Nejranější odrůdy slivoní



host - 234.9 (?)
2.7.2018 13:20

Oprava. Skúsil som tie popadané Katinky a na počudovanie sa nedá povedať, že by boli nezrelé. Boli už mäkké, dužina ešte zelená, prakticky bez chuti, ako z hyper-super. Pritom neboli červivé, takže obaľovač nebol dôvodom opadu, či predčasného dozretia. Snáď tie, čo dozrejú neskôr budú chutiť lepšie.

Marhuľa Maďarská bude zrelá v priebehu týždňa, Bergarouge o týždeň. Broskyňa Favorita Morettini 3 končí, Royal Glory začína. Silný vietor z posledných dní nenarobil väčšie škody, zlomili sa len 2 preťažené výhony na vrchu Royal Glory (pri prebierke som sa k nim nedostal, lebo boli veľmi vysoko (> 4.5m)).

Trnavsko 145 mnm 

Zdravím Vás, ako je Favorita Morettini 3 odlučiteľná od kôstky? Trpí táto odroda moníliou plodov?      Michal

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 234.9 (?), 2.7.2018 13:20

Oprava. Skúsil som tie popadané Katinky a na počudovanie sa nedá povedať, že by boli nezrelé. Boli už mäkké, dužina ešte zelená, prakticky bez chuti, ako z hyper-super. Pritom neboli červivé, takže obaľovač nebol dôvodom opadu, či predčasného dozretia. Snáď tie, čo dozrejú neskôr budú chutiť lepšie.

Marhuľa Maďarská bude zrelá v priebehu týždňa, Bergarouge o týždeň. Broskyňa Favorita Morettini 3 končí, Royal Glory začína. Silný vietor z posledných dní nenarobil väčšie škody, zlomili sa len 2 preťažené výhony na vrchu Royal Glory (pri prebierke som sa k nim nedostal, lebo boli veľmi vysoko (> 4.5m)).

Trnavsko 145 mnm 

Zdravím Vás, ako je Favorita Morettini 3 odlučiteľná od kôstky? Trpí táto odroda moníliou plodov?      Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.75 (?), 2.7.2018 19:22

Sú to dva 2 ročné stromy, na každom som nechal cca 20 plodov, takže dlhodobú skúsenosť s FM3 neviem ponúknuť. Z pochopiteľných dôvodov sa odlučiteľnosť neštudovala, lebo sa nezavárali. Jedli sa len zamäkajúce plody, a tam zostávali vlákna dužiny na kôstke, samovoľne sa neoddeľovala dužina od kôstky ako pri klasických zaváracích odrodách. Na druhú stranu, chuť je naozaj výborná, typicky broskyňová. Royal Glory, ktorá práve začína zrieť je je síce sladká a krásne vyfarbená do karmínovo-fialova, ale broskyňovej chuti má poskromne. Pritom RG je neskutočne atraktívna pre všemožnú háveď - vtákov aj hmyz, po nakusnutí, nabodnutí ihneď začne plod hniť. Odolnosť RG na mráz v kvete je veľmi slabá, a nie celkom uspokojivá ani na mrazové poškodenie kvetných pukov počas zimy. Pritom rastie neskutočne silno, 5-6 ročný strom má cez 5 m výšky. Ak by som si mal vybrať, FM3 sa zdá byť zatiaľ výrazne lepšia voľba oproti RG. RG by mohla konkurovať len v tom, že, podobne ako mnoho nových odrôd, na strome vydrží dosť dlho zrelá, je tam dlhšie zberové okno. Lenže táto výhoda sa prakticky anuluje kvôli tomu, že plody na strome ponechať nemožno, lebo ich zlikviduje kdejaká háveď v spojení s následným hnitím. Minulý rok som mal dojem, že je lepšie obrať RG ešte tvrdú (ale už zrelá - so žltou dužinou), po odležaní 2-3 dni primerane zmäkne, naberie trochu sladkosť, neprehluší sa tým tá trocha broskyňovej chuti, čo v nej je. Ak dozreje domäkka na strome, je neskutočne presladená, čo buď prehluší akúkoľvek broskyňovú chuť, alebo aj tá broskyňová aróma zmizne. FM3, ako väčšina klasických odrôd, je jeden deň tvrdá, nedostatočne zrelá, druhý už je mäkká a zrelá a tretí prezretá - padnutá na zemi.

Vo všeobecnosti si ale nemyslím, že by s FM3 mal byť nejaký neprekonateľný problém pri zaváraní. Môj klasický postup je rozrezať plod na polovice a tieto potom proti sebe v ruke otočiť. Tým sa oddelí jedna polovička bez kôstky, druhá s kôstkou sa rozdelí na švrťky a tam sa už kôstka vylomí, alebo sa pokračuje až na osminky.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.75 (?), 2.7.2018 19:31

Moníliu plodov som tento rok nepozoroval (prvá úroda), ale bolo dosť sucho.  Je fajn, že tie plody nie sú nejako extra nápadné (skôr žlté a len trochu červenej), háveď hmyzia aj operená si ich neráči všímať, nenačne ich a teda ani nezačnú hniť.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 2.7.2018 21:48

Dužnina vyzrálého plodu FM3 je od pecky oddělitelná.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.60 (?), 3.7.2018 8:25
Tak abychom se zase vrátili zpátky ke slivonim tak to prováži otázkou na zde více vybavenými odrůdami ovocných stromků. Zvažuji si doplnit sortiment raných či spíše velmi raných peckovin a z broskvi si chci před FM3 doplnit jednu velmi ranou, zatím nejpravdepodobne Harbinger č jinou v obdobném terminu. A tak se tazi zrají Ruth Gerstetter nebo Herman před nebo po této odrůdě nebo se zralostí překrývají. Pojidam teď v jedné 'cizi' zahradce ranou slivoň a ta mi velmi připomíná Ruth Gerstetter, slupka po setreni je lehce do fialova, jen střední až menší plody, postupně dozrávající, některé plody již měkké jiné ještě příjemně nakysavele. Pecka výrazně do špičky směrem ke stopce. Strom menšího vzrůstu a to výrazně, plodnost slušná. Ale nevím. __ Na své zahradě jsem více jak týden nebyl, takže nevím jestli mé FM3 jsou již zralé. Tak prozradte jak je to? :-) líbilo by se mi kdyby dozrávaly vel. rané slivky dříve v té dozrávající kyselkave chuti před Harbingrem. __ Zdravím K. z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 3.7.2018 12:56

Z nejranějších švestek bude stačit Herman. Juna s Ruth Gerstetter jsou sice svěží, šťavnaté, ale oproti Hermanu málo švestkové. Žádná z těchto odrůd není špatná, jen je toho ovoce letos přebytek, tak si člověk vybírá. Pozdně zářiová Harbebella mně v červnu houby platná. Do té doby bude kvalitních švestek ještě mraky.

Herman, Juna, Ruth Gerstetter
Herman, Juna, Ruth Gerstetter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 3.7.2018 14:00

Harbinger s Hermanem letos u nás dozrávají prakticky současně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.237 (?), 4.7.2018 20:44

Ďakujem Vám páni Trnavsko 145 mnm a Mikeš 13 za odpovede.      Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 6.7.2018 21:27

Dnes se sešly 4 odrůdy: ještě pár plodů Hermana, polovina plodů Katinky, Ersingerská a i pár prvních Teger. Nejšvestkovější chuť a i nejšťavnatější byla navinulá Ersingerská.

Herman
Herman
Katinka
Katinka
Ersingerská
Ersingerská
Tegera
Tegera
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.7.2018 14:36

Královnou letních švestek je bezsporu Katinka. Plody jsou letos poněkud drobnější.  Naštěstí, protože jinak by se všechny větve ulámaly.
    Topfirst Katinku překonává velikostí, chuťově ani zdaleka.

Katinka
Katinka
Katinka
Katinka
Topfirst
Topfirst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika