Malvazinka



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
xenon86 - (20) - 232.174 (?) 
6.2.2010 12:20, zobrazeno: 49007x

Ahoj,

sázel sem před dvěma lety na podzim Malvazinku a stále nejsou patrné nějaké "známky života". Pár lístků sice měla, ale přírůstky minimální.

Pokud by se letos vzpamatovala, tak stačí jako opylovači Althanova a Wazonova?

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 6.2.2010 13:36

Jako vhodní opylovači pro Malvazinku se uvádějí Althanova, Zelená renkloda Mirabelka nancyská, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 7.2.2010 2:11

Dobrý den, já bych se rád zeptal, zda-li se může Malvazinka opylovat se švestkou domácí, nabo s Oulinskou.

Děkuji HS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 7.2.2010 9:24

Oullinská i Domácí švestka jsou samosprašné. Opylovat Malvazinku asi mohou, pokud kvetou ve stejné době. Domácí, tuším, ale kvete později. Ani v přítomnosti opylovačů nebývá plodnost Malvazinky nijak mimořádná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 7.2.2010 12:27

Díky za odpověď. Mám tři roky starý stomek Malvazinky a ještě neměl ani jeden plod (i když minulý rok měla první tři kvítky). Myslel jsem si, že je to proto, že nemá opylovače. Tak nyní vím, že to tím nebude, protože jí mám asi 20 metrů od švestky domácí. Ty první květy kvetli ve stejném období, jako mé švestky.

HS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 7.2.2010 19:27

Malvazinka je velmi rozšířená, ale, dle mého, poněkud přeceněná slíva. Je to zřejmě způsobeno velikostí,  růžovofialovou barvou a chutí čerstvých, dobře vyzrálých plodů. Má ale některé nepříznivé vlastnosti:
1. I když strom je na jaře celý bílý obsypanými květy, je plodnost spíš podprůmrná.
2. Nejsou-li plody dokonale zralé, jsou příliš kyselé
3. Velké plody ochotně padají, nčasto ještě před úplnou zralostí.
4. Plody jsou méně sladké a aromatické než většina odrůd švestek, slív a rynglí, slupka zůstává i ve zralosti kyselá. To limituje jejich vhodnost do kvasu a na kompoty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 7.2.2010 21:43

Pane Vysloužil, mužete mi prosím poradit jaká je dle vašich zkušeností nejlepší slíva? Rád bych si na svou zahrádku ještě nějaké pořídil, ale bohužel mi chybí jaké koliv zkušenosti. Letos mám zatím objednanou Oulinskou, máte s touto nějaké zkušenosti?

Děkuji za odpověď HS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 7.2.2010 22:33

Asi nelze říci, která slíva je nejlepší.  Nejenže každému nejvíc chutná jiná, navíc někdy máme chuť na jednu, jinky na druhou.  Nejlepší je plejáda chutí. Osobně ale preferuji spíš švestky než slívy. V posledních je navíc nabídka modrých peckovin ještě rozšířená o geisenheimské odrůdy, japonské slivoně, velkoplodé myrobalány, plumcoty. Těžko tak najdeme osobu, která by všchny alespoň ochutnala. S Olullinskou zkušenosti nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 8.2.2010 7:07

Oullinská(Ujinská) je úrodná renklóda pro domácí zahrádky ,má lahodné ovoce.Zraje uprostřed srpna, má velké žluté plody, šarce zatím odolává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 38.17 (?), 7.2.2010 22:18

Moje Malvazinka také málo plodí. Bývá silně napadena pilatkou. Mám ji asi 6 metrů vzdálenou od Švestky domácí, která bez postřiku proti pilatce by neměla ani švestičku. Plody Malvazinky svou barvou trochu přitahují vosy. Jsou kyselejší chuti, pro níž je mám rád sušené, hlavně do zimních čajů v kombinaci s jiným, ne tak výrazným ovocem.  Vzhledem k chuti a jinak malému využití, bych doporučil část větví stromu přeroubovat na Zelenou renklódu, nebo jinou jí vhodně doplňující odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika