Nemoc švestky



Stránky: 1,  2   
host - 225.25 (?) 
15.2.2009 20:50, zobrazeno: 14751x

Potřebuji poradit se starou švestkou.každý plod má prasklou pecku u které je průhledná hmota podobná rosolu, přitom na první pohled vypadá zdravě.na stromě jsou houby(choroše).zdá se mi, že má hodně křehké větve, když jednou za 3 roky rodí, tak se jí lámou.rozhoduji se, jestli mám švestku pokácet nebo se ji pokusit zachránit.děkuji za vaše rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 218.131 (?), 15.2.2009 21:59

Obecne drevo kôstkovín je krehké a výminkou nie sú ani slivky. Lámanie vetví, či celých konárov nepokladám za prejav choroby a keď praskajú pod váhou bohatej násady plodov. Slivky v úrodných rokoch podopieram drevenými podperami, no pri striasaní úrody j pri veľkej citlivosti sa mi stáva, že zlomím aj dosť siilnú vetvu. Záleží aj na vypestovanom tvare a polohy konárov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 15.2.2009 22:49

V literatuře píšou, že praskání pecek může být způsobeno střídavým vysycháním a rozmáčením půdy, špatnou výživou a vysokou hladinou spodní vody...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 80.211 (?), 20.2.2009 21:31

Loni jsem měl na lepotici popraskané pecky vedle mám Wangenheimovu a ta to neměla. Stářím to nebude stromy mají asi deset let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 31.141 (?), 29.8.2016 17:38

Střídavým vysycháním a rozmáčením to nebude. Praskáním pecek mi trpí pouze čačanská najbolja, a to každoročně bez ohledu na počasí. Rozhodující je jen zralost plodu. Je-li zralý, je pecka prasklá a plná krupiček klejotoku, při tom červivost prakticky nulová (asi díky ptákům, kteří na ní hnízdí, takže sežerou, nač přijdou). Dokud je plod nezralý, pecka je normální, tedy celá. Spodní vodu má v hloubce asi 1,5 m (pramínek), zem dobře propustná. Fakt je, že před časem chytla houbu, ale pecky praskaly vždycky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 5.51 (?), 23.8.2018 14:21

Mám úplně stejný problém každý rok. Jedná se o velké, tzv. bosenské švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.160 (?), 3.5.2009 19:37

pokácejte ji a nasadte jinou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.131 (?), 3.9.2018 6:40

Dobrý den. Prosím o info, co způsobuje poškození švestek, viz obrázek v příloze. Děkuji pěkně. J


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 3.9.2018 6:59

Pokud máte na mysli popraskání plodů, tak je to důsledek předchozího dlouhého období sucha, horka a náhlého přísunu vody-zálivkou, deštěm-někdy stačí pár kapek na plodu a slunce svit-efekt lupa. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 3.9.2018 8:11

Zrovna včera jsem pozoroval jak "před očima" praskají některé plody dozrávající Těchobuzické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika