Jakou vybrat ideální švestku na jidlo?



host - 48.25 (?)
16.2.2016 21:16

Prosím, pokud je místo jen na jeden stromek SAMOSPRAŠNÉ švestky (nebo pološvestky), jakou spolehlivou odrůdu byste doporučili do 350-400 m? Především na jídlo, aby nebyla úplně mdlá, měla dobrou úrodu a netrpěla moc na choroby. Děkuji za radu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 34.43 (?), 16.2.2016 12:58
Lepotica prý sousedovi nešla, nerodila i když ji stříkal, je to docela zkušený zahrádkář, zřejmě pro ni nejsou tady vhodné podmínky. Jinde o 20 km dál Lepotica plodí dobře. Takže k nám do 400 m raději něco odolnějšího? Kterou byste doporučili tam, kde nešla Lepotica?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.2.2016 15:51

Čačanská rodna je chuťově výborná. K šarce ale není plně tolerantní, moniliózou sice občas trpí, ale nijak mimořádně. Oproti lepotici je sladší a aromatičtější, má však menší plody a dozrává o dost později. Proč sousedovi lepotica nerodila, nevím polohou to asi nebude. Co mám zkušenost, v chladnějších polohách Č. lepotica plodí dobře, ale chuť dužiny je málo sladká - tzv. "prázdně masitá".
   Ve vyšší poloze, kde se nedaří lepotici, budou spolehlivě plodit Katinka, Opál, Wangheimova, z pozdějších asi i Stanley a Haganta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.25 (?), 16.2.2016 21:16

Prosím, pokud je místo jen na jeden stromek SAMOSPRAŠNÉ švestky (nebo pološvestky), jakou spolehlivou odrůdu byste doporučili do 350-400 m? Především na jídlo, aby nebyla úplně mdlá, měla dobrou úrodu a netrpěla moc na choroby. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.70 (?), 16.2.2016 23:28

Já bych zvolil a doporučil Hanitu.
Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.25 (?), 17.2.2016 7:56

Děkuji. O Hanitě se stále víc utvrzuji, že bude jistější než Čačanská. Ještě mi říkali, tady v prodejně zahradnictví, že mám koupit rději na myrobalánu (zákrsek, čtvrtkmen) a stříhat, stříhat, aby nebyl strom vysoký.  Tak jen doufám, že tím řezem nebudu stromečku ubližovat - aby vůbec rodil... Prý na St. Julien a ryngli tady moc nejdou. Pokud píšu nějaký nesmysl, můžete reagovat, budu jedině ráda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.70 (?), 17.2.2016 8:49

Jako Čačanská rodná není taky špatná, ale o proti Hanitě má o pár horších vlastností více (Rodná= má sklony ke střídavé plodnosti a taky pozdější nástup do plodnosti).
Ohledně podnože, záleží kolik máte místa na zahradě. Hanita na myr. bude mít v dospělosti kolem 6 m v průměru. Co se týše ostatních méně vzrůstných podnoží nevím, jak velký strom naroste, protože slivoně sadím jen na myr.
Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 17.2.2016 9:07

zdravim ja zase zduvodu mista sazim slivoně na našem poli a kolem mezi po 8 kusech mista je tam dost tak maji i dostatečne vzdalenosti než doma na zahradce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.43 (?), 17.2.2016 11:59

Takže jednoznačně Hanitu a raději na jiné podnoži. Mohu vám sdělit, že jak ji zady popisujete, už se na ni těším (doufám, že ji seženu) a hlavně až zaplodí -snad se za pár let poštěstí. Dívala jsem se, že Školka Šťastný ji mají na zelené renklodě jako zákrsek i čtvrtkmen, tak si asi udělám v březnu výlet pro stromeček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.43 (?), 19.2.2016 12:25

Ještě pár otázek - prosím. Jaké koruny tvoří Hanita? Mám počítat s krátkým obrostem, hustější korunou nebo dělá dlouhé vetve a řídkou korunu? Je vhodné zahustit korunu řezem, snáší letní řez o 30% na nových větvích?

Hanitu už mám rozhodnutou, jen sháním info abychom pro ni vybrali vhodné místo na zahradě. Musí být vysloveně na chráněném místě, nebo se spokojí s klasikou? Jakou půdu namíchat do jámy? My máme na zahr. spíše kyselejší půdi a je tam v podloží částečně opuka. Děkuji :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 14.3.2016 9:24

Dobrý den.
Není opuka náhodou zásaditá hornina? Její částice přeci spojuje vápenitý tmel.
Co by měli dělat na ČM vysočině, kde podloží je převážně z žul a rul? Tedy kyselé. Nedělají nic a švestky a další slivoně tam od nepaměti rostou dobře. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika