Najlepšie slivky



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
14.11.2010 21:39

Slivka
JOJO
Plod : stredne veľký, sladkokyslý, oddeliteľný od kôstky
Zrenie : pol. VIII. (samoopelivý)
Prostredie : aj do vyšších oblastí
Nároky : absolútny rezistent voči šárke
Pôvod : Nemecko

Zdroj: Plantex

Že by nás jeden z největších šlechtitelských podniků "šálil". Tento přívlastek absolutní rezistent má pouze Jojo a Duranzie. Mám několik let Jojo a po šarce ani stopy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 178.235 (?), 14.11.2010 8:07

Pane P, prosím,domyslete své doporučení do konce.Váš radikální návod směřuje k likvidaci modrého ovoce i dalších peckovin.Jsou odrůdy citlivé, supercitlivé(JOJO), tolerantní i odolné.Díky tolerantním odrůdám, kterých je většina, máme nějaké modré ovoce.Tolerantní odrůdy také nabízí většina školek. Šarku může mít i odolná odrůda, která sice nemoci odolává, ale je současně také nositelem infekce.Šarce je potřeba předcházet a léčit ji tak, jako u lidí chřipku.Dobrými podmínkami, dostatkem hnojiv (ke kořenům)a vláhy, likvidovat stromy trpící a neschopné života v zanedbaných zahradách(chybí postih, zákony nestačí).  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.75 (?), 14.11.2010 10:56

Pane AB, myslel jsem, že právě JOJO je nejodolnější ze všech současných odrůd (byť na úkor chuťové kvality plodů), kvůli čemuž jsem i JOJO zakoupil. Vy píšete o supercitlivosti, což si vykládám jako opačný extrém, tedy nejmenší možnou odolnost (rezistenci) vůči šarce. Nemýlíte se?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 14.11.2010 14:04

Zlyhaly Čačanská (odumírání větví a tvorba metlovitých jednoletých výhonů), Valjevka (silná šarka), Stanley)moníliové odumíraní větví a taky silné napadení plodů a následně obtížná tvorba koruny) ale Jojo celkem ujde akorát jej ničí (občas)  monília laxa a to i na větvích, které odumírají a mají tzv "léze". Choroba se nedá predikovat a na jaře se objeví mrtvé větévky. Na vlastní oči to viděla a posoudila u mne rostlino lékařská správa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 14.11.2010 19:00

Ne, nemýlím,JOJO patří mezi supercitlivé na šarku.Abych Vás v tom ujistil, přečtěte si Rukověť zahrádkáře 2007,str.58,čl.Doc.Ing.Poláka,.DrSc.Článek je i na webu.Většina prodejců stromkového materiálu uvádí JOJO jako resistenta, což svádí k chybným úvahám.    AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 14.11.2010 21:39

Slivka
JOJO
Plod : stredne veľký, sladkokyslý, oddeliteľný od kôstky
Zrenie : pol. VIII. (samoopelivý)
Prostredie : aj do vyšších oblastí
Nároky : absolútny rezistent voči šárke
Pôvod : Nemecko

Zdroj: Plantex

Že by nás jeden z největších šlechtitelských podniků "šálil". Tento přívlastek absolutní rezistent má pouze Jojo a Duranzie. Mám několik let Jojo a po šarce ani stopy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 14.11.2010 22:52

Rony, JOJO vlivem své supercitlivé vnímavosti na šarku se chová tak, že při napadení usychá jen ta napadená větévka, či výhon a nemoc se dál nerozšíří do celého stromu.Jistě uznáte, že se tak nechová odolná(rezistentní) odrůda.Nebo snad ano?Zkuste JOJO naroubovat na nemocnou podnož a uvidíte, jak pochodíte.Rouby uschnou.Mám takové pokusy za sebou a žasnu, prodávají-li některé odborné prodejny rouby JOJa.Tato odrůda rezistentem v pravém smyslu slova není a nesnažte se ji rozmnožovat na neověřené podnože. Navíc je licenčně chráněna.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 15.11.2010 8:01

Váš poznatek stojí za zamyšlení, protože já jsem zde publikoval nevysvětlitelné odumírání spodních větévek na JOJO, které jsem si neuměl vysvětlit. Prostě na jaře nevyraší a rostlino-lékařská správa určila jako příčinu "monília laxa". Bylo to tady uváděno pod názvem "konec šlechtěných švestek na Valšsku" včetně mnoha fotek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 15.11.2010 8:26

Ano, už tehdy jsem se mezi vás vloudil s poznámkou :"Dopouštíme se hříchů z nevědomosti".A od té doby nabádám prodejce stromků, aby neklamali veřejnost s "rezistentní odrůdou JOJO".    AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 15.11.2010 8:58

Pro AB. Jsem přesvědčený o tom, že označení rezistent je zcela správné. Právě okamžitá reakce pletiva u kultivaru JOJO znemožňuje napadení celého stromu šarkou, a tím je znemožněn přenos tohoto viru dál na jiné peckoviny, neboť se v živém pletivu prostě nevyskytuje. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 15.11.2010 9:43

K tématu rezistence, či supercitlivosti odrůdy JOJO - zde je například nabídková upoutávka na tuto odrůdu z FYTOSu Plzeň :

JOJO®
SVĚTOVÁ NOVINKA!!! První, absolutně rezistentní slivoň k šarce – kvalitativní rezistence, licenční množení z Německa

Původ: UNI Hohenheim, 1981, Dr, W. Hartmann
Ortenauer x Stanley

Strom: středně silný růst, volná, široká koruna, kvetení středně rané /s Čač. Lepoticí/, odolné k pozdním jarním mrazíkům, samosprašná odrůda
Plodnost: velmi časný nástup do plodnosti, pravidelné a vysoké výnosy
Podnože: dle pěstitelských podmínek, myrobalán, St. Julien
Plody: středně velké až velké 40 - 50 g, v průměru 34-40 mm, protáhle oválné, tmavě modré, silně aromatické. Dužnina v plné zralosti pevná, žlutá až zlatožlutá, jde dobře od pecky, velmi dobrá, harmonické chuti. Střední až vyšší obsah cukru /60-80° Oechsle/, nepadají

Zrání: krátce před či s šv. domácí
Odolnost k chorobám: rezistentní k šarce!!!

Požadavky: málo náročná odrůda na podmínky pěstování

Pozn. Kvalitativní rezistence k šárce – hypersenzitivní reakce je po napadení rostliny virem šárky dochází k nekrotizaci napadeného místa a tím k jeho plné izolaci, uvedená odrůda zůstává neinfikována. Výzkumy a testování prokázaly, že ani inokulací, ani mšicemi nebyla dosud tato odrůda infikována virem šárky. Hlavní licence pro ČR". 
 

Takže zda jde reakci této slivoně na šarku nazvat supercitlivostí, či rezistencí je slovíčkařením a námětem pro Ústav jazyka českého AV.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika