Nezabúdli ste na sýkorky?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
10.3.2014 14:35

Drtivá většina ptáků poletujících mi na zahradě hnízdí jinde než v mých 8 budkách, a jejich hnízda nikdo nečistí. Takže čmeláci maji i tak smůlu. Dalšími blízkými jsou ve stodole hnízdící vlaštovky a jiřičky. Jestli někdo vymetá jejich hliněné příébytky, nevím, sám se o to pokoušet nebudu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 178.235 (?), 10.3.2014 19:51

Jsou ptáci, kteří pracně vybudovaná hnízda po výletu mláďat opustí a každý rok stavějí jiné.Opuštěná hnízda zase vyhledává jiný druh ptactva a hnízdí bez práce právě v nich. Proti gustu žádný dišputát.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?), 10.3.2014 9:19

Ehm, mám pocit, že ptáci nenocují v budkách, ale na větvích. V budce jen hnízdí. Představa idylického teplého ptačího pelíšku je asi spíše pohádková. Ale snesená vajíčka už by tam být asi mohla. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?), 10.3.2014 10:45

Já čistím hnízdící budku každý rok v listopadu.V Zahradkáři jsem se kdysi dočetl o přezimování roztočů v podestýlce kteří napadají čmeláky.V jakém stadiu vývoje čmeldů už si nepamatuju ale toto doporučení ctím. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.3.2014 14:35

Drtivá většina ptáků poletujících mi na zahradě hnízdí jinde než v mých 8 budkách, a jejich hnízda nikdo nečistí. Takže čmeláci maji i tak smůlu. Dalšími blízkými jsou ve stodole hnízdící vlaštovky a jiřičky. Jestli někdo vymetá jejich hliněné příébytky, nevím, sám se o to pokoušet nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.111 (?), 10.3.2014 16:22

Vždy koncem listopadu je dobré budky vyčistit, tj. vyhodit staré hnízdo. Také sprejem budku vydesinfikujeme.  Na jaře je to problemarické, protože nikdy nevíte, kdy už si ptáci hnízdění připravují a mohli bychom je vyrušit. Sýkorky se v krutých zimách schovávají i v budkách, ale nemusí to být pravidlem... taky jsme tam jednou v prosinci vyrušili párek hrabošů - fuj, to jsme se jich lekli :-). Nijak neberu zastáncům nečištění budek jejich názor - je to na nich, jak se rozhodnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 114.159 (?), 10.3.2014 21:16

Keď som pred 26 rokmi vyrábal prvú vtáčiu búdku do prvej záhradky, urobil som u nej vynímateľné dno zaistené odspodu 4 obrtlíkmi. Vnútri som drevené dno vylepšil nalepením polystyrénového hniezdočka v tvare plytkej jamky.laugh Dôležitý bol priemer vletového otvoru- ten určuje druh hniezdiaceho vtáctva. 20-30 mm bohato stačí. Búdku s bidielkom pod otvorom som pripevnil na zvislú 2,5 metrovú lešenársku trubku mimo dosah korún, tak aby vtákom neublížili štvornohé šelmy. Každý rok po zime som pri vyjmutí dna vysypal hromadu nečistôt. V búdke občas hniezdili striedavo žltochvosti (rehci) a vrabci. Dokiaľ sa na slnku nerozoschla a nerozsypala. Sýkorky sú pri výbere miesta na hniezdenie oveľa opatrnejšie a rafinovanejšie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 1.101 (?), 23.3.2014 14:16

Někde jsem četl, že je dobré čistit budky již na podzim nebo také po mrazech v lednu,  část různých cizopasníků vlivem mrazů uhyne.Každopádně koncem února by měly být budky vyčištěné, opravené a připravené pro nové nájemníky.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 101.134 (?), 23.3.2014 15:58

V búdke sa môžu usadiť aj osy či včely. V každom prípade pravideľné čistenie búdok výrazne zvyšuje návštevnosť vtáctva a frekvenciu hniezdenia. Potvrdí Vám to ktorýkoľvek ornitológ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kranex - (47) - 218.158 (?), 20.4.2014 22:41

striesku zdnuka a horny vnutorny okraj (cca cm) natieram motorovym olejm, vsiakne do dreva, vtakom neublizi a osy si tam neprilepia hniezdo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 245.242 (?), 21.4.2014 16:14

Dobrý den. Pane Josefe, tady na Vysočině stále slyším zpěv strnada, ale bez poslední klesající slabiky. Na konferenci věnující se "nářečí" strnadů jsem nebyl, ale je možné, že se jedná opravdu o strnada obecného a ne zahradního. Myslím to tak, že strnad obecný zde poslední slabiku nepoužívá. Zpěv z poslední klesající slabikou jsem slyšel jen jednou a to u písníku jižně od Pardubic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika