Je toto projev Šárky na listech?



Stránky: 1,  2   
host - 107.18 (?) 
13.6.2018 13:46, zobrazeno: 7021x

dobrý den,

potřeboval bych potvrdit moji doměnku, že se mi na švestce Prezident projevila šárka. Krom projevu na listech opadali i plůdky, něktré byly pokryty šedivou mozaikou, některé právě ve středu této moziky praskly, případně zkusím příště vyfotit. V okolí mám dvě merunky, broskve, švestku Katinku, tedy pokud mi šárku potvrdíte, tak strom co nejdřív vykopu.

PavelJC

šarka1
šarka1
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 107.18 (?), 13.6.2018 13:47

foto2

šarka2
šarka2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 13.6.2018 13:57

Za mne - ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 13.6.2018 15:04

Já už mám šarku na Presidentu taky. Trvalo mu to ale dost dlouho, než ji chytil, na to, že už ji tady pár let mám. Letos je obsypaný, plody zatím drží. Chystal jsem se konečně před dozráváním použít postřik proti moniliové hnilobě plodů, protože jí trpí ukrutně. Možná, že to už nebude potřeba. Uvidíme, jak se bude držet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.18 (?), 13.6.2018 15:26

já měl letost zaděláno na první veší úrodu, loni hodně pomrzlo. Prezident mi chtěl plodit ve shlucích tak po třech, vypadalo to nadějně, během týdne či dvou nastal propad všeho a tento projev na listech..tedy ja uz se moniliové hnilobě plodů bát nemusím,

PavelJC

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.207 (?), 13.6.2018 16:22

Ako je to so šarkou u odrody Katinka? Predajcovia píšu že je veľmi odolná na šarku a vraj netrpí moniliózou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 204.75 (?), 13.6.2018 18:16

Ja mám 4-ročný strom na myrobaláne, šarku má od minulého roka. Pritom všetko náradie dezinfikujem, na potvrdené šárkové stromy mám dokonca osobitné náradie. Ale stačilo, že som raz bol chvíľu preč, objavilo sa trochu vošiek (žiadne masívne poškodenie, rýchlo som ich zlikvidoval) a je vymaľované. Výsadbový materiál pochádza z Plantexu. Pochybujem o nejakej extra odolnosti. Snáď tá tolerancia bude dostatočná na rozumné úrody.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 13.6.2018 16:32

To je hodně těžká věc. Tady u mě se zašárkované plody nedaly konzumovat jen na Vlašce, jinak se drží i Domácí švestka. Lépe řečeno zatím se drží úplně všechno, co má jinak projevy šarky na listech. To samé meruňky. Mimo přirozeného červnového propadu, žádné plody masivně nepadají. Letos tak maximálně propadly nějaká jabka, jinak všude propad minimální. Myslím, že ten President obstojí taky. Původně jsem měl z šarky větší obavy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.161 (?), 13.6.2018 22:03

Pavel JC: Jasná šarka, bezpochyby. Bohužiaľ. Ešte malé jazykové okienko: správne má byť ŠARKA, nie šárka. Už to tu na inom vlákne spomínal myslím Kuky. Šárka je pekné české ženské meno. V bulharčine slovo šarka znamená kiahne/neštovice. Takto prejavy vírusu PPV na slivkách ako prvý popísal Bulhar Atanasov. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.19 (?), 19.6.2018 8:54

děkujem za info ohledně Šarky, vzhledem k téměř totálnímu propadu plodů (sucho + šarka) ani nevím jestli čekat na těch pár co dozrají nebo vykopat co nejdřív.

Každopádně dekujem všem za příspěvky, zkusím vysadit na podzim tolerantnější odrůdu a hlavně něco co zraje dřív, pokujuku po Hanitě.

PavelJC

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika