Jofela



milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?)
8.9.2017 17:24

Nazdar Trnavák Toptate už je skoro všetka v súdku Haroma a Jofela ešte len dozrievajú, čo neprideš na koštovku ale je Trnavský jarmok treba koštovať burčiaky, vinečka dnes som išiel kupovať vinko do Dolan oklo Orešan pod Malimi karpatmi su nadherné vinohrady akorad oberali nadhernú úrodu hrozna pastva pre oči.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.8.2017 9:34

U nás taky první úroda Jofel jarní mrazy přežila. Stejně jako u odrud Azzura a T1 jsou plody už přes týden plně vybarvené, ale stále tvrdé, kysele

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 98.40 (?), 7.9.2017 18:09

Ako dopadla chut Jofely tento rok? Nejake blizsie poznatky urodnost odolnost atd?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 8.9.2017 13:10

Jofela stále nádherná, plody začínajú dozrievať zatial sladko kyselkavé nevšimol som si že by trpela nejakov chorobou zatial.Najviac sa jej darí na podpniku myrobalan a duranzia. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.9.2017 15:16

Pane Fialo, děkujeme za popis nových odrůd, které má možnost ochutnat jen málokdo. Nicméně o všech těch nových švestkách píšete jen samé superlativy. Já jsem tedy Jogantu ještě neochutnal. Z prvních pár plodů nechci dělat závěry, ale Azzura, Jofela, Thames cross, Avalon, Haroma, ani T1 mě ničím neohromily. Zrají všechny až v září, chuť není špatná. Pokud si po jejich ochutnání ale kousnu do Hanity, Vee blue, Amersu, Chrudimské i Toptaste, tak musím jejich chuť hodnotit výše. Ale jak říkám, na závěry je brzy.
  Vám u žádné z těch novějších slivoní nenapadla věta "Nic nového pod sluncem"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 8.9.2017 16:11

P. Vyslouzil, je opat mozne, ze vyznamnu ulohu vo Vasom hodnoteni hra Vasa poloha. Mozno tym novinkam treba viac tepla? Sam neviem, lebo ich nepestujem. Ja praveze ked, tak by som zasadil este nejaku neskoru slivku. Minuly vikend este koncil Stanley, a zopar plodov na novovysadenom Toptaste bude este asi tento, ci buduci vikend. To ale este mame Cresthaven, v dalsich rokoch snad O'Henry a k tomu samozrejme sezona hrozna je v plnom prude. O cerstve slivky nikto velmi nejavi zaujem, tak ich kolko-tolko susim. Koncom septembra/v oktobri by ale asi boli vzacnejsie.

Ked uz sme pri tom, otazka na p. Fialu: Haroma, Jofela dozrievaju u Vas priblizne sucasne s Toptaste, event. len mierne neskor?

Trnavsko 145mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 8.9.2017 17:24

Nazdar Trnavák Toptate už je skoro všetka v súdku Haroma a Jofela ešte len dozrievajú, čo neprideš na koštovku ale je Trnavský jarmok treba koštovať burčiaky, vinečka dnes som išiel kupovať vinko do Dolan oklo Orešan pod Malimi karpatmi su nadherné vinohrady akorad oberali nadhernú úrodu hrozna pastva pre oči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 8.9.2017 17:14

Zdravím pán Vysloužil, napadá ma, všetko lepšie z nových odrôd než šarkové stromi.Nemyslite si že nemám aj pár starych odrôd Bystricku, Domacú velkoplodú bez šarky kvalitne ošetrené.Ale ja mám rád všetky odrody ktoré chutia mojim znamym a rodine to sú tý praví degustatori na mne malo zaleží moc toho neziem.Sladkosť Brix dávam kvôli znamím ktorých to zaujíma.Vedla mojho pozemku z lava a prava mali susedia velmi vela sliviek dnes 200m z jednej a druhej strany nemajú nič chodia ku mne koštovať a konečne začali aj vysadzať tieto chutné odolné odrody čo ma teší, že moja snaha presadzovať nové odrody nevyšla na zmar.Nikomu nevnucujem chutové vlasnosti jeden má rad kyselé druhý sladké vždy im vravím vyberte si sami odrodu ktorá vám chutí.Samozrejme všetky novinky niesu dobré tie hneď vykopem.Je veľmi tažke zohnať vruble novych odrôd zo zahraničia, som rád že mám veľa dobrých známých záhradkárov čo mi pomahajú tieto novinky zohnať. Mám 40 odrôd marhúl zaštepených to má malokto v EU a ešte pribudnú pluoty, plumkoty, aprium, pluerry, peacotum-broskyna x marhula x slivka.Teraz ma prísť z Noveho zelandu japonska slivka Luisa na nv.zel. 90% prší všetky slivky trpia moniliou jedine Lusia netrpí moniliou takže pan Vysloužil ešte len som sa rozbehol.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 29.9.2017 18:04

Jofela dnes porovnaná s Bystrickou. Bystrická typická slivková chuť menej štavnatá, sladka 23 Brix nič moc, rodivosť slabšia po jarných mrazoch. Jofela slabšia slivková chuť veľmi štavnatá sladkosť 28 Brix dva krat vetšia než Bystrická vynikajúca chuť rodivosť neskutočne velká.Telefonoval som s kamošom z Levic tomu tam všetko zmrzlo 60 stromov 2 týždne -30C zostala uroda na Aprimire a veľmi velká úroda na Jofele takže toto je momentalne najlepšia odroda.Dnes som po rodinej rade vyrubal 16 stromkov s priemernou chutou ako je Viktoria nahradia ich Toptaste a Jofela. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.9.2017 20:36

Já Vaše aktivity, pane Fialo obdivuju, neustálé zkoušení nových odrůd je mi taky trochu vlastní. Jenom jsem v poslední době z těch novinek slivoní trochu rozčarován.Čekal jsem stejné nadšení, jaké jsem zažil, když mi zarodily první Katinky, Hanity, Opály, Gabrovské, Haganty, Vee blue, Calypsa... Domácí tu jsou prakticky nepěstovatelné, vypadalo to dlouho na kolaps švestek jako takových -  a najednou taková plejáda! Bohužel, Tophit, Elena, Presenta a ty novější - Jofela, Haroma, Azzura, Joganta - to je zklamání. Mám na půlce stromu Domácí švestku klon 183 z Velkých Losin, kde jim jako jediná odolává šarce. Nedá se říci, že by vůbec netrpěla, ale dá se to snést. Za chutí, vůní a sladkostí této švestk ty nové daleko pokulhávají,. Ještě zlatá Toptaste, aroma sice nic moc, ale aspoň sladkost vysoká. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.21 (?), 29.9.2017 21:37

Je zajímavé, že pan Fiala je chutí Jofely nadšen, zatímco Vy zklamán. Stejně jako někteří někteří jsou spokojeni s Tophitem a jiní ne.  Asi tedy záleží na stanovišti. Takže stejně nemůžeme udělat o odrůdě obecný závěr a nezbývá, než aby ji každý u sebe vyzkoušel... :-)

Chtěl bych nové odrůdy vzešlé z Jojo také otestovat, ale vlezou se mi sem už jen 3 švestkové stromy - takže přemýšlím, že bych narouboval na jeden strom více odrůd. Ale dá se to s Jojem a potomky vůbec provést? Píše se, že pokud bych Jojo naočkoval na strom postižený šarkou, tak by Jojo jako hypersenzitivní odrůda odumřela. Platí to i naopak? Tedy první vysadit některý z potomků Jojo a do něj naroubovat jinou nehypersenzitivní (např. vysoce tolerantní) odrůdu - to by myslíte fungovalo? V případě vícero hypersenzitivních odrůd na jednom stromě (např. Jofela naroubovaná do Joganty) by asi problém nebyl...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika