Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Slivoně > Jofela

Jofela

host - xxx.xxx.89.2 (?)
14.9.2018 17:11

Dobrý deň, Ďakujem za ponuku ale žiaľ z rodinných dôvodov to asi tento víkend nepôjde,  ale aj tak by som bol rád ak by ste mi niečo odporučili na základe skúseností ktoré máte. Ja potom uvidím čo sa mi podarí v škôlkach z toho zohnať. Ďakujem

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Jofela

milanfiala (1153) - xxx.xxx.65.131 (?)
29.11.2014 8:56, počet návštěv: 31033
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Jofela je jeden z najvydarenejšich križencov pochadza z krženia sliviek Jojo x Felsina po Joje zdedila odolnost proti šarke a po Felsine vynikajucu chut.Dozrieva na konci septembra niekedy aj dlhšie chut je aromaticka vyvažene kyseliny vysoka sladkost tieto odrody budu dobre na palenie slivovice.

Obrázky:
Jofela
Jofela
Připojit reakci   

Jofela

vyslouzil (16827) - xxx.xxx.92.38 (?)
16.12.2014 19:29
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Jen aby to nebyla stejná bublina a poté propadák jako její rodič Jojo.

Připojit reakci

Jofela

Petr z Pardubic (6345) - xxx.xxx.70.240 (?)
23.8.2016 19:39

Jofela začala vybarvovat poměrně brzo. Nyní je stále ještě tvrdá.

Obrázky:
Jofela
Jofela
Jofela
Jofela
Připojit reakci

Jofela

hugovotr (483) - xxx.xxx.146.186 (?)
23.8.2016 21:44

Kde jste pane Petře Jofelu sehnal a na jaké podnoži? V Rakousku?

Sháním vhodnou náhradu za Valjevky a Jofela je první na řadě. Bohužel krom Rakouska nevím, kde sehnat.

Připojit reakci

Jofela

23.8.2016 21:50

Klivia Ba, St.Julien. Ale byla pěkně "mastná", Martine. Zrovna tento stromek nebyl nic moc. Doslova mrzáček.

Připojit reakci

Jofela

24.8.2016 6:13

Po jarných mrazoch zostali len 3 plody, kupena na podpniku st.julien zastepil som ju ešte na mirobalan a duranzia uvidim ako sa jej na tychto podpnikoch bude darit.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

Petr z Pardubic (6345) - xxx.xxx.196.17 (?)
28.8.2016 21:46

První předčasně zralý plod díky červivosti toho prozatím o chuti této odrůdy mnoho neprozradil.

Obrázky:
Jofela
Jofela
Jofela
Jofela
Jofela
Jofela
Jofela
Jofela
Připojit reakci

Jofela

3.9.2016 15:28
Co říkáš, Milane, na tu Jofelu? Vypadá to, že bude hodně sladká. Snad něco jako Toptaste. Já už mám plody pryč.
Připojit reakci

Jofela

3.9.2016 17:11

Maš pravdu Peter, bol som v zahrade jeden plod zrelý, sladký štavnaty chuť podobna Toptaste ale sladkosť menšia 25 Brix, ešte tam zostali 2 plody su tvrdé uvidim ked zmeknu ake budu. 

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

Jiří 1968 (1204) - xxx.xxx.137.210 (?)
10.9.2016 13:31

Jofelu a Haromu má za rozumný peníz v nabídce plzeňský Fytos.

Připojit reakci

Jofela

18.9.2016 13:02

Jofela dnes posledný plod koštovaný chuť sladkokyselkava, stredna šťavnatosť 24Brix uplne niečo ine ako Toptaste.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.78.52 (?)
1.12.2016 8:42

Takže odporúčate pestovať Jofelu?

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.248.32 (?)
1.12.2016 8:58

Já   ANO.

Z novodobých slivoní hlavně -  JOFELU, u mě superyes. Obrost má úžasný, jen zvolte tu správnou podnož, na které se jí daří nejlépe.

Nepodlehněte tlaku obchodníků -CHVÁLÍ VŠE a přitom nic moc nepěstují.

Připojit reakci

Jofela

vyslouzil (16827) - xxx.xxx.67.66 (?)
1.12.2016 10:27

Nepodlehněte tlaku obchodníků -CHVÁLÍ VŠE a přitom nic moc nepěstují.

To už tak bývá. Ten, kdo je v obchodě, nemůže být na poli. Ani prodavači masa nevyčítáme, že nevykrmil prase.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.78.52 (?)
1.12.2016 11:00

Mám na myrobaláne, iný podpník som nemal keď bolo očko.Aký podpník by bol najvýhodnejší?

Připojit reakci

Jofela

1.12.2016 13:29

Jestli se ptáte mě, tak vám samozřejmě v této věci poradím.

Myrobalán je široký pojem, nejvíce se mi na Jofelu osvědčila žlutoplodá mirabelka z pecek. Ale zase, je jí nespočet variací. Nejlepší možnou mají v Kyjově. Nikomu reklamu nedělám, je to tak.

Zkuste se domluvit s vedoucím jesti vám prodá stratifikované pecky nebo i jednoleté výpěstky o průměru 8-10 mm. Ty by jste musel pokud to počasí dovolí zasadit ještě teď. Jinak až brzy z jara a v srpnu by jste na ně očkoval Jofelu. Tato varianta je nejlepší ze všech možných.

Pokud to máte na neověřeném a nemocném myrobalánu tak je to průser!

Připojit reakci

Jofela

vyslouzil (16827) - xxx.xxx.11.72 (?)
1.12.2016 17:40

Pokud to máte na neověřeném a nemocném myrobalánu tak je to průser!

Pokud Váš semenáček myrobalánu vyrostl z pecky keře postihnutého šarkou nebo fytoplazmózou, buďte v klidu,  nic se nestane. Ani jedna z chorob se semenem nepřenáší.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.78.52 (?)
1.12.2016 20:18

Ďakujem všetkým za rady.Myrobalán je z Plantexu tak by mal byť OK.Skúsim si však zohnať pár kúskov z Kyjova.Hádam som našiel na nete správnu adresu.

Připojit reakci

Jofela

1.12.2016 20:55

Pro 58.72

nevím o tom, že by Plantex měl myrobalán.

Nemáte to St.J.A  ?

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.205.204 (?)
1.12.2016 21:44

Pestuju iste veci aj na myrobalane. Asi skor okrajovo, mozno skor na objednavku pre nejakych priekupnikov alebo priamo do sadov, a prebytky po vytriedeni predavaju u seba. Nezvyknu to ale uvadzat v ofic cennikoch, maju to len na predajni. Minule tam tak mali tsunami na myrobalane 29C, ale to bolo hned jasne, ze to boli vytriedene kusy - neviem ci by splnili normy aspon na 3. triedu kvality. strasny nepomer medzi hrubkou podpnika a nastepeneho letorastu, ktory mal zhruba hrubku ceruzky a dlzku skor do 50-60cm, navyse so silnym "kolenom" v mieste stepenia (letorast vyrastajuci vodorovne - kolmo na podpnik a az po par centimetroch stoceny hore). Keby to predvali vo vypredaji za cca 1-2 eura, tak aj kupim, ale za plnu cenu 12 ci 13 eur som im akurat vynadal, ze keby nemali podplatenych kamaratov v UKSUPE, taky by za toto mali dostat riadne mastnu pokutu. 2 roky dozadu som tam ale kupil Katinku a Orangered na myrobalne, co bol asi klasicky MY-VS alebo MY-BO, co boli pekne stromy, hoci ten Orangered som musel budovat odznova, lebo povysadeni sa ukazalo, ze horna polovica kmienika bola asi nejako zvnutra poskodena a vobec neobrazila.

Připojit reakci

Jofela

2.12.2016 10:52

Plantex vyrábí výpěstky hlavně pro své obchodní partnery- velkoodběratele. Na place pro maloobchod zůstane vytříděný "odpad" který jim nemohou dodat a také nějaké i slušné přebytky.

Tímto odpadem jsou ovocné výpěstky, které maji z nějakého důvodu poruchy růstu a nedosahují standardu rovného se zbytkem výpěstků dané odrůdy. Jedná se např. o viry, kterých je celá řada jak na množitelském materiálu odrůdy tak na těch podnožích, které nepochází přímo ze semen a jsou množeny ve velkém- řízkováním atd.

Z uvedeného důvodu jsem před pár lety zavrhl a zanevřel na takto komerčně množené podnože hlavně ty slaběji vzrůstné.

Novodobé vyšlechtěné odrůdy slivoní jsou převážně středního vzrůstu a takové podnože se pro ně vůbec nehodí. 

Takové výpěstky se Plantexu daří prodávat, neboť velmi dobře ví, že běžný zákazník - maloodběratel neví a nerozumí dané problematice.

A když si bude stěžovat, že mu stromek neroste tak se vysmějí a odpoví můžete si za to sám např. nevhodná půda na danou podnož, špatná ochrana, hnojení, zálivka atd.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.78.52 (?)
1.12.2016 22:05

Tvrdili mi, že od niekoho nakupujú preto napr vlani ani nemali.

Připojit reakci

Jofela

1.12.2016 20:48

Laicka uvaha - kedze jofela sa vyznacuje hypersenzitivnou reakciou na sarku, mal som za to, ze po nastepeni na infikovany podpnik sa ocko/vrubel nema sancu ujmut, kedze pletiva jofely na styku s podpnikom sa infikuju a nasledne odumru. Rovnako by mal dopadnut napr stary strom jofely, pokial by sa nejakym sposobom infikovala korenova cast = myrobalan. Teda strom by mal odumriet. Mylim sa vo svojej uvahe? Ukazuje prax nieco ine?

Připojit reakci

Jofela

1.12.2016 21:09

205.204

Ta hypersenzitivná reakce se asi rozumí pro odrůdu Jofela pouze v kombinaci s její určenou podnoží  Docera 6.

Domnívám se, že pouze v této kombinaci to bude stejné jako JoJO.

Na myrabelce u starších stromů Jofely nepozoruji žádné anomálie a změny.

Více bude zcela jistě vědět pan Miloš

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.243 (?)
27.12.2016 16:51

Je Jofela vhodná na výrobu povidel?     Jano

Připojit reakci

Jofela

1.12.2016 14:50

Pokud se Vám očko chytlo, bude Jofela prospívat i na myrobalánu.

Připojit reakci

Jofela

1.12.2016 15:11

Pokud se Vám očko chytlo, bude Jofela prospívat i na myrobalánu.

Na zdravém ano,

Na zašárkovaném jen tak napůl s plodností a růstem,

Na postiženém fytoplaz... jen do "času".

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.206 (?)
1.12.2016 18:38

Láďo ako držia plody Jofely po dozretí na stromoch? Trpí Jofela moníliou plodov?     Jano

Připojit reakci

Jofela

milanfiala (1153) - xxx.xxx.51.5 (?)
3.8.2017 20:52

Jofela na podpniku st.julien je už vyfarbena na podpniku duranzia a myrobalan sú plody ešte na pol zelené.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

19.8.2017 8:53

Jofela totalne nadupaná plodmi pekne sa už vyfarbila.Jarné mrazi je neubližili.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

vyslouzil (16827) - xxx.xxx.236.1 (?)
19.8.2017 9:34

U nás taky první úroda Jofel jarní mrazy přežila. Stejně jako u odrud Azzura a T1 jsou plody už přes týden plně vybarvené, ale stále tvrdé, kysele

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.98.40 (?)
7.9.2017 18:09

Ako dopadla chut Jofely tento rok? Nejake blizsie poznatky urodnost odolnost atd?

Připojit reakci

Jofela

8.9.2017 13:10

Jofela stále nádherná, plody začínajú dozrievať zatial sladko kyselkavé nevšimol som si že by trpela nejakov chorobou zatial.Najviac sa jej darí na podpniku myrobalan a duranzia. 

Připojit reakci

Jofela

8.9.2017 15:16

Pane Fialo, děkujeme za popis nových odrůd, které má možnost ochutnat jen málokdo. Nicméně o všech těch nových švestkách píšete jen samé superlativy. Já jsem tedy Jogantu ještě neochutnal. Z prvních pár plodů nechci dělat závěry, ale Azzura, Jofela, Thames cross, Avalon, Haroma, ani T1 mě ničím neohromily. Zrají všechny až v září, chuť není špatná. Pokud si po jejich ochutnání ale kousnu do Hanity, Vee blue, Amersu, Chrudimské i Toptaste, tak musím jejich chuť hodnotit výše. Ale jak říkám, na závěry je brzy.
  Vám u žádné z těch novějších slivoní nenapadla věta "Nic nového pod sluncem"?

Připojit reakci

Jofela

8.9.2017 16:11

P. Vyslouzil, je opat mozne, ze vyznamnu ulohu vo Vasom hodnoteni hra Vasa poloha. Mozno tym novinkam treba viac tepla? Sam neviem, lebo ich nepestujem. Ja praveze ked, tak by som zasadil este nejaku neskoru slivku. Minuly vikend este koncil Stanley, a zopar plodov na novovysadenom Toptaste bude este asi tento, ci buduci vikend. To ale este mame Cresthaven, v dalsich rokoch snad O'Henry a k tomu samozrejme sezona hrozna je v plnom prude. O cerstve slivky nikto velmi nejavi zaujem, tak ich kolko-tolko susim. Koncom septembra/v oktobri by ale asi boli vzacnejsie.

Ked uz sme pri tom, otazka na p. Fialu: Haroma, Jofela dozrievaju u Vas priblizne sucasne s Toptaste, event. len mierne neskor?

Trnavsko 145mnm

Připojit reakci

Jofela

8.9.2017 17:24

Nazdar Trnavák Toptate už je skoro všetka v súdku Haroma a Jofela ešte len dozrievajú, čo neprideš na koštovku ale je Trnavský jarmok treba koštovať burčiaky, vinečka dnes som išiel kupovať vinko do Dolan oklo Orešan pod Malimi karpatmi su nadherné vinohrady akorad oberali nadhernú úrodu hrozna pastva pre oči.

Připojit reakci

Jofela

8.9.2017 17:14

Zdravím pán Vysloužil, napadá ma, všetko lepšie z nových odrôd než šarkové stromi.Nemyslite si že nemám aj pár starych odrôd Bystricku, Domacú velkoplodú bez šarky kvalitne ošetrené.Ale ja mám rád všetky odrody ktoré chutia mojim znamym a rodine to sú tý praví degustatori na mne malo zaleží moc toho neziem.Sladkosť Brix dávam kvôli znamím ktorých to zaujíma.Vedla mojho pozemku z lava a prava mali susedia velmi vela sliviek dnes 200m z jednej a druhej strany nemajú nič chodia ku mne koštovať a konečne začali aj vysadzať tieto chutné odolné odrody čo ma teší, že moja snaha presadzovať nové odrody nevyšla na zmar.Nikomu nevnucujem chutové vlasnosti jeden má rad kyselé druhý sladké vždy im vravím vyberte si sami odrodu ktorá vám chutí.Samozrejme všetky novinky niesu dobré tie hneď vykopem.Je veľmi tažke zohnať vruble novych odrôd zo zahraničia, som rád že mám veľa dobrých známých záhradkárov čo mi pomahajú tieto novinky zohnať. Mám 40 odrôd marhúl zaštepených to má malokto v EU a ešte pribudnú pluoty, plumkoty, aprium, pluerry, peacotum-broskyna x marhula x slivka.Teraz ma prísť z Noveho zelandu japonska slivka Luisa na nv.zel. 90% prší všetky slivky trpia moniliou jedine Lusia netrpí moniliou takže pan Vysloužil ešte len som sa rozbehol.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

29.9.2017 18:04

Jofela dnes porovnaná s Bystrickou. Bystrická typická slivková chuť menej štavnatá, sladka 23 Brix nič moc, rodivosť slabšia po jarných mrazoch. Jofela slabšia slivková chuť veľmi štavnatá sladkosť 28 Brix dva krat vetšia než Bystrická vynikajúca chuť rodivosť neskutočne velká.Telefonoval som s kamošom z Levic tomu tam všetko zmrzlo 60 stromov 2 týždne -30C zostala uroda na Aprimire a veľmi velká úroda na Jofele takže toto je momentalne najlepšia odroda.Dnes som po rodinej rade vyrubal 16 stromkov s priemernou chutou ako je Viktoria nahradia ich Toptaste a Jofela. 

Připojit reakci

Jofela

29.9.2017 20:36

Já Vaše aktivity, pane Fialo obdivuju, neustálé zkoušení nových odrůd je mi taky trochu vlastní. Jenom jsem v poslední době z těch novinek slivoní trochu rozčarován.Čekal jsem stejné nadšení, jaké jsem zažil, když mi zarodily první Katinky, Hanity, Opály, Gabrovské, Haganty, Vee blue, Calypsa... Domácí tu jsou prakticky nepěstovatelné, vypadalo to dlouho na kolaps švestek jako takových -  a najednou taková plejáda! Bohužel, Tophit, Elena, Presenta a ty novější - Jofela, Haroma, Azzura, Joganta - to je zklamání. Mám na půlce stromu Domácí švestku klon 183 z Velkých Losin, kde jim jako jediná odolává šarce. Nedá se říci, že by vůbec netrpěla, ale dá se to snést. Za chutí, vůní a sladkostí této švestk ty nové daleko pokulhávají,. Ještě zlatá Toptaste, aroma sice nic moc, ale aspoň sladkost vysoká. 

Připojit reakci

Jofela

Mike Dundee (180) - xxx.xxx.211.21 (?)
29.9.2017 21:37

Je zajímavé, že pan Fiala je chutí Jofely nadšen, zatímco Vy zklamán. Stejně jako někteří někteří jsou spokojeni s Tophitem a jiní ne.  Asi tedy záleží na stanovišti. Takže stejně nemůžeme udělat o odrůdě obecný závěr a nezbývá, než aby ji každý u sebe vyzkoušel... :-)

Chtěl bych nové odrůdy vzešlé z Jojo také otestovat, ale vlezou se mi sem už jen 3 švestkové stromy - takže přemýšlím, že bych narouboval na jeden strom více odrůd. Ale dá se to s Jojem a potomky vůbec provést? Píše se, že pokud bych Jojo naočkoval na strom postižený šarkou, tak by Jojo jako hypersenzitivní odrůda odumřela. Platí to i naopak? Tedy první vysadit některý z potomků Jojo a do něj naroubovat jinou nehypersenzitivní (např. vysoce tolerantní) odrůdu - to by myslíte fungovalo? V případě vícero hypersenzitivních odrůd na jednom stromě (např. Jofela naroubovaná do Joganty) by asi problém nebyl...?

Připojit reakci

Jofela

30.9.2017 17:29

Mám přeroubované Jojo několika citlivými odrůdami a strom roste normálně.

Připojit reakci

Jofela

30.9.2017 18:54

Otazka ale je, ci na tych neJOJO castiach je sarka, alebo nie. Ci je odroda citliva alebo nie, nehra rolu.  Vzhladom na mechanizmus hypesenzitivity ocakavam, ze infikovany letorast by mal odumriet.

Připojit reakci

Jofela

Mike Dundee (180) - xxx.xxx.211.5 (?)
4.10.2017 19:59

Nemáte někdo zkušenost, jak jsou potomci Joja - Jofela a Joganta odolní proti rakovinnému odumírání větví peckovin a proti moniliovému úžehu? S tím byly u joja podle mnoha pěstitelů problémy...

Připojit reakci

Jofela

7.10.2017 14:04

Jofela dnes posledné plody obrané sladkosť 29Brix primerané kyselinky proste špica, nehnije žiadna monilia po 2 týždňoch daždivych to vydržala.Zobral som 10 plodov kámošovi čo robí stromky pre plantex veselé koštovali Jofelu viacerí boli ňou nadšení.Mali už vela stromkov vyoraných tak som kupil ešte 3 Jofeli a hrušku QTEE, zbytok dokupim o 2 týždne až bude všetko vyorané.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

8.10.2017 11:46

Pokial je to mozne zverejnit a ak som to spravne pochopil - mohli by Ste prosim napisat kde je mozne zohnat Jofelu v okoli Trnavy? V ponukovom liste Plantexu som Jofelu ani Haromu nenasiel.

Trnavsko 145 mnm

Připojit reakci

Jofela

8.10.2017 12:42

Klivia Bratislava-Rusovce.

Připojit reakci

Jofela

8.10.2017 13:23

Jofelu mal aj kamoš Janko Šoka z krakovan, ale všetka sa mu minula mne sa podarilo kúpit 3 kusky.Telef. som z kamošom od Levic Jofelu má stale na strome, trošku sa už od vrchu plodov scvrkava ale je chuťovo výborna, tiež testuje dokedy vydrží. 

Připojit reakci

Jofela

8.10.2017 13:44

Škoda že ju p. Šoka nedal do cenníka, čo má na stránke. Ale asi toho mal len pár kúskov, keď sa mu už minula, tak to chápem.

Připojit reakci

Jofela

Peter zo Skalice (6) - xxx.xxx.95.239 (?)
21.10.2017 14:36

Jofelu majú aj v Strážnici, asi 10 zákrskov s veľkým terminálom.Viac ich asi nebolo.Kupoval som dnes.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.89.26 (?)
2.9.2018 19:51

Kto ma Jofelu vedeli by ste zhodnotit ako je natom Jofela tento rok.Monilia, padanie plodov pred dozretim, chut ci ine postrehy.Dakujem

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.107.2 (?)
9.9.2018 10:51

Ako je natom tento rok Jofela.Nejake postrehy.

Připojit reakci

Jofela

milanfiala (1153) - xxx.xxx.15.55 (?)
9.9.2018 16:46

Jofela je vynikajúca odroda aspoň u mňa, žiadna monilia,  padanie plodov, sladká, štavnatá má striedavú rodivosť jeden rok vela potom menšia úroda.Sadarom z moravy veľmi chutila keď ju pred 2 týždnami u mňa koštovali, teraz keď prídem ja po 2 tyždňoch som zvedavý na ňu a inè odrody.

Připojit reakci

Jofela

vyslouzil (16827) - xxx.xxx.92.238 (?)
11.9.2018 13:17

Ve vlákně Dolanka píše pan Polehla: ".Německé hybridy mě nechávají klidným.Spoléhám na kvalitu a opravdovou švestkovou chuť".
   Trochu mu dávám za pravdu. Což o to, letos nové hybridy - Jofela, Joganta, Haroma Harbella již v tuto dobu dozrávají, dužinu mají pěkně dooranžova a sladkou, vcelku aromatickou chuť. Plody jsou menší, ale to se dalo na malých stromcích bez závlahy čekat. Letošní rok ale není typický, takové teplé léto a brzké dozrávání nemůžeme čekat každoročně.Co nevidět dozrají do sladké chuti i Empress Elena, Tophit a Presenta, tedy odrůdy, s nimiž kvůli nárokům a době zrání dále nepočítám.
   S těžkým srdcem musím říci, že do stinných míst a chladných poloh tyto švestky asi nejsou. 

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.86.101 (?)
11.9.2018 15:38
Drazí pánové, potřebovala bych přeroubovat pár třiletých stromků, které jsem koupila se změněnou odrudou. Bylo by možné tu sehnat rouby odrůd jako je Jofela, Presenta, Haganta popř. nejakou další dobrou odrudu. Dekuji Eva V.
Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.89.2 (?)
13.9.2018 17:36

Dobrý deň, Mal by som otázku na p. Fialu, potreboval by som poradiť odrody sliviek s najväčšou odolnosťou voči moniílii a chuťovo pokiaľ možno dobré. Mám približne rovnanké prírodné podmienky ako Vy, ak sa nemýlim vy ste od Trnavy ja od Nitry. Mám len 2 stromy odrodu President a Jojo. President má cca 15 rokov JOJO 3 roky. S odrodou President som sa rozhodol ukončiť spoluprácu rozvodom (sekerou) a potreboval by som ju nahradiť niečím kvalitnejším a hlavne menej náchylným na moniliózu. Vopred ďakujem.

Připojit reakci

Jofela

13.9.2018 20:11

Zdravím vás nakolko pracujem v Trebišove za Košicami po 2 tyždňoch idem zajtra domov cesta vlakom 6 hod a v nedelu idem naspäť.Chcem ešte obrať vinohrat a posledné slivky, keď ste od Nitry mohli ste ma v sobotu navštíviť a okoštovať niektorè odrody a podľa toho sa rozhodnete je to na vás môj meil.

fiala@edoma.sk tel.0902710215

Z manželkov som teraz telefo. dozreli 2 japonske slivky vravela vinikajuca chuť. 

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.89.2 (?)
14.9.2018 17:11

Dobrý deň, Ďakujem za ponuku ale žiaľ z rodinných dôvodov to asi tento víkend nepôjde,  ale aj tak by som bol rád ak by ste mi niečo odporučili na základe skúseností ktoré máte. Ja potom uvidím čo sa mi podarí v škôlkach z toho zohnať. Ďakujem

Připojit reakci

Jofela

milanfiala (1153) - xxx.xxx.51.13 (?)
14.9.2018 18:37

Zdravím záhradkára od Nitry, Jofelu by som doporučil na prvom mieste nechytá moniliu chuťovo u mna špica je to rezistent sliva zabijak.Kúpite ju u pana Šoku v Krakovanoch dedina kúsok od plantexu take stromky nedorobí nikto v československu, Toptaste u mňa hviezda záhadného slovenska aspoň u mňa, nezaujíma ma že inde majú problémy.Dalej Joganta, Harbella, Fellenberg toto ste u mňa mohli dnes okoštovat uš sú v súdku, Domaca velkoploda a Bystrická dnes oberaná slabá sladkosť 19 Brix slabá štavnatosť ostatnè odrody mali 25 Brix a mali štavu.

Připojit reakci

Jofela

viktor111 (137) - xxx.xxx.168.28 (?)
14.9.2018 19:14

milan serus a jak si u teba vedie haganta?

Připojit reakci

Jofela

14.9.2018 19:24

Nazdar borče, túto slivečku nemám ale zajtra dam foto dvoch japonských sliviek - blum manželka vravela tento rok sú super jedna prvý rok zarodila nazov neviem je tvrdá ale zrelá nechapal som skusim par plodov uskladniť kolko výdrží štavnatá zvláštna chuť. 

Připojit reakci

Jofela

viktor111 (137) - xxx.xxx.168.28 (?)
14.9.2018 19:35

milan ale s tym toptaste mas pravdu aj u mna rastie zdravo a tohto roku som mal asi 15plodov(stromcek rok po vysadeni)sladkost a chut uzasna, ked tak bude kazdy rok ani ine slivky mi netreba... vruble haganty ti poslem ked chces napis do posty a v decembri ich mas doma, serus

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.50.216 (?)
14.9.2018 20:35

Nějak mě ta Jofela začíná hodně zajímat. Podle čtení tady, i kousek okolo, asi nejlepší volba mi to přijde. Díky za ně.
(Snad se přinutím a pro budoucí ji vysadím).

Rafael.

Připojit reakci

Jofela

14.9.2018 21:20

V každej oblasti sa jej nemusí dariť, nadmorská vyška, pôda, podpnik.Ja som Rafael vyskúšal velmi veľa odrôd sliviek ale nedarilo sa im u mňa vykopal som ich.Japonských som vykopal asi 15 stromkov zostali 3 odrody a ďalšie testujem.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.217 (?)
14.9.2018 22:09
Dobry den, skusim na zaklade Vasej rady Jofelu a Jogantu, u Pana Soku som uz bol cca pred 3 rokmi ste mi nanho dali kontakt, zohnal som unho 2 dobre jablone co inde nemali na vhmojom oblubenom podpniku mm106. Jazdil som po krakovanoch ako bludny holandan lez som to nasiel, domaci mi hovorili je to na takom malom namesticku pri kostole podla veže to lahko najdete ale v tej hmle hladajte kostolnu vežu...
Připojit reakci

Jofela

15.9.2018 13:11

Dnes návšteva z Moravy, priniesli koštovky marhul, jabĺk ktore maju ešte pod čislom asi Buzrlove, u mňa koštovali Jofelu poslednè plody 26 Brix sladučké šťavnaté vraveli chuťovka. Priniesli v kontajnery marhulky Apribank, Apriqueen, Apriroma, Flashcot mám čo zase testovať. Tieto odrody sú na stranke         vitroplant.it

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.123 (?)
16.9.2018 15:23

Jofelu by som doporučil na prvom mieste nechytá moniliu chuťovo u mna špica je to rezistent sliva

Milan ako je na tom Joganta v porovnaní s Jofelou? Je tiež tak kvalitná ako Jofela?      Michal

Připojit reakci

Jofela

16.9.2018 17:37

Mám oba stromky kousek od sebe. Joganta měla větší plody a míň trpěla moniliovou hnilobou. Jofela se zdá trochu sladší.Kvůli suchému létu měly všechny mladé švestky bez zálivky drobnější plody, zato byly sladší než v jiných letech.
Omlouvám se, nejsem Milan.

Připojit reakci

Jofela

16.9.2018 21:19

Michal nakoľko som cestoval 8hod do práce nemal som kedy reagovať. Joganta je tiež výborná slivka zase u mňa, rodivosť vysoká každý rok rast slabý mám ju na wavite chcelo by to myrobalán.Stromky sa polievajú cez vysokè teploty kazdý deň, postrek proti monili 2 x u všetkych stromkov.Harbella tiež vyborná slivka bez chorôb nadhernè plody.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.9 (?)
17.9.2018 22:02

Obidvom pánom ďakujem za odpovede.      Michal

Připojit reakci

Jofela

peter2 (39) - xxx.xxx.46.45 (?)
19.9.2018 23:02

Dobry den pan Fiala, postrek robite na slivkach proti monilioze v case ako na marhuliach? teda pred kvitnutim a po odkvitnuti? ktore konkretne pripravky mate na slivky proti monilii dakujem.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.18.104 (?)
20.9.2018 6:08
Postrek robím pre a po odkvitnuti Signum alebo Horizon ten sa u nás nepredáva kúpite ho v Česku zdraví vás Fiala.
Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.46.45 (?)
20.9.2018 12:28
Ďakujem Vám
Připojit reakci

Jofela

milanfiala (1153) - xxx.xxx.18.104 (?)
20.9.2018 18:45

Dnes som telef. z kámošom od Levíc je aj medzinárodný degustátor, debatovali sme o odrodách, ktoré sme si nechali a vykopali chuťovo stále najlepšia je slivečka Jofela má aj bystrické ale tie neboli také dobré.Vravel záleží na pôde, podpníku, nadmor.výška.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.174 (?)
20.9.2018 20:46

Dobrý večer, zaujímalo by ma ako je to s moníliou plodov u Bystrickej a Jofely ak by sa na nich nerobil postrek.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.208.194 (?)
20.9.2018 23:17

Dobrý den, zrovna objednávám 20 ks stromků odrůdy Jofela na podnoži docera. Výsadba bude provedena v jedné řadě. Prosím bude stačit jejich rozestup 6 metrů od sebe?

Díky.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.36.103 (?)
22.9.2018 23:24

Když jsem obnovoval sad, byl jsem mladý a velmi nedočkavý a tak...

Sázel jsem vše v rozestupu cca 3-3,5m. S tím, že až se to v budoucnu rozroste, tak každý druhý strom v řadě skácím. Někde jsem to udělal, ale většinou ne a tak vznikla džungle.

Další důvod toho byl otevřený sad na samotě u lesa v polích. A zvěř silně láká jakýkolív osamělý stromek tak i proto jsem se snažil o hustější výsadbu.

Rafael.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.183 (?)
22.9.2018 22:49

Pan Vysloužil, mám veľmi dobré skúsenosti s Katinkou čo sa týka moníliovej hniloby plodov. Netreba u nej vôbec robiť postrek proti tejto chorobe a to ju mám 14 rokov. Ako je to s Jofelou? Je aspoň tak odolná na moníliovú hnilobu plodov ako Katinka alebo ju treba postrekovať?    

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.183 (?)
22.9.2018 22:50

Pan Vysloužil, ja mám veľmi dobré skúsenosti s Katinkou čo sa týka moníliovej hniloby plodov. Netreba u nej vôbec robiť postrek proti tejto chorobe a to ju mám 14 rokov. Ako je to s Jofelou? Je aspoň tak odolná na moníliovú hnilobu plodov ako Katinka alebo ju treba postrekovať?    

Připojit reakci

Jofela

23.9.2018 9:04

Po 2 úrodách Jofely z malého stromečku nevím. Pravda, Katinka hnije málo, ale v tu dobu monilie ještě tolik neřádí. Z pozdních odrůd mi přijde nejodolnější Těchobuzická, která nehnije prakticky vůbec. 
   Proti monilii nestříkám. Abych se přiznal, letos jsem za švestky, co napadla monilie rád, aspoň nemusím řešit, co s nimi. 

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.50 (?)
23.9.2018 18:29

Mám Toptasty ale nie som s nimi spokojný čo sa týka odolnosti na jarné mrazy a naviac Toptaste trpí aj moníliovým úžehom. Minulý rok kvety zmrzli. Pan Vysloužil ako sa vám javí Jofela u vás v odolnosti v kvete na jarné mrazy v porovnaní s Toptaste?

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.46.45 (?)
24.9.2018 19:22
Myslím že táto celá.diskusia vykopala už hodne stromkov... taktiež plánujem na jeseň vykopať 4 trojročné gabrovske a nahradiť ich jofelou a 3 haganty nahradiť jogantou... Len dúfam že je to lepšia voľba Peter
Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.101.234 (?)
24.9.2018 20:25

Haganty nahradit Jogantou, obavam sa ze to bude skok z kaluze do blata.

Připojit reakci

Jofela

24.9.2018 23:00
Ťažko je sa rozhodnúť..gabrovsku by so nahradil možno haganty nechám
Připojit reakci

Jofela

24.9.2018 23:05
Ale ako tak pozerám, ta Jofela si drží stále svoju slávu u pána Fialu aj po 4 rokoch
Připojit reakci

Jofela

25.9.2018 17:19

ako sa vám javí Jofela u vás v odolnosti v kvete na jarné mrazy v porovnaní s Toptaste?

Letos nepomrzla ani jedna z nich. Úžeh mě trápí poměrně málo, monilí na plodech trpí víc Jofela.

Připojit reakci

Jofela

28.9.2018 18:38

Dnes koštovaná posledná zabudnutá slivečka Jofela 29 Brix.

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.234.205 (?)
29.9.2018 16:39

Bystrická slivka je veľmi odolná na moníliu plodov. Je Jofela aspoň tak odolná na moníliu plodov ako je odolná Bystrická slivka alebo treba Jofelu postrekovať protí monílii plodov? Kto tu má skúsenosti s obidvomi odrodami?

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.137.210 (?)
29.9.2018 21:36

Bystrická slivka je veľmi odolná na moníliu plodov. Ono už to neplatí, v posledních letech si monilie vyšlápla i na Bystrické, ta spropadená houba je rok od roku agresivnější.Zatím jí odolávají Bystrické muškátové a Vlašky (Fellenberg).Jofelu mám tříletou a ještě mi neplodila, na St.Jul.A je takový senzor na zálivku.Když jsou výhony povadlé je třeba zalít (i ostatní slivky) a za dvě hodiny jsou zase v pozoru.Jiří od F-M

Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 12:33
Môže ublížiť jofele v čase dozrievania mráz cca -2 stupne?
Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 16:14

Nejspíš ne, pravé švestky jsou po přejití mraze ještě kvalitnější.Mrazem se z plodu odpaří část vody (tzv.sublimace) a to je potom panečku slivovička.

Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 16:26

Noční mráz 2 stupně (i trochu nižší) ovoci nevadí, pokud se přes den zase oteplí. S tou sublimací si nejsem úplně jistý, sublimace je přechod z pevného skupenství do plyného. Při této teplotě šťáva švestek do pevného skupenství (ledu) nezmrzne.

Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 21:29

U sublimace (desublimace) se nemusí vždy jednat o pevnou látku - sublimace vody (sněhu),vysoušení řeziva sublimací atd.

Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 23:08

U sublimace (desublimace) se nemusí vždy jednat o pevnou látku - sublimace vody (sněhu),vysoušení řeziva sublimací atd.

Sublimace je skupenská přeměna, při které se pevná látka mění na plyn, aniž by došlo k tání pevné látky (tedy bez průchodu kapalnou fází).
Opačný proces se nazývá desublimace. Při desublimaci se tedy plyn mění přímo na pevnou látku bez předchozí kondenzace. (Wikipedie)

sublimace dřeva - sušení, při kterém voda obsažená ve dřevě v tuhém skupenství přechází přímo do skupenství plynného

Sublimace sněhu - sníh je pevné skupenství

Připojit reakci

Jofela

3.10.2018 6:14

Sníh, led jsou skupenstvím vody, sublimuje i voda samotná (sublimace v přírodě).Vysoušení řeziva sublimací (mrazem při teplotách -30-40°C),obor truhlář, první ročník.

Připojit reakci

Jofela

3.10.2018 9:39

Sníh, led jsou skupenstvím vody

To ano, ale jsou skupenstvím pevným

sublimuje i voda samotná (sublimace v přírodě)

Pokud sublimuje voda samotná (tekutá) nejedná se o sublimaci nýbrž vypařování. Led (pevné skupenství) v přírodě samozřejmě sublimuje.
Ale švestky při teplotě -2 nesublimují.

Připojit reakci

Jofela

3.10.2018 20:04

Vypařování vody (sublimace),takže sublimují i šťávy v ovoci.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 20:46

Jiří od F-M aké sú vaše skúsenosti s marhulami na St.Juliene. Sú tiež tak citlivé na sucho na tejto podnoži ako slivky?

Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 20:47

Jiří od F-M, aké sú vaše skúsenosti s marhulami na St.Juliene. Sú tiež tak citlivé na sucho na tejto podnoži ako slivky?

Připojit reakci

Jofela

2.10.2018 21:35

Ano, po jarním suchu opadaly stejně jako slivky na St.Jul. ikyž jsem zaléval.Od půlky ledna do polviny května je pár nezměřitelných přeháněk.Broskve na žilenkách opadaly taky.

Připojit reakci

Jofela

7.10.2018 11:23

Teraz som telf.s priatelom záhradkárom od Levíc, ešte má plody na Jofele vravel vynikajuca slivka stále drží na strome a je to chuťovka.Kupoval žlte belice pred 3 rokmi u pana pešku stareodrudy.org spravil prvý kvas 150l vravel dal som dole veko išiel som kontrolovať kvas nádherná vôňa sa šírila stoho kvasu, nebanuje že kúpil túto odrodu.

Připojit reakci

Jofela

8.10.2018 9:03

Mňa stoho asi porazí, toto teplé počasie prebralo slivku Jofelu začala kvitnúť. 

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.101.234 (?)
8.10.2018 15:13

A co postrek proti piliarke? Ak dobre pocasie vydrzi do vianoc, mohli by ste pred sviadkami davat von foto ze slivky su este stale na strome.Tzv vanocni švestka...

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.176.68 (?)
8.10.2018 19:50

U nás rozkvitli hrušky... Októbrových 23°C iba tak naštve... 

Připojit reakci

Jofela

12.11.2018 16:21

Zdravím zahradkara 101.234 dnes som hrabal listie v zahrade a na Jofele čuduj sa svete zelené slivky, borče asi to budú tie vianočne.

Obrázky:

Připojit reakci

Jofela

host - xxx.xxx.74.189 (?)
13.11.2018 8:23

Verim pan Fiala ze nas budete informovat o priebehu zrenia.Tzv vianocna slivka

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Tophit 2517.12.201818592
Slivoň President 7215.12.201849158
Dobrý rok pro Stanley4015.12.201821254
Švestka Jojo 8215.12.201890824
Hanita - jasná chuťová jednička mezi švestkami18214.12.2018120509
Zahradnictví Na Zázvorce (Tatobity)13913.12.2018128567
Toptaste22513.12.2018119450
Za kolik prodat slivovici7912.12.201877160
Hálčivec višňový 29.12.20187023
Mohu presadit blumu jeste ted v prosinci?88.12.2018742
špendlíky2315.12.2018256463
Švestka Imperial - prostokořenná nebo v kontejneru?227.11.2018890
Stratifikace peckovin4126.11.201828589
Moni 321.11.2018643
Aké má plody podpník St. Julien 3615.11.20184927
Jofela 10513.11.201831034
Co je to 111.11.2018313
Domácí švestka a Domácí velkoplodá1219.11.201867192
výsadba trnek (švestek)65.11.20186691
Lze rozeznat podnož Myrobalán a Wagenheimova?65.11.2018855
Lipnická švestka1793.11.2018124130
Zelená renkloda23.11.2018374
Obrývání, hnojení na podzim431.10.2018600
Čím přihnojit831.10.20181071
Co na osetrenie rezu, po odrezani konara? 330.10.2018495
Goldust 130.10.2018269
Lavina slivoň 229.10.20183347
hybrid švestkomeruňka13225.10.2018190941
Výhon trnky321.10.2018562
Oskeruše1320.10.20188440
Mohu zasadit Stanley do špatné půdy?1418.10.20181685
Angeleno1418.10.20188698
Výška stromů818.10.20181182
Slivoň do vyšší polohy4317.10.20185732
Gabrovská se Bulharům povedla11216.10.201855262
Švestka Topfive2916.10.20187951
Hanita, Haganta, Katinka, Gabrovská, Wangenheim415.10.2018973
Bluma cukrářská514.10.2018739
Očkování5614.10.201817066
Jakou mirabelku6014.10.201834535
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Záchůdek catgenie 120+13.12.2018
Koťátka versus blechy13.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Border kolie do bytu?23.11.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů