Nahrada za švestku domácí



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?)
29.8.2011 19:54

Někdy je to doslova k smíchu, jak naši přední odborníci vydávají pomologie s takovými rozdíly v popisu jedné odrůdy. Omluvil bych dobu zrání a údržnosti ve sklepě, dejme tomu podnož, lokalita atd. ale i tento údaj se nemůže lišit např. o tři měsíce pokud hovoříme jednoznačně o skladování v běžném sklepě. Nedávno jsem si objednal dvě knihy, (byla zde onich už řeč) jedna jsou jádroviny, druhá peckoviny. Docela mne překvapilo, že se zde nediskutovalo o jejich kvalitách. Osobně si myslím, že jsou podprůměrné. Začínající zahrádkář musí být asi trošku vyveden z míry a dle těchto knih si asi odrůdu nevybere. Postrádám zde např z čeho odrůda pochází, hodnocení (zvláště chuťové) je nedostatečné a navíc u jádrovin jsou chyby v odolnosti proti nemocem. Domnívám se, že autor nebyl s některými odrůdami osobně seznámen, osobně je neviděl, ba ani nechutnal a v mnoha případech převzal od někoho hodnocení, který rovněž nebyl jak se říká v obraze. Pak dochází k tomu, že si nelze vybrat odrůdu podle popisu v pomologii, ale je i špatné to, když zde někdo tuto pomologii ci tuje a vydává to za své poznatky. Dlužno ještě dodat, že některé odrůdy zde nejsou uvedeny a přesto by si to dle mého názoru zasloužily.

No a ještě maličkost k odrůdě Toptaste. Plody k dnešnímu dni mám velice sladké, neuvěřitelně tvrdé, takže při použití na kvas se domnívám, že jejich narušení například tloučkem nebude ani možné, neboť by se rozmlátily i pecky. Navíc se začínají plody u stopek mírně scvrkávat, což by svědčilo o jejich zralosti, ovšem nepadají.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 25.8.2011 18:07

Vypadá to, že v každé lokalitě je tou jedničkou jiná odrůda. Já osobně Hanitě moc nefandím. Není špatná, ale znovu bych ji už nevysadil. Rovněž pochybuji o odrůdě Top Taste. Mám jich pět, chuť velmi sladká, ovšem nejde od pecky. Docela začínám pochybovat, zda je to opravdu Top Taste, ikdyž všechny ostatní znaky ukazují, že ano, ovšem ta odlučitelnost je hrozná.Již jsem se zde na ní dotazoval, avšak nebyla zde žádná reakce.

Dobře se mi jeví odrůda Těchobuzická, ovšem ten její nástup do plodnosti je opravdu pozdnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.38 (?), 26.8.2011 11:05

Myslím si, že jako většina Německých odrůd, hlavně z Geisenheimu, tak i odruda Toptaste vybarvuje dříve, než je její konzumní zralost, tak i odlučitelnost, a pozdnější chuť bude lepší až za měsíc, tzn. koncem září.Jeji genetická výbava ji k tomu předurčuje-nepadá, tudíž vydrží déle na stromě.Přezrálá bude určítě chutnat mnohem líp.Je otázkou jak dlouho vydrží na stromě, zdali by vydržela třeba do konce října?

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 36.70 (?), 27.8.2011 23:20

Opět děkuji za Váš poznatek pane Boštičko. Já mám z TOPTASTE úplně stejnou zkušenost. Pan Vysloužil ovšem tvrdí, že by žádnou takovou odrůdu z Německa nepustili. Stále doufám, že se ta odlučitelnost zlepší, anebo nám tady prodávají nějaké úplně jiné stromky.  Co se týče HANITY, tak zde je kvalita výtečná. Můžu jen souhlasit s p.Blažkem i jinými autory atlasů o slivoních, kde uvádějí také její výbornou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 28.8.2011 9:37

O částečném ulpívání dužiny Toptaste na žebrech pecky se píše i v pomologii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.216 (?), 28.8.2011 22:30

Jan Blažek a Václav Kneifl uvádějí v publikaci Pěstujeme slivoně u odrůdy Toptaste odlučitelnost pecky od dužniny jako dobrou. Ovšem u nás je pecka od dužniny zcela neodlučitelná. Myslím, že máme s panem Boštičkou úplně stejnou zkušenost. Kdyby byla alespoň částečně odlučitelná, jako třeba u Oullinské renglódy, tak by to ještě nebylo tak hrozné, ale tohle je naprostá neodlučitelnost. S ničím podobným jsem se ještě nesetkal. Zbývá doufat, že se to ještě v příštích letech zlepší. Pokud ne, oba stromy bych zlikvidoval, a bublina chvály kolem této odrůdy by u mě definitivně splaskla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 28.8.2011 22:55

Tomáš Ján ve své Pomologii ovoce - peckoviny horší odlučitelnost zmiňuje. Toptaste byla oslavována hlavně pro svoji vysokou cukernatost jako nadějná palírenská odrůda - tam by horší odlučitelnost nebyla tolik na škodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.216 (?), 29.8.2011 17:13

Na Tomáše Jána moc nedám. Jeho hodnocení Katinky jako chuťově průměrné není podle mě na místě. Tvrzení, že broskvoň Suncrest dozrává v okolí Brna v polovině září, nikdo z místních diskutujících zatím také nepotvrdil. Totální neodlučitelnost dužniny o pecky u odrůdy Toptaste je záhadou. Ještě mně je divné, že se uvádí u Toptaste slabý růst, což je u mě naopak. Stromky pochází s Fytosu Plzeň, tak nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.8.2011 18:40

Obě pomologie ovoce mi přijdou trochu spíchnuté horkou jehlou a některé údaje jsou nepřesné nebo naopak nevybočující z průměru, tedy mnoho neříkající. Možná je to daň tomu, že řada odrůd tam uvedených je na trhu jen pár let.
   Co se týče Kartinky, její chuť vyniká hlavně ve srovnání se současně zrajícími odrůdami. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.216 (?), 30.8.2011 18:27

Od člověka jako je pan Ján, který píše články do Zahrádkaře očekávám, že nebude srovnávat Katinku, která zraje na konci července, např. ze zářijovou Domácí švestkou. Nejenom já, ale i spousta dalších vybírá odrůdy podle někoho, kdo je již dříve otestoval, a kdo bude srovnávat srovnatelné. Mnohem správnější je tvrzení autora publikace Pěstujeme slivoně, pana Blažka, který považuje Katinku za v současnosti jednu z nejlepších raných odrůd. To je správné tvrzení, které odpovídá skutečnosti. Nejen u mě, ale i u mnohých dalších, zde diskutujících.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 29.8.2011 19:54

Někdy je to doslova k smíchu, jak naši přední odborníci vydávají pomologie s takovými rozdíly v popisu jedné odrůdy. Omluvil bych dobu zrání a údržnosti ve sklepě, dejme tomu podnož, lokalita atd. ale i tento údaj se nemůže lišit např. o tři měsíce pokud hovoříme jednoznačně o skladování v běžném sklepě. Nedávno jsem si objednal dvě knihy, (byla zde onich už řeč) jedna jsou jádroviny, druhá peckoviny. Docela mne překvapilo, že se zde nediskutovalo o jejich kvalitách. Osobně si myslím, že jsou podprůměrné. Začínající zahrádkář musí být asi trošku vyveden z míry a dle těchto knih si asi odrůdu nevybere. Postrádám zde např z čeho odrůda pochází, hodnocení (zvláště chuťové) je nedostatečné a navíc u jádrovin jsou chyby v odolnosti proti nemocem. Domnívám se, že autor nebyl s některými odrůdami osobně seznámen, osobně je neviděl, ba ani nechutnal a v mnoha případech převzal od někoho hodnocení, který rovněž nebyl jak se říká v obraze. Pak dochází k tomu, že si nelze vybrat odrůdu podle popisu v pomologii, ale je i špatné to, když zde někdo tuto pomologii ci tuje a vydává to za své poznatky. Dlužno ještě dodat, že některé odrůdy zde nejsou uvedeny a přesto by si to dle mého názoru zasloužily.

No a ještě maličkost k odrůdě Toptaste. Plody k dnešnímu dni mám velice sladké, neuvěřitelně tvrdé, takže při použití na kvas se domnívám, že jejich narušení například tloučkem nebude ani možné, neboť by se rozmlátily i pecky. Navíc se začínají plody u stopek mírně scvrkávat, což by svědčilo o jejich zralosti, ovšem nepadají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika