Jaký druh švestky na slivovici?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 64.218 (?) 
28.8.2007 15:01
diky za nazory, spolecne se k te nejlepsi odrude dostanem :) bydlime na severni morave (Opava) dosud sbirame svestky se zahrady od babi a strejdy, bohuzel odrudu mi asi nikdo neurci, svestky jsou "klasicke" spise mensi sladke, stromy stare asi 40-50 let, asi zajedem do tech Bruzovic, nekde jsem se tady docetl ze ten pan ze skolky se tomu dost venuje
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 64.218 (?), 28.8.2007 15:02
jo a chtel bych odrudu co nejvice podobnou prave svestce, ne ty velke co vypadaji jako jabka :) nevim jak se jmenuji, dik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.170 (?), 30.8.2007 10:27

Já mám k pálení vyzkoušenou Valjevku. Je super, ale nehodí se do lokalit, kde se vyskytuje hojně Šarka.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.218 (?), 30.8.2007 11:57
O Valjevce pisou ze je odolna??!! jeste mam vyhlidnute tyto odrudy: Elena - resistentní pravá švestka Valjevka - velmi odolná šarce, kvalitní pravá švestka Vlaška - považovaná za jednu z nejchutnějších, bohužel také velmi náchylných vůči šarce u nas (okoli Opavy) jsem zatim sarku nevidel a dalo by se rict ze svestkam se letos dari vsem a hojne, tak nevim jestli jit do rizika a vzit mene odolnou odrudu za cenu kvalitnejsiho kvasu. Polosvestky nechci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.8.2007 12:29
Taky mi Valjevka připadá (zatím?) poměrně torerantní - tedy na plodech, listy postiženy jsou. Na druhé straně mi nepřipadá enormně sladká - může to být polohou.
   Na Vlašku zapomeňte - je to stolní ovoce, neslyšel jsem, že by ji někdo pálil. Je náchylná nejen na šarku, ale i výrazněji červiví než pravé švestky a ani plodností extra nevyniká (v mé horší poloze ba ani velikostí a chutí).
   Nechci Vás podceňovat, ale že jste neviděl na Opavsku šarku, nemusí být nutně důkazem, že tam není - nejspíš by se o tom již psalo. Letošní rok není nijak kalamitní, i nemocné stromy plodí poměrně pěkné plody (pokud nezmrzly v květu).
   Je pravda, že většina produktů z pološvestek (včetně pálenky) nedosahuje kvalit pravých Domácích, přesto bych je nezatracoval. Fenotypické přednosti pravých švestek jsou převážně o tvaru plodů a konzistenci dužiny.
   I na tomto fóru naleznete pěstitele, kteří budou trvat na tom, že nejlepší slivovice, jakou kdy pili, pocházela z rynglí... špendlíků... durancií... mirabelek....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 64.218 (?), 30.8.2007 20:32
dekuji za rady pane Vyslouzile, takze by jste mi doporucoval Hanitu, nebo Těchobuzickou? kterou z ni vice? beru ze jsem v prumerne poloze (nadmorska vyska asi 250 m.n.m.), rovina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.8.2007 23:31
Neumím říci. Jak už mě odhalil pan Boštička, ani z jedné jsem kvas nevyráběl, jen mi připadají sladší než všechny čačanské, Stanley, Gabrovská  i než vychvalovaná Valjevka. Nepřesvědčilymě ani Zimmerova, Hamanova, miálo sladká mi připadá Katinka a podle  prvních 2 plodů i Jojo. Loni jsem pálil z Tulu gras -  nadchla mě mimořádnou úrodou, sladkostí  i chutí.  Letos je na ní úroda tak na knedlíky.. Zmiňovali jsme tu Straklovu Bluefre - plody konečně dozrávají, i přes šarku na listech jsou zdravé a sladké. Letošek ovšem není rok, který by prověřil odolnost vůči šarce. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.170 (?), 31.8.2007 14:23

O Valjevce se dočtete všude něco jiného. Mám pomologii, kde píšou, že je odolná vůči Šarce, ale mám i pomologii, kde píšou, že její odolnost vůči Šarce je značně kolísava a lyší se podle druhu, protože se u nás vyskytuje více druhů Vajlevky, ale každý Vám tvrdí, že ta jeho je ta pravá ! Já Valjevku mám, celkem 4 stromy a na dvou znich Šarka je hodně, na dvou vůbec ne.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 31.8.2007 14:46
Je to možné. Já mám 2 Valjevky, jednu z Losin, druhou ze Střílek, plody se (velikostí určitě) trochu liší. Může to být ale rozdílným stanovištěm, stromky jsou daleko od sebe. Šarka trochu je, ale jen na listech (zatím) .
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 9.9.2007 8:53
Vysadil jsem několik odrůd švestek ve stejnou dobu (3. rok) a pečlivě je pozoruji a musím konstatovat, že nejhůře s odolností vůči šarce je Valjevka. Už jsou zasaženy oba stromky a listy jsou drobné. Stromky výrazně trpí. Trochu trpí i Stanley ale ne šarkou ale prosycháním mladých výhonů a toto prosychání se projevuje i u čačanských odrůd. Nejlepší stav obrostu má Hammanova a Jojo. Je to v lokalitě Val. Klobouky. Rád bych zkoušel i Tuleu Gras z Rumunska ale zatím jsem ji nesehnal. Podle teorií jí dávám velkou šanci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika