Jaký druh švestky na slivovici?



host - 43.70 (?)
19.11.2011 13:26

Anuško, (krásné jméno) ještě jsem také nepálil ale máme kvas z domácích švestek a durancií, předpokládám, že slivovice bude vynikající. Na Vánoce budem už určitě koštovat ale přijel bych okoštovat i do Vizovic. Pavlík z Valašska.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19   
                     
host - 94.142 (?), 9.10.2011 16:09

Dobrý den,

poradil mi taktéž někdo prosím, jaký druh švestky vysadit na slivovici? Bydlíme v Chomoutově u Olomouce, nadm.vyška. 216 m..

Je vhodné koupit švestku domácí? A případně máte tip, u kterého pěstitele, školce stromy zakoupit?

Děkuji, Kamil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.98 (?), 11.10.2011 15:51

Ja mám na záhrade 350 m.n m., južný svah 4 staré bystričky, asi 40 - 50 ročné, majú šárku, majú medziročne veľmi odlišnú úrodnosť, ale tak raz za 3 - 4 roky všetky zarodia tak, že láme veľké konáre (ako tento rok) - cca 200 litrov kvasu z každej. Väčšina plodov je zdravá a chuť je neprekonateľná. Pred rokom som zasadil 7 kusov JOJO, 5 TOPTASTE a po jednom Katinka a Valjevka (na skúšku). JOJO zarodili hneď prvý rok každá 10 - 20 kusov, pekné zdravé plody, chuť menej výrazná, chýba najmä kyslá zložka, čím sa slivka zdá chuťovo celkom sladká ale na bystričku nemá. TOPTASTE nemali prvý rok ani jednu slivku, ale stromčeky sú najkrajšie, zdravo a pevne vyzerajúce. Valjevka chradne, Katinka tiež nič moc.

Celkovo sa mi najviac pozdávajú tie klasické Bystričky. Radšej budem mať úrodu len raz za 3 - 4 roky ale stromy sú omnoho väčšie, čiže aj tá úroda je väčšia a chuť je neprekonateľná. Myslím, že tiež vekom sa tie nové nemecké odrody nemôžu s Bystričkou porovnávať (ktorá TOPTASTE bude mať v 50 rokoch veku 200 kg? - to sa asi ani nedožijú).  Chcel by so tie Bystričky nejako namnožiť, prosím viete mi niekto poradiť, či ich stačí len zasadiť normálne od kôstky, alebo je potrebné ich naštepiť (som amatér).  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 16.10.2011 13:17

Nasadit pecky švestek samozřejmě nestačí. Je třeba odebrat ze zdravých stromů rouby a naštěpovat je na bezvirózní podnož.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 15.10.2011 23:00

Anuško, letos jsem "vyždímal" z Domkácí švestky ze 100litrů 10,5 l/57% slivovice. A tvrdím, že SLIVOVICE bez cukru. Neznám nic lepšího.Pokud někdo přepaluje vícekrát, ať si dá na to patent.Já vystačím s mým selským starodávným.Na jídlo mně nevadí Stanley a pod. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 222.50 (?), 18.10.2011 13:42

Zdravím, už jsme taky pálili_ dalo nám to 12l/100 60%, byl jen jeden kotel 300l, ale ta chuť a aroma, to se nedá popsat, to se musí okoštovat. Pití jen o "velikém svátku". Přeji všem velice dobré pěstitelské úspěchy. Anuška od Vizovic

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 19.11.2011 13:26

Anuško, (krásné jméno) ještě jsem také nepálil ale máme kvas z domácích švestek a durancií, předpokládám, že slivovice bude vynikající. Na Vánoce budem už určitě koštovat ale přijel bych okoštovat i do Vizovic. Pavlík z Valašska.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.4 (?), 18.11.2013 9:03
Zdravim, chci se zeptat, zda s polohou 235 m.n.m. okoli Holesovska se muzu povazovat za teplou nebo prumernou oblast?jde o to, abych vedel, jaky odrudy svestek zvolit a dale bych chtel merunky.jedna se o mirne zvlneny pozemek, mrazova kotlina to neni.rozmezi mezi cerno a hnedozemi.diky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.210 (?), 16.11.2011 21:58
Zdravím Vás, chci založit sad k pěstování švestek na běžné účely (povidla, atd.). Mám v plánu začít s 20-ti stromy. Potřebuji poradit s odrůdou, která by se hodila do polohy 320-360m.n.m. (JV svah) a 340-380m.n.m. (JZ svah), oblast Myjavské kopanice (SK). V okolních sadech se nacházejí většinou staré neudržované stromy se šárkou, takže na téma pěstování švěstek je dle mne zbytečné se bavit se sousedy, když se o své stromy nestarají pro cílené pěstování švestek. Děkuji za radu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zubak - (4) - 66.36 (?), 19.12.2011 13:33

Po prečítaní Vašej diskusie, by som sa chcel tiež trocha podeliť. Stromy (najmä slivky) sú mojím koníčkom, kde sa snažím zberať najmä staré odrody - Belice (Podolské Kopanice, Tabán, Jeruzalem, Stará Myjava, Strážnice, Zabudišová...), Bystrické (Muškátová, Medovka...), Durandzie (Horňácko, Kopanice, Radimov, skoré, veľké...). Jedná sa mi najmä o to, aby staré, matečné stromy (50 a viac rokov) neodišli navždy. Keď však budú veľmi choré, žiaľ budem sa ich musieť vzdať. U Belíc sú výsledky zatiaľ dobré (10 ročné - každoročne rodiace stromy), Bystrické sú pokus a Durandzie asi dobré riešenie. Z nových odrôd môžem odporučiť Top Taste, Rodnú, Elenu, Presentu, no nesmieme zabudnúť, že slivovica nie je len vysoký obsah cukru, ale aj aromatické-buketné látky, ktoré v starých odrodách sú. A novinky? To chce len trpezlivosť a čas. Pozdravujem

Ľubomír Zubák 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 124.69 (?), 20.12.2011 21:50

Tak to máme společného koníčka.Mám v sadě 22 mladých stromů Toptaste, Valjevku,Č.rodnou, Presentu.Letos všechno pomrzlo, tak uvidím jaká bude úroda příští rok(ještě jsem nepálil).Roubuji a sázím švestky podél silnic a okolí Plzně.Také by se mi hodily rouby.Jestli můžete poslat, budem zachraňovat staré odrůdy spolu! Zdravím Plzeňák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika