Nezabúdli ste na sýkorky?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
29.3.2013 14:34

Dobrý den. Nevím jak jinde, ale dnes ráno byla na Poličsku pěkná chumelenice, ale přesto ptáčci zpívali o stošest. Prostě je jejich čas a žádná dlouhá zima je nemůže od jejich pravidelné jarní činnosti odradit. V těchto končinách, kde ještě leží souvislá vrstva sněhu to ale nemají lehké. Co se týče ptáčka rehka, tak jsem si všiml rezavé spodní části těla a černé hlavičky. Bílé čelo jsem nezaregistroval. Ale když tady nezimuje tak to asi on nebyl. Hlavička se mi zdála černější, než je tomu na fotkách pěnkavy jikavce. A křídla se zdála jednobarevná. Jinak jsem z toho "volaaký zmetěný". Ráno se mi zdálo, že tam slyším strnada zahradního, ale ten tady nezimuje. Strnad obecný má zase typickou poslední slabiku ve zpěvu, ale tuto jsem neslyšel nikde ani v průběhu roku. Takže mám dojem, že typyckým ptákem letních vesnických veder je strnad zahradní, s typických klesajícím posledním tónem bez dalšího přídavku, jako je tomu u strnada obecného. Co na to říkáte, pane Josefe? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 199.149 (?), 27.3.2013 15:37

U nás mrzne ještě i dneska. Krmítko jsem uklidil počátkem března a před dvěma týdny, kdy začalo zase sněžit a mrznout, jsem ho zase vytáhl. Každé ráno se tam slítá víc jak dvacet koňader, dvě modřinky (ty si na vedlejší ryngli začínají nárokovat budku), několik pěnkav a zvonků, vrabce nepočítám. Nechám ho ještě do konce týdne, pak se má oteplit a budou mít po žížalkách...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 27.3.2013 15:43

U nás se kromě sýkor a vrabců objevují kosi a sojky, poslední dny i čížkové, stehlíci a čečetky. Já to krmítko pozoruji radší než slony v ZOO.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 27.3.2013 15:56

Také množství ptactva ani nepamatuji. Myslím tím jak druhové zastoupení tak i počet jedinců.  Znova jsem musel instalovat krmítko. Dál jsem jim proso a jablka pro drozdy (zpěvný nebo kvíčala). Natluču jim také ořechy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 27.3.2013 17:50

Mám při pozorování ptáčků podobné pocity. Chtěl jsem se zeptat, jestli někdo náhodou nevyfotil samečka Rehka zahradního (nikoliv domácího). Fotek na internetu je dost, ale stejně by mě zajímaly ty vaše. Viděl jsem tohoto ptáčka na protějším stromě, ale do krmítka se neodvážil. Červenka to určitě nebyla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 28.3.2013 14:12

Jak domácí, tak zahradní Rehek se bezpečně poznají podle uhledných, neůnavných dřepů.Žádný jiný toto nedělá.Vždy když je spatřím- dřepují (pohupují se)do úmoru.Mají bystrý zrak.Kousek popoletí na plot, zbystří oko, a šup na zem pro nějakého červa, nebo ponravu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 28.3.2013 17:33

Pokud to opravdu byl rehek zahradní, byl by to jeden z několika málo evidovaných takto brzkých příletů ze zimoviště v podsaharské Africe. Úplně vyloučené to samozřejmě není.

Když jsem přemýšlel o možné záměně, podle rezaté/oranžové hrudi mne napadl jíkavec severní (pěnkava jíkavec).

Zkuste ho vyfotit, až k Vám zase přiletí.

Hezká pozorování ptáčků Vám přeje

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.3.2013 14:34

Dobrý den. Nevím jak jinde, ale dnes ráno byla na Poličsku pěkná chumelenice, ale přesto ptáčci zpívali o stošest. Prostě je jejich čas a žádná dlouhá zima je nemůže od jejich pravidelné jarní činnosti odradit. V těchto končinách, kde ještě leží souvislá vrstva sněhu to ale nemají lehké. Co se týče ptáčka rehka, tak jsem si všiml rezavé spodní části těla a černé hlavičky. Bílé čelo jsem nezaregistroval. Ale když tady nezimuje tak to asi on nebyl. Hlavička se mi zdála černější, než je tomu na fotkách pěnkavy jikavce. A křídla se zdála jednobarevná. Jinak jsem z toho "volaaký zmetěný". Ráno se mi zdálo, že tam slyším strnada zahradního, ale ten tady nezimuje. Strnad obecný má zase typickou poslední slabiku ve zpěvu, ale tuto jsem neslyšel nikde ani v průběhu roku. Takže mám dojem, že typyckým ptákem letních vesnických veder je strnad zahradní, s typických klesajícím posledním tónem bez dalšího přídavku, jako je tomu u strnada obecného. Co na to říkáte, pane Josefe? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.69 (?), 1.4.2013 9:59

Strnad zahradní je dost vzácný, ale vyloučit jeho výskyt u Vás, se nedá. (V Pardubickém kraji byl hlášen ze Svitav 2012 a z České Třebové 1999).

V roce 2011 měli ornitologové projekt "Nářečí českých strnadů" (www.strnadi.cz). Asi je u Vás enkláva jiného strnadího nářečí. (Projektu jsem se nezúčastnil, nemám to prostudované ani naposlouchané).

Já jsem strnada zahradního ještě neměl tu čest potkat. (I když i tady byl loni hlášen.) Pod krmítko nám občas přiletí strnad obecný, jak samec, tak samice. Párkrát jsem sice měl dojem trochu odlišného zbarvení, ale to jsem se spletl.

A tak ptáčky a přírodu sledujte dál, je to zábavné. U nás byl ráno sněhový poprašek (do 1 cm), teď ho slunce rozpouští.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 98.249 (?), 1.4.2013 13:00

Dobrý den, pane Josefe. Já jsem naposled viděl (snad) strnada zahradního minulý rok na Hamštejnském hřbetu pod Kozákovem. Seděl na drátech u cesty. Vypadal prakticky stejně jako strnad zahradní vyfocený na "Hlasu pro tento den" (český rozhlas). Krk na to samozřejmě nedám, ale ze spodu jsem viděl jeho šedo žlutou, přesně jak na té fotce. Hlavně jsem ale nikdy neslyšel tu poslední slabiku, typickou pro strnada obecného. Ale kdo ví, jak to všechno je. Zajímavou výzvu napsal pán v tématu pěstování brambor. A zní takto:

Věnujte svoji energií ptactvu a přikrmujte, zažívá těžké období. U budky máme doslova letecké manévry a 0,5 kg slunečnice za den je pryč. Přiletěli i dravci, myslete na tyto užitečné tvory, kteří právě část svých sil obětují pro nové pokolení a nemají co žrát. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.29 (?), 1.4.2013 17:25

Už jsem omezovala krmení, jen za mrazivých dnů, chodily jen všetečné sýkorky, pěnkavy a zvonci.Včera napadlo 46 cm sněhu a tak se vrátili i brhlíci, dlask,strakapoudi a plno další havěti.Srny se také zase probrodily až po krmítko a doslova vysávaly slupky slunečnic.Zkrátka nazmar nepřijde nic.Tak snad už je to poslední záchvěv zimy.I když je to moc hezký pohled na to hemžení, ráda je uvidím skotačit na stromech a pod nimi, až budu konečně sázet.Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika