Nahrada za švestku domácí



host - 43.70 (?)
17.8.2011 19:43

Gabrovská je u mne citlivá na šarku, příznaky na listech i plodech, monilia téměř žádná, plodnost a chuť výborná. Toptast zatím šarce odolává záleží jak dlouho. Plodí hodně a pravidelně, chutná taky dobře ale na monilii je celkem citlivý. Stanley bez šarky, monilia snesitelná, plodnost vysoká a pravidelná ovšem chutná mdle, u mne dobře nevyzraje. Vše na myrobalánech. Hanitu nemám, nemohu posoudit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 145.138 (?), 17.8.2011 10:36, zobrazeno: 52591x
Dobrý den, potřebaval bych radu. Na svoji zahrádku bych rád nějakou švestku, co nejvíce podobnou domácí. Co poradí zkušení pěstitele? Aby byla alespon tolerantní k šarce a taky k monilii(dost se o tomto píše v teto diskuzi). Rád bych stromek který se nebojí narůst do větších rozměru. Jakou podnož použit? Děkuji Všem za názor. Radim
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.130 (?), 17.8.2011 13:45

Zkušení pěstitelé určitě poradí jinou, je chuťově hrozně dobrá se zlatou dužinou je tolerantní pološvestka Hanita. Mám ji z Holovous a už si ji tři sousedé pořídili, protože jim chutnala  :-)))           Lída

Hanita - 2010 - prvních pár švestek...
Hanita - 2010 - prvních pár švestek...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 17.8.2011 13:53

Hledání náhrady za Domácí je jako hledání svatého grálu...

Jako velice slušná náhrada za Domácí velkoplodou je považována odrůda Gabrovska, její citlivost/odolnost vůči šarce si netroufám hodnotit - ochutnám teprve letos, příznaky na listech má, monilii jsem nezaznamenal, na blízké Najbloji byla. Plodnost nedokážu odhadnout - mám ji přiroubovanou do koruny

Další zmiňovaná zde na diskuzích je německá Toptaste - tu zatím nevlastním, nemohu se vyjadřovat.

Bujný růst zajistí jako podnož myrobalán, ovšem pod pravé švestky není úplně vhodný - prý snižuje plodnost. Já na něj dávám vše (mám horší podmínky).

Popisy obojího zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 17.8.2011 16:44

O totéž se pokouším od roku 1984 a zatím samý negativní výsledek. Poměrně dobře se vedlo jugoslávským až do velkého útoku choroby zvané monília laxa. To počal odumírat obrost a s tím si nevím rady, Ztroskotalo na stejné nemoci i Stanley a JOJO. Teď už zkouším Toptaste a na jaře vyhodnotím počet odumřelých větviček a uvidíme. Zatím je to nadějné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.70 (?), 17.8.2011 19:43

Gabrovská je u mne citlivá na šarku, příznaky na listech i plodech, monilia téměř žádná, plodnost a chuť výborná. Toptast zatím šarce odolává záleží jak dlouho. Plodí hodně a pravidelně, chutná taky dobře ale na monilii je celkem citlivý. Stanley bez šarky, monilia snesitelná, plodnost vysoká a pravidelná ovšem chutná mdle, u mne dobře nevyzraje. Vše na myrobalánech. Hanitu nemám, nemohu posoudit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 18.8.2011 0:14

Doplňuji - měla jsem Gabrovskou, Tuleu Gras a Hanitu, protože jsem ale neměla prostor na tři švestky, ponechala jsem si chuťově (pro mne) lepší Hanitu a Tuleu Gras, Gabrovskou si vzala sousedka. Žádné příznaky šarky zatím ani u jedné z těch tří nejsou.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.70 (?), 18.8.2011 16:57

Tuleu Gras má u mne také šarku, plodnost zatím malá, jde hodně do dřeva, chuť není špatná ale ta blátivá konzistece mně moc nejede. Čačanská Rodna plodí hodně, pravidelně, chutná taky dobře ale samá šarka na jaře ji přeroubuji. Hamanova je po všech stránkách kvalitní ale čekám až se projeví šarka, šestý rok po výsadbě zatím žádné projevy i když okolní stromky jsou napadené. Úplně bez jakýchkoli příznaků je Durancie ale ta zase dost trpí monilií ovšem některé stromky mají silnější příznaky(musel jsem odřezat i některé větve) a některé téměř žádné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 36.70 (?), 18.8.2011 20:55

Tak si ji rychle pořiďte. Je to nejlepší švestka, která zatím Němcům vypadla z rukou. Je tak výrazná, že mi připomíná ty nejvýraznější typy Domácí švestky.  To je ta pravá náhrada.  Jednička mezi švestkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 18.8.2011 21:28

Žádná nová odrůda zatím Domácí plně nenahradila. Těch, které se jí blíží je víc:
1. Gabrovská -šarku má na listech, plody zatím zdravé. Chuť vyhovuje, ale plodnbost se mi zdá nižší než Domácí
2. Hanita taky chutná, šarce odlolává, dírkovitosti listů ale neodolává vůbec
3. Valjevka - plodnost i chuť vyhovují, toletance k šarce je ale malá, nemoc je i na plodech
4. Haganta - můj černý kůň. Plodí dobře, šarku nemá, plody velké, mohly by být ještě sladší, ale díky za ně.
5. Toptaste - listy šarku mají, plody zatím ne. Sladkost je vysoká, ale harmonie chuti Domácí (ani Hanity) nedosahuje
6. Presenta - zatím bez šarky, plody jsou sladké ještě před plnou zralostí. Otázkou bude, jak dozrají v chladnějších letech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 100.66 (?), 18.8.2011 22:22
Děkuji Vám všem za názor. Bohužel mam tak místo na dva, tři stromky, tak už se těším až zasadím Gabrovskou a pak Hanitu nebo Toptaste. Šarka je u nas dokola všude tak jsem zvědavej. Mám ještě jeden možná blbej dotaz. Má dneska vůbec cenu Domaci sadit? Myslím tím kdyby člověk hnojil, zaleval, prostě věnoval stromku veškerou péči, dočká se vůbec plodu? Radim
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika