Lze nyní zasáhnout řezem - Stanley a Lepotica?



jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 141.24 (?)
13.7.2014 8:32

Ano, nyní (ve vegetaci) je správné řezat peckoviny. Pokud je úroda, může se řez provést při/po sklizni.

Konkretní provedení je třeba provést se znalostí zásad řezu, proto doporučuji opatřit si příručku, kde se řez popisuje, nebo využít souseda - zahrádkáře (ev. člena ČSZ), obvykle rádi poradí a vysvětlí. Z fotky si netroufám radit. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Bauer - (1) - 102.12 (?), 12.7.2014 16:01, zobrazeno: 5798x

Dobrý den, mám dvě slivoně Stanley a Lepotica. Nevím si rady s řezem a hlavně Stanley se mně zdá přehuštěná. Přikládám fotky a prosím o radu, zda nyní můžu udělat řez a jak razantně. Letošní přírůstky Stanley 100 až 130 cm, Lepotica 90 až 120 cm. U jedné fotky jsem naznačil záměr řezu k prosvětlení koruny. Lze to tak udělat?

Lepotica - pohled 1
Lepotica - pohled 1


Stanley - pohled 1
Stanley - pohled 1
Stanley - pohled 2
Stanley - pohled 2
Stanley - pohled 3
Stanley - pohled 3
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 141.24 (?), 13.7.2014 8:32

Ano, nyní (ve vegetaci) je správné řezat peckoviny. Pokud je úroda, může se řez provést při/po sklizni.

Konkretní provedení je třeba provést se znalostí zásad řezu, proto doporučuji opatřit si příručku, kde se řez popisuje, nebo využít souseda - zahrádkáře (ev. člena ČSZ), obvykle rádi poradí a vysvětlí. Z fotky si netroufám radit. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.7.2014 10:45

Máte tři možnosti...1)provést řez podle zásad výchovného řezu-letní řez peckovin.

2)dlouhé letorosty vyvázat do skloněné polohy+(možnost zakrácení vrcholků).

3)nechat vše na jaro.

V případě jakéhokoli řezu nejdůležitější rada-v intencích ochrany před PPV při přechodu na druhý a další stromek pokaždé vydesinfikovat (teplem) nůžky, nože-riziko přenosu víru na zdravá pletiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 13.7.2014 10:57

Podle mne se při vývinu dlouhých výhonů má zasáhnout tzv. zaštipováním. Pokud se to ponechá na jaro, tak se spodní pupeny už neprobudí nebo i probudí a zakrní a je to jakoby vyholené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 13.7.2014 11:59

Kdybych měl já takové přírůstky, tak skáču radostí. Víte, že na větším stromku vám v příštích letech naroste víc švestek? To jste asi nevěděl, ale je to opravdu tak. Takže čím víc stromek pokrátíte, tím míň bude mít v příštích letech plodů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.7.2014 13:10

Stromky jsou mladé, proto zatím vyžadují výchovný řez. Ten já většinou provádím pouze 1x do roka, na jaře (pravdou je, že takové přírůstky nemívám). Zaštipování letorostů, jak píše Rony je možné, chceme-li podpořit vytvoření hustší koruny předčasným obrostem. Tady je spíš opačný problém - stromek je moc hustý, takže svoji logiku má spíš průklest načrtnutý zadavatelem. Skutečnost, že na nezaštípnutých letorostech zakrní bazální pupeny a výhon vyholí, platí jen v případě vynechání jarního řezu.  Tento řez sice zajistí řádné prorašení všech zbylých oček (i zakrněných), ale může odstranit velkou část květních púupenů zprostředka letorostu. Proto doplnění výchovného řezu letním řezem u velkých přírůstků může mít své opodstatnění. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela Bentschova - (22) - 36.59 (?), 13.7.2014 19:41

Mám podobný problém u mladej Hanity, na podpníku Wagenheim, sadenej minulú jar. Prírastky mám pekné, asi 70 cm, 8 ks plodov. Prírastky tvarujem do mierne šikmej polohy, ale nemajú vôbec žiadny obrast. Stromček ženie stredník dovrchu, tak som si jeden horný konárik vyviazala do vertikálnej polohy, na jar zosadím stredník na ten konárik, aj minulý rok som to tak urobila. Chcem stromček tvarovať na štíhle vreteno. Prosím o názor, či postupujem správne. Pripájam foto. Ďakujem. Daniela

Hanita pohľad 1
Hanita pohľad 1
Hanita pohľad 2
Hanita pohľad 2
Hanita celkový pohľad
Hanita celkový pohľad
Hanita pohľad 3
Hanita pohľad 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.7.2014 20:19

Já myslím paní Daniela, že s Hanitou problém nemáte.Roste pěkně, rovnoměrně,a letošní přírustky nejsou nijak velké.Stromek udržujete vzpřímeně, a v předem nalinkovaném formátu.A nebojte... nyní tenké boční větve se dalšími roky rozvětví.A pokud bude středník příliš tenký, a vysoký, už nyní máte dobře zvolený postup sesazením středníku na nižší výšku.

Štíhlé vřeteno, jak je definováno, asi vytvářet nebudete.Zřejmě to bude vřetenový zákrsek s kosterními větvemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika