Jakou odrůdu nasadit na pálení slivovice?



Stránky: 1,  2   
r0m - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 21.63 (?) 
15.9.2020 14:38, zobrazeno: 4060x

Co by jste mně prosím doporučily?

a také jestli čvrt kmen nebo polokmen nebo vysokokmen, podstatné je, aby to co nejdříve rodilo, atˇ je co dát co nejdříve do bečky.

Bude stačit 8 stromů a jaká doba uběhne než naplnim poprvé např 100 litrovou bečku? 3 roky,5 nebo 7?

Díky za Vaše rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 212.49 (?), 15.9.2020 21:54

100 litrů bečku dávají 20 a více leté stromy. První úrody nad 10kg bývají tak po 8 letech od výsadby, podle odrůdy. To taky za předpokladu, že ty plody v dnešní době udržíte chemií - pilatky, obaleči, monilioza. Na pálení se doporučuje Durancie, ale lze pálit z jakékoliv, známý pálí třeba z Gabrovské, když je neúroda, tak přidá žluté plané myrobalány kolem cest. Jelínek má 0,7l švestkovici za1000kč, už to není jako tenkrát kdy švestky plodily samy o sto šest, a cigani je sbírali po tunách kolem cest. laugh MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.63 (?), 16.9.2020 14:36

To co má Jelínek to je snad přepálený letecky benzín :p) a navíc jak to je pod 50 % Jelínek ma tuším 40 % tak po tom by lekla i ryba žízní :)

Jen kontrolní otázka asi ty polokmeny budou rodit víc jak čvrtkmeny že jo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 72.6 (?), 16.9.2020 16:15

Pokud se zapěstovává správně koruna, tak kvůli řezu první 3-4 roky není úroda prakticky žádná. Letos jsem měl prvních 8 švestek a to jen na TopTaste. Zasadil jsem podzim 2017, ale snažím se dělat řez poctivě a vypěstovat "vzorovou korunu" 

Pro vysokou cukernatost mám TopTaste a Lipnickou. Pro aroma mám Durancii a Katinku. Ale jaká z toho bude slivovice to je ve hvězdách :-) Zatím čerpám z šárkou napadených švestek domácích a slivovice z nich je kvalitní.

Tipl bych si, že svou první 100l bečku z těch 8 stromů naplníte někde mezi 7-10 rokem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 252.191 (?), 16.9.2020 21:38
Tento rok som konecne zozal urodu z Toptaste. Vlani som nestihol postriekat proti piliarke tak neostalo nic. Ale tento rok 6rocny strom mal dakych 40 kg sliviek a ostatne po cca 20kg ale su mansie..stromy rastu bujne a slivky su chutovo velmi dobre a od kostky idu lahko. Chutili kazdemu v rodine. V sobotu skoncili v sude. Uvidime co z toho bude ale s touto odrodou som velmi spokojny ale netreba zabudat na postrek proti piliarke. Par plodov mal aj Stanley a tie makke boli fantasticke stavnate aromaticke a velmi sladke. Mam aj 3 Haganty ale tie prevrublujem za Stanley. Po okolitych zahradach bol Stanley vsade obsypany plodmi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.239 (?), 17.9.2020 23:46

Smiem sa spýtať, v ktorej oblasti pestujete toptaste, keď ste ho ešte len v sobotu oberali? Ja som ho oberal už pred cca 3týždnami.  A čo sa týka úvodnej otázky vo vlákne, ja osobne som sad ktorého úrodu plánujem skvapalnovať vysadil na jesen v roku 2017. Spolu 30 stromov, 10x toptaste, 10x hanita,5xstanley,5x presenta. Všetko na myrobaláne okrem presenty ktorú mám na stjuliene a aj na ňom rastie dosť bujne. Kupoval som všetko jednoročné špičiaky, kostrové konáre začínajú vo výške 90 cm od zeme, Momentálne som ešte stále vo fáze zakladania koruny, kedže chcem aby bola dobre založená aj za cenu že začne plodiť o rok, dva neskôr, a nedopadol som ako väčšina mojich susedov, ktorým termín výchovný rez a dokonca ani povýsadbový nič nehovorí.  Takže odporúčam sa neunáhliť a tú myšlienku,,aby mi to čím skôr rodilo" si dobre premyslieť. Vidím vo svojom okolí úplne zakrsnuté 7-8 ročné stromčeky na ktorých doposial nebol ani jeden plod, a to všetko iba preto že majiteľovi bolo lúto doposiaľ čo i len centimeter konárika odstrániť,,lebo chce aby mu to hneď a čo najviac rodilo"  Ako ho kúpi tak ho strčí do zeme a čaká a čaká a čaká... kedy začne rodiť.  Druhý extrém sú kadejaké slivky z odkopkov a hlavne durandzie, ktoré keď po 10-15 rokoch rastu prvý krát zarodia a väčšinou preplodia a rozlámu konáre, tak že mnohokrát možno strom akurát tak spáliť. Aj to je dôsledkom zanedbania výchovného rezu.,,Len aby mi to čo najskôr plodilo".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 252.191 (?), 18.9.2020 22:28
Dobry vecer zahradu mam na juhu Stiavnickych vrchov juhozapad 250mnm. Oberal som skor lebo cas mi nedovoli vzdy prist na zahradu podla potreby. Ale myslim ze by vydrzali v klude este 2 tyzdne podla pocasia. Stromy striham pravidelne povysadbovym, vychovnym aj udrziavacim rezom a pravidelne na jar hnojim. Ale len Toptaste mi tak bujne rastie. Pred rokom na jesen som sadil aj 3 stromceky jofely a na slabo rastucom podpniku asi wavit lebo kohaplant to nemal poriadne uvedene. A rastu kazdy inak. Jeden ma 80 cm prirastky a ostatne len skromnych 20 cm. Ja som s toptaste spokojny a dufam ze to tak aj ostane. Verim ze budete tak isto spokojny so svojim vyberom.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 31.193 (?), 18.9.2020 11:45

Proč likvidujete/přeroubujete Hagantu? Já jsem s ní spokojen. Velké plody, velká cukernatost, skvělá chuť, dozrává spolu s durancií...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.86 (?), 18.9.2020 21:46

Holešovsko, 250 mnm, mám celkem asi 35 stromů,  12 ti leté wangeheimovy, duranzie, stanley, a 15 starých domácích švestek která jsem chtěl už vykácet, letos po dlouhé době zarodily a vydržely na stromech, asi tím že byla voda, ta sladká nahořklá chuť s mírnou kyselinkou, myslím že nic lepšího na slivovici není

stanley nemůžu přijít na chuť, velká sladká ale bez aroma, navíc ráda prosychá v suchých letech, wangeheimova je jistota, každý rok nějaká ůroda, duranzie vloni hodně letos nic:-(    slivovice z nich je slušná, ale na staré původní švestky nemá

základ bych nasadil duranzie a wangeheimovu, ta plodí spolehlivě a brzy, duranzie vysokokmen až po 10ti letech

zbytek dokoupit průběžně podle toho co jsem kde viděl a ochutnal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.64 (?), 19.9.2020 18:40

Stanley mám zasadený hlavne za účelom opeľovania. Chuť v surovom stave naozaj nieje až taká úžastná, ale asi pred 3-4 rokmi som z nich pálil, kvas bol čiste len z nich jednodruhový, zakúpil som ich v sade nedaleko, a môžem povedať že slivovica sa vydarila nad očakávania dobrá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika