Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Slivoně > Myrobalán versus špendlík a mirabelka

Stránky: 1, 2, 3, 4   

Myrobalán versus špendlík a mirabelka

Rade91 (43) - xxx.xxx.140.101 (?)
3.8.2015 1:25, počet návštěv: 45148
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím pěstitelé,

v tomto tématu bych chtěl, abychom společně udělali jednou pro vždy jasno pro širokou veřejnost, jaké jsou rozdíly mezi těmito třemi, u nás se vyskytujícími ovocnými dřevinami; myrobalánem, špendlíkem a mirabelkou.

Jelikož často bývám na Malé Hané, kde je opravdu velmi, velmi pestrá škála těchto planých slivoní, začal jsem se o ně před pár lety více zajímat a sledovat je. Sám už mám mezi nimi poměrně jasno a 98% těchto keřů zde rostoucích jsou právě

Myrobalány (Prunus cerasifera), které se vyznačují menšími, hladkými listy, a především hladkými a zpravidla načervenalými letorosty (letošním dřevem). Plody jsou kulaté, méně často zašpičatělé, zpravidla jdou hůře od pecky a jsou chuťově i barevně velice variabilní. Zrají od srpna.

Mirabelky (Prunus syriaca, syn. P. domestica var. syriaca) jsou v přírodě mnohem vzácnější. Objevil jsem zde zatím pouze jediný strom, který, žel, slabě plodí. Listy jsou malinko větší, než u myrobalánu, velmi jemně plstnaté, spíše jako u švestky (proto je to botanicky P. domestica). Letorosty však často také načervenalé, ale jemně krátce chloupkaté. Plody ojíněné, žlutooražové, na sluníčku s oranžovočerveným tečkovaným líčkem. Chuť bývá lepší, než u myrobalánu, méně vodnatá, aromatičtější. Dužnina jde zpravidla od pecky.

Špendlíky (Prunus domestica/ P. insititia) jsou podobně variabilní, jako myrobalány, leč jsou mnohem vzácnější. Jsou podobnější švestkám a vyznačují se zespod krátce plstnatými listy i letorosty. Dozrávají od druhé půlky srpna a žluté postupně propadávají, zatímco modré drží na stromě až do pozdního podzimu. Plody jsou velmi chutné, aromatické, protáhlé a ojíněné, jsou ve tvaru a velikosti menší švestky. Špendlík modrý, lidově zvaný také sralka nebo prdlavka, jež jsem zde našel ve dvou exemplářích, má chuť neobyčejně bohatou, řekl bych nejbohatší ze všech slivoní vůbec. Žlutý špendlík jsem zde nenašel vůbec.

V čem bych však potřeboval poradit je dnešní nález. Jelikož máme první dny srpna, takže špendlíky ještě nezrají a drtivá většina myrobalánů také ne (i když 3 místní formy už zrají), zajímalo by mne, co jsem to dnes objevil. Plody byly na myrobalán velmi velké, protáhlé, šly poměrně dobře od pecky, jsou velmi aromatické a chutné, připomínají chutí meruňky se švestkami, ale předvším byly ojíněné. Podle popisu a data zrání (od konce července) bych to viděl jednoznačně na špendlík katalonský, jenže samotná rostlina měla veškeré znaky myrobalánu (listy, letorosty). Tak co myslíte, je to nějaký kříženec, nebo extrémně dobrý myrobalán, nebo je to opravdu katalonský špendlík, který - pokud by to byl on- by podle mě neměl mít nic společného s druhem Prunus domestica, jak je řazen, ale spíše by to byla subspécie myrobalánu, soudě dle listů, větví a habitusu. Zkrátka a dobře, přijde mi, že kapitola těchto ovocných dřevin je buď nedostatečně prozkoumána, nebo už k dnešnímu dni není aktuální.

Obrázky:

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

host - xxx.xxx.178.235 (?)
3.8.2015 8:05
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Důležité je také připomenout :  myrobalán slouží také často jako podnožový materiál, jsou na něm mnohé modré peckoviny v prodeji naroubovány, mirabelka se jako podnož pro svoji nezkrotnost v podrůstání nehodí, byť má dobrou afinitu i např.k meruňkám.Špendlík nápadně a na dálku překrásně voní, teď už opadal, je snad ještě na zemi, pokud jste ho neposbíral.Má protáhlé žluté plody, dužnina jde lehce ve zralém stádiu od pecky.Žádné jiné(modré)špendlíky alespoň na JM nejsou.Jeho výskyt se ale i u nás ztenčuje a s čistě špendlíkovým destilátem se už těžko  setkáme. AB

Připojit reakci

Mittwoch (308) - xxx.xxx.47.253 (?)
3.8.2015 10:17

Zajímavý nález pane Radime. Chtělo by to nafotit i habitus celého stromu, listy a rozříznutý plod, vč. pecky. Mám dojem že špendlíky se mimojiné vyznačují i špičatou šídlovitou peckou (odtud špendlíky). Má vlastní rostlina ještě neplodila.

O katalónském špendlíku a mirabelkách jiných než Nancyských by nám mohl říci více a fotograficky ukázat ing. Fidla.

P.S.: Nancy roste ve starých exemplářích v hanáckém muzeu v Příkazech.

Myrobalán může zrát a zraje i v červenci (teplejší oblasti), vzácně už v červnu (exemplář na metru Skalka v Praze). Také se vyskytují exempláře dozrávající až v říjnu (exemplář v Praze Tróji nedaleko trojského kanálu).

Zdraví Mittwoch

Připojit reakci

host - xxx.xxx.189.156 (?)
3.8.2015 11:06

Viděl bych to na zajímavý typ myrobalánu, pokud je habitos prakticky s ním totožný... Žlutý špendlík je habitem velice podovný na švestku, jen je více jakoby šlahounovitý. Má krásné, blíé a poměrně velké květy. Katalonský špendlík jsem naživo ještě neviděl, ale má být hodně ranný nepřílkiš vzrůstný a plody maj kapkovitý tvar podobně jako Černošická... Modrý špendlík bude asi taky myrobalán. Mirabelek je vícero odrůd, nejznáměnší Nancyská, jiné se prakticky nevyskytují. U mě na zahradě asi Herrenhausenská. Habitem jednoznačně odlišné od myrobalánu, který je vlastně planý předek všech odrůd slivoní-tedy i špendlíků a mirabelek.

Ale souhlasím s panem Radimem, že ta problematika je obsáhlejší než se běžně myslí. U nás tady na Opavsku třeba ted začíáná uzrávat hodně zvlláštní typ Žlutého špendlíku, poměrně značně odlišný od klasického. Co je to ve skutečnosti zač je mi stále záhadou...

Ing. Fidla

Připojit reakci

vyslouzil (17085) - xxx.xxx.236.1 (?)
3.8.2015 15:59

Podle mě jde o myrobalán, obzvlášť, ksdyž tomu listy a dřevo napovídají. U nás na rozestavěné hitlerovské dálnici jsou myrobalány dominantní náletovoui dřevinou. Je jich tu obrovské množství, některé ještě zelené, další dozrávají, jiné jsou již přezrálé napadané na zem. Liší se barvou, velikostí, chutí i intenzitou růstu. 
   Tedy skutečnost, že plody jsou nyní zralé původ v myrobalánu naprosto nevylučuje.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.14.170 (?)
3.8.2015 17:41

Přehled od pana Radima K. je pěkný. Pokud ale chce vnést pořádek do slivoňí, měl by to vzít zešíroka a popsat i ostatní skupiny.

Malá modrá švestka může být odrůda Brněnská, Další poloplaně vypadající keře mohou být "žilienky".

V.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.138 (?)
3.8.2015 17:01

Rád by som si ujasnil špendlíky.

Myrobalány sú podnože a radi rastú na divoko. Majú guľaté plody všetkých darieb okrem žltej, zlú odlučiteľnosť o kôstky a spravidla sú kyslasté aj keď už padajú.

Mirabelky sú spravidla žlté a sú sladšie ako myrobalány. Stormy radi preplodzujú a tak sú plody veľkosťou podoné myrobalánu.

Ja mám na záhrade belice. To sú slivky, ktoré majú najprv mliečno sivú šupu, ktorá dozrievaním priesvitnie a odhaľuje presvitajúcu žltú dužinu. Miesta poškodenia sú do modra, ale zrelé belice sú slivky s priesvitnou šupou. Tvar, kôstka i chuť sú slivkovité - sladké a prezrieravo vodnaté na rozdiel od sliviek pravých, ktoré majú dužinu pevnú a šupu modrú.

Belica nie je mirabelka (tá je na obrázku), Je belica moravský špendík?

Připojit reakci

vyslouzil (17085) - xxx.xxx.236.1 (?)
3.8.2015 17:10

Rozdíl mezi mirabelkou a myrobalánem se netýkají jen plodů, ale hlavně fenotypu dřeviny - tvaru a velijkosti listů, výhonů, pupenů, způsobu růstu. Čemu říkáte belice nevím, ale myslím, že špendlíky jsou něco jiného. Slupka i dužina jsou žluté, nikoli průsvitné a poškozená místa nemodrají. Dužina není vodnatá, spíš podobná švestkové konzistenci.

Připojit reakci

Petr z Pardubic (6582) - xxx.xxx.196.17 (?)
3.8.2015 17:24

Takže na fotkách v předposledním příspěvku tohoto vlákna jsou mirabelky nebo myrobalány?

Připojit reakci

Mittwoch (308) - xxx.xxx.47.253 (?)
3.8.2015 17:36

Mám dojem, že se mýlíte. Na Slovensku se říká špendlíkům "Belice" či "Biele slivky". Setkal jsem se s nimi zatím jen párkrát na Kyjovsku a Bzenecku a opravdu rány modraly, i propadliny po šarce. Průsvitné ovšem nebyly. Možná jejich ojínění tak může působit.

Zdraví Mittwoch

Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.138 (?)
3.8.2015 17:57

Belice sú v stave plnej zrelosti žlté a vodnasto mäkké, pritom sladké. Priesvitné nie sú, len šupka...

Sláva, takže belice sú špendlíky a slivky sú trnky. Slovenské trnky sú tak trpké, že sa ich neoplatí ani páliť...

Připojit reakci

deerslayer (484) - xxx.xxx.84.120 (?)
3.8.2015 20:04

toto je trnka. musí prejsť mrazom, aby zmäkla a nebola príšerne trpká. Veľkosť cca ako králičie bobky.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.89 (?)
3.7.2016 6:40
Jasně.I na moravě a v čechách je to trnka..Ale trnky se říká na moravě i švestám...😁
Připojit reakci

Efs (59) - xxx.xxx.38.5 (?)
26.7.2016 21:02

Sice by bylo obtížnější sbírání, ale na pálení by daly (trnky -- na Valašsku plané trnky). Naměřil jsem u nich přes 21 % cukru. Pravda, bylo to na Mikulovsku a výtěžnost by nebyla tak velká kvůli malému objemu dužniny a velké kostce. Když si však vezměte, že vodní meloun má 5--6 % cukru...

Připojit reakci

vyslouzil (17085) - xxx.xxx.92.38 (?)
26.7.2016 22:54

Hmm, jenže v pětikilovém melounu je čtvrt kila cukru, zatímco v pětigramové trnce sotva gram.

Připojit reakci

deerslayer (484) - xxx.xxx.84.120 (?)
3.8.2015 20:07

Belice skutočne neboli vodnaté. V plnej zrelosti boli úžasne sladké, ale zároveň trošičku horkasté. Skvlý džem z toho bol, skvelé na kysnutý koláč boli... no a samozejme... BELOVICA! Dnes cenená ako zlatý poklad. Dozrievalipodstatne skôr ako bystrické slivky, Ale... šárka

Připojit reakci

3.8.2015 21:46

Děkuji všem za odpovědi a názory!

Dnes jsem vyfotil výše uvedné plody i s peckou detailněji, je opravdu mnohem špičatější a pichlavá, obroti zaoblené a tlustší kulatější pecce klasického myrobalánu. Habitus, listy a detaily samotné rostliny se pokusím vyfotit v nejbližších dnech, snad i zítra, zajedu se podívat, kde tato rostlina roste a sklidit další plody, neboť jsou opravdu výborné. Aroma mají tak pronikavé, že voní celá místnost. Voní i chutnají po meruňkách (které mi teď nahrazují) a banánech. Nechce s mi věřit, že je to myrobalán, ačkoliv rostlina tak fakt vypadá.

Pane Vysloužile, právě nedalko bývalé hitlerovky v Boskovické brázdě na sever od Boskovic tyto myrobalány apod. nacházím a sbírám. Konkrétně tento roste mezi obcemi Sudice a Vážany. Je to zlatý důl na tyto dřeviny.

Pane Petře z Pardubic, na těch fotkách je červený myrobalán.

Obrázky:
Katalonský špendlík, nebo kvalitní varieta myrobalánu?...
Katalonský špendlík, nebo kvalitní varieta myrobalánu?...
Připojit reakci

3.8.2015 21:48

Pro srovnání vložím ještě zajímavý oranžový myrobalán, který má mnohem více než dvojnásobné plody proti klasickému myrobalánu. Chuťově poměrně dobrý, ale trochu fádní a velmi vodnatý. Dále žlutý velkoplodý myrobalán, a jako poslední foto plody myrobalánu, téměř neplodného kultivaru Nigra.

A jinak děkuji Mittwoch za tipy o růstu raných a pozdních myrobalánů a přidám také jeden, v brněnském arboretu roste Prunus cerasifera var divaricata a plody tohoto myrobalánu zrají snad až na přelomu září a října, je to dosti úchvatné ta variabilita jediného rostlinného druhu...

Obrázky:
Myrobalán oranžový
Myrobalán oranžový
Myrobalán oranžový, detailněji
Myrobalán oranžový, detailněji
Myrobalán žlutý
Myrobalán žlutý
Myrobalán cv Nigra
Myrobalán cv Nigra
Připojit reakci

Mikeš13 (1846) - xxx.xxx.56.228 (?)
4.8.2015 4:47

Plodově to vypadá na špendlík. Vloni jsem je sklízel 10. srpna., jindy i po 20. srpnu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.38 (?)
4.8.2015 11:04

Ne, špendlík se více podobá klasické trnce(švestce) je víc protáhlý. Tohle žluté, je moc kulaté. Zkusím nafotit v sousedství, minulý týden jsem tam jeden špendlík s plody objevila, snad ještě nespadly.

Jinak se v mirabelkách a mirobalánech ztrácím totálně. Pro mne je to nějak totéž. Roste tady toho fůra, je to náletovka, jak píše tuším pan Vysloužil a má to tisíc tvarů, barev, chutí a dob zrání, některé jdou od pecky, některé moc ne... Konvalinka

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Očkování8718.6.201925601
Mšice na švestkách a rynglích postřik2117.6.20192177
Proliferace a metlovitost výhonů na slivoni 617.6.2019458
Slivoň213.6.2019178
Přehuštění koruny1013.6.2019883
Švestka, choroba plodů 912.6.2019704
Choroba švestky1111.6.20191061
Postřik proti puchrovitosti 2019510.6.20191127
Obaleč švestkový 2019 129.6.20191452
Slivka "Althana"46.6.2019544
Usychající konce větví u slivoně 33.6.2019513
Odrůda Montfortská131.5.2019118
Ringlota zelena-rada 330.5.2019509
Nerezana slivka 930.5.2019893
Mirabelka - kedy strihat 529.5.2019533
Kolko vydrzi slivka? 427.5.2019597
Černé tečky na ještě zelených plodech527.5.2019509
Radikální řez "špendlíku" 826.5.2019844
špendlíky23725.5.2019265080
Zkušenosti se zahradnictvím Limbach3125.5.201916179
TopTaste?18722.5.2019178085
Nancyská mirabelka 421.5.2019475
Bellamira - opad listov a plodov 421.5.20192759
Mšice a dierkovitost listov - Hanita 221.5.2019386
Je slivka Toptaste samoopelivá?2419.5.20198279
Choroba listu nebo škůdce na švestce 719.5.2019947
Goldgau, Gäugold 417.5.2019346
Nancyska mirabelka - ako a kedy rezať? 317.5.2019546
Ulomené větve na mladém stromku 715.5.2019753
Slivoně - monilioza 713.5.2019922
Katinka, Hanita, nebo úplně jiná švestka?912.5.20192482
hybrid švestkomeruňka13411.5.2019202128
Jofela 10610.5.201937334
Typhlodromus pyri349.5.201924435
Probírka plodů u mladých slivoní27.5.2019305
Postřik na pilatku1006.5.201943097
Oskeruše185.5.201910750
Zahradnictví Na Zázvorce (Tatobity)14030.4.2019138757
Moravka šljiva 330.4.2019468
Topfirst poskozeni mrazem?729.4.2019615
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov6:46
Chov pstruhov17.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů