:31

Ten Spruzit používáte předpokládám Neudorf koncentrát, jiný jsem nenašel. Je toho za +/- 250 Kč 25 l postřiku, nic moc, když bych chtěl postříkat všechno. Škoda že se neví o nějaké dobré chemii. Všude píší, že se doprodává, někde už není. Co budem stříkat příští rok, pokud havěť přežije? V každém případě od podzimu do jara připravím stromkům sirné lázně. Mi ty výhonky taky vyrašily i když jsem zatím nestříkal, ale nerostou jakoby nic. Pořád jaksi živoří. Jdu objednat nějaký ten zbytek.     Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 1.8.2016 8:58

Já stříkal jen malý stromek - Neudorf Spruzitem AF a krátce nato Kumulusem WG. S odstupem času si myslím, že Kumulus je důležitější, protože zničí stádia roztoče, které Spruzit nezahubil.  Navíc to vypadá, že síra, která se i po 6 týdnech stále drží na listech, působí i jako jistá forma repelentu. Roztoč se zatím na stromek nevrátil a koncové výhony vesele rostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 2.8.2016 17:21

Dobrý den, poradí mi co se stalo s mou švestkou, že najednou půl stromu žloutne a má stočené listy a druhá je normálně zelená zdravá?Děkuji Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 2.8.2016 17:24

ještě foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 2.8.2016 20:09

U nás tomu říkaj klepeccrying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 3.8.2016 10:14

A dá se to léčit nebo tomu stromu pomoct?Co to vlastně je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?), 14.11.2016 17:24
Určite Ste si mnohí všimli, že v tomto roku v mnohých pestovateľských oblastiach opadali listy zo stromov sliviek nezvyčajne skoro. Dnes som prečítal posl. číslo "Sady a vinice" (moje posledné príspevky sú vlastne len o tom, už len čakám obvinenie z reklamy :-)), ale ešte o tento článok sa chcem s Vami podeliť. Zaoberá sa práve tým predčasným opadom listov zo sliviek (príčina a prevencia do budúcnosti). Ak to niekoho zaujme, tu je foto. Dúfam že tie malé písmenká rozlúštite. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 15.11.2016 18:36

Výstižný článekyes,souhlasím se všemi body obžalobysmiley.Podobně ošetřuji slivky i v "normálních letech" a listí opadává normálně (konec října-listopad).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika