Nové výhonky pri starych pńoch



rasto46 - (3) - 108.50 (?) 
16.4.2016 1:01, zobrazeno: 4967x
Dobry den.Pred par rokmi som v zahrade povypiloval stare stromy.ktore som uznal za vhodne.Teraz sa mi pri starych pnoch objavili nove vyhonky, ktore idu z korena byvaleho stromu.Jedna sa o slivky, jednu hrusku, jablon a ringlotu.Na jesen som odstranil vyhonky, ktore sa mi nelubili a ponechal som po jednom vyhonku pri kazdom pniku.Teraz na jar su vyrastky krasne, no neviem, ako s nimi nalozit.Prosim o rady, ci bude treba neskor stepit, alebo ci to nie su len jalove-plane, z ktorych nikdy nic nebude.Nemam s tymto ziadnu skusenost. Dakujem za kazdu radu, vyhonky uz vyzeraju, ako buduce stromceky, kedze som ich na jesen zostrihal.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 16.4.2016 4:22
Chápu dobře, když si představím pařezy?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 16.4.2016 16:03

U výhonků slivek může být problematický jejich zdravotní stav (šarka). Proto se obecně nedoporučuje je štěpit, ale raději je ze zahrady odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 15.186 (?), 16.4.2016 21:13

A jak je to se semenáčky z nakažených stromů? Je i pecka nakažená? Zrovna dneska jsem našla maličký stromeček a děti by si ho chtěly zasadit a pěstovat. Děkuji, Štěpánka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 16.4.2016 22:00

Jen klidně pěstujte, dnes má šarku kdeco, vykopat se dá kdykoliv, podchyťte zájem děcek o prospěšné konání. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.4.2016 11:09

A jak je to se semenáčky z nakažených stromů?

Semenáčky jsou zdravé, přes jádro se šarka nepřenese. Onemocní později - až ji přenese savý hmyz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 252.75 (?), 17.4.2016 23:23

Mám trochu jiný dotaz. V listopadu jsem odebral tvrdé řízky podnože myrobalanu podrůstajíciho ze slivoně Katinka. Uložené v písku ve studeném sklepě do března vytvořily pěkný kalus. Řizky jsem vysadil na záhon a doufám, že dobře zakořeni. Zajimalo by mne jak se nové podnože budou chovat. Zda si vytvoří take kůlový kořen jako semenačky, nebo budou růst třeba jako žilinka, množená vegetativně.     Za odpověď na dotaz děkuje Václav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 18.4.2016 7:29

Vytvořit můžou napodobeninu kůláku, originál to však nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rasto46 - (3) - 108.50 (?), 16.4.2016 23:15
Ano, ide o stare parezy, po slovensky pne.Tie vyrastky su trosku dalej od parezu, myslim,ze to ide od korena z byvaleho stromu.Stromy neboli chore, ale stare a vysoke a tak som presvetlil zahradu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.30 (?), 3.5.2016 10:35

Nechci Vám kazit radost, ale jak popisujete jde o výrustky z kořenů, tzn. že namnožíte, nebo jen vyrostou podnože, tj. stromek vhodný pouze jako podnož (podpník myslím) bez kulturního ovoce tzn. ne stejné ovoce jako původních stromů. Z mého pohledu pokud se nechcete věnovat množení podnoží nebo štěpování tak k ničemu. Padon :-)

S pozdravem Kryštof

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika