Je možné zachránit švestku, když odumřel roub?



host - 122.179 (?)
27.10.2009 7:33

Pane Stanislawe, každý rok se potýkám bezradně se "srnčími otloukači".Spoušť, kterou zanechávají, se dá zhruba přirovnat k obrázkům tazatele.Napřed jsem stromky vyhazoval, teď ale jsem jiného názoru.To ovšem není případ našeho tazatele.Tam poškození mohlo nastat také vlivem přemokření a jde o něco jiného než u mě.Náhrada stromku bude asi jistější.  AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
ferdinandek - (8) - 148.189 (?), 26.10.2009 21:42, zobrazeno: 8124x

Dobrý den,
na jaře jsem si koupil tři stromečky švestek (Elena) dvě rostou stále dobře, ale třetí mi přestala růst od roubu nahoru, ale pod roubem roste (má zelené výhonky stále viz foto). No vlastně roste i trochu nad roubem, ale nahoře je uplně suchá.
(Už když jsem stromky přivezl, tak měli pupeny.)

Myslíte, že je nějaká (jakákoli) možnost tento stromeček zachránit? Nebo ho vykopat a nasadit jiný?
Za jakoukoli radu předem děkuji.

pohled1
pohled1
pohled2
pohled2
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 26.10.2009 22:07

Nic nekopejte!! Do jara ho nechte, jak je. Na jaře, až se stromky olistí, odstraňte výhonky rostoucí z podnože a z výhonků rostoucích nad místem roubování ponechte ten nejdelší a nejsilnější. Přivažte ho osmičkovým úvazkem k původnímu kmínku jako ke kolíku. Původní suchou korunku nahoře uřízněte, aby nepřekážela výhonu v růstu. Až vyvázaný výhon bude mít dostatečnou tloušťku a výšku (letos nebo spíš příští rok), založíte si v požadované výšce korunku a odříznete původní kmínek. Poroste vám takto rychleji (už je zakořeněný), než kdybyste sázel nový.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 26.10.2009 22:13

p.s. - co to máte na té kůře stromku i na opoře ve stejné výšce? Vypadá to jako sežehnuté?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ferdinandek - (8) - 153.250 (?), 27.10.2009 10:12

To je nějaké lepidlo proti mravencům a lezoucímu hmyzu, když se tím stromky u nás nenatřou, tak je na nich mravenců mraky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.10.2009 23:09

Ještě k zasazenému stromku.
Při jarní výsadbě jste zapomněl stromek ostříhat. Půdu kolem stromku jste neudržoval v bezplevelném stavu - lze to snadno pomocí netkané textilie nebo nastýlky. Zemina po výsadbě stromku Vám sedla a stromek se ocitl v jamce. Kůl měl být podstatně silnější a měl by být vysoký pouze jako kmínek. Taky by měl být silnější dole. 
   Něco z toho, možná víc faktorů vedlo k tomu, že se stromek řádně neujmul a v kmínku odumřel. Zahodil bych jej, jámu vykopal znovu, přidal do ní po kolečku zeminy, kompostu a písku a stromek vysadil nový - k pořádnému kůlu a raději na kopeček (počítat se slehnutím zeminy).  Pořádně jej zalil a na jaře seříznul.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 27.10.2009 5:53

Pohled2 ukazuje, že roub neodešel stromek žije.Spíš bych mu dal ještě šanci k obnově korunky.Samozřejmě to měl v těch drnech jako úvod do života na novém stanovišti těžké.Dnes se dá (ale v bezplevelném stavu!) už i přihnojit a korunka rychle doroste, bude o kapánek menších rozměrů. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 27.10.2009 7:10

Dobrý den. Naprosto souhlasím s MUDr. Vysloužilem. Vysadit nový stromek, který již bude kvalitně zapěstovaný ve školce. Z tohoto torza co tam roste se asi dá vypěstovat nový stromek, ale dobu pěstování odhaduji na 3 roky, což nestojí vůbec za námahu. Dle mého stromek není nějak zvlášť zakořeněný, protože ty letorosty jsou hodně slabé. Řekl bych, že to je jen pokus o nějaké přežití, ale do vitálního stromku to má hodně daleko. Jak uvádím, zcela nový stromek a je vymalováno. Možná by stálo ještě za úvahu, proč na zahrádce pěstovat 3 stromky od stejné odrůdy. Ale to už je mimo dotaz. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 27.10.2009 7:33

Pane Stanislawe, každý rok se potýkám bezradně se "srnčími otloukači".Spoušť, kterou zanechávají, se dá zhruba přirovnat k obrázkům tazatele.Napřed jsem stromky vyhazoval, teď ale jsem jiného názoru.To ovšem není případ našeho tazatele.Tam poškození mohlo nastat také vlivem přemokření a jde o něco jiného než u mě.Náhrada stromku bude asi jistější.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.2 (?), 27.10.2009 7:53

Dobrý den. Vaše stromky ke kterým chodí srnci otloukat lýčí budou asi jiné kondice. Na takovém proutku který je na fotce by toho moc neotloukli. Dle mého to chce u Vás konstrukci ze tří kůlů, jaká se dělá když se vysazují okrasné stromy a ještě použít ochraný nátěr Sanatexem. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 122.179 (?), 27.10.2009 8:16

To všechno je málo.Už mně tady zkušení poradili pušku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika