Jak pěstovat slivoně v 21 století? Lze se něčeho dopěstovat?



host - 157.239 (?)
28.12.2015 11:50
Pošleme to do Brusele-na ten problém dotaz, za rok, za dva, nebo za tři vemou to tam v potaz...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 192.98 (?), 28.12.2015 10:50

pseudomonas syringae images

Mne také nenapadlo jak vážné to je a ze začátku jsem nedával do souvislosti 2x po sobě neúspěch v dopěstování hrachu. Taky to, že poblíž odchází šeřík a o kousek dál okrasná vrba. Prostě věci které odjaživa rostou jako "z vody" a bez nějaké péče. Usuzuji, že okolí je tím zamořeno téměř nevyléčitelně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 28.12.2015 11:21

Zlaté časy, kdy byl největší problém americký brouk. Teď ze země útočí na výsledky naší práce slimáci a ze vzduchu tohle a moniliová spála a rez hrušňová a americké padlí a já nevím co ještě všechno.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 28.12.2015 11:50
Pošleme to do Brusele-na ten problém dotaz, za rok, za dva, nebo za tři vemou to tam v potaz...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.16 (?), 28.12.2015 11:52

Mě by jako laika zajímalo, jak bez laboratoře rozlišit projevy chorob způsobených Pseudomonas syringae od bakteriální spály (Erwinia amylovora) a od Moniliózy (Monilia laxa). Všechno to má stejné projevy, všechno to může spolupůsobit. Jsou nějaké spolehlivé rozlišovací znaky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 28.12.2015 12:44

Před cca 5lety jsem dával vzorek uvadajích letorostů jabloně, vždy v červnu uvadajích, na Státní ros.lékař. správu. Tušené výsledky, že se nejedná o žádnou spálu, ale moniliii laxa na jabloni!!! jsem obdržel. Takže i u těch švestek se může jednat o monilii v kombinaci s další chorobou. Je nutno si uvědomit, že se x let mění klima, zimy se podobají jaru či podzimu a rozličné choroby nejsou zimou(mrazem) usmrceny či zpomaleny, ale naopak teplotami nad 0C, dochází k jejich rozvoji i v zimním období. Taktéž je dosti absolutně neošetřovaných zahrad a stromů a naopak nadbytečně chemicky bombardovaných porostů, ve kterých můžou tyto choroby získat rezistenci na současné chemické přípravky. Takže všechny tyto faktory dohromady sečtené nám  dávají leckde kalamitní stav mladých stromů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.98 (?), 28.12.2015 12:56

"Správná otázka".

U mne byly dvě pracovnice na pozvání asi tak před 10 až 15 -ti lety od rostlinolékařské správy z okresního města k problému se švestkami Stanley. Jejich verdikt byl "monília laxa", protože i ta způsobuje léze na dřevě. Původně jsem jim věřil ale po čase se ukázalo, že ta tu byla v nějaké částečné škodlivé formě od nepaměti. Tato nová choroba ovšem ne. Do jaké míry to má spojitost s moníliovým úžehem nevím a nedokáži posoudit ale odumření většiny višní v našem kraji během jediného jara jakoby tyto potíže odstartovalo. Zajímavé bylo sledovat alej třešní podél silnice, kde byly promíchané třešně a višně. Třešně zůstaly. Mne odešla komplet vzrostlá a rodící Erdi Botermo. Hnedka poté bylo napadeny ve dřevě (prosychání) všechny švestky (cca 12 stromů) bez rozdílu stáří kultivaru Čačanská a jedna mladá třešeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 28.12.2015 13:13

Jenže mě moje letorosty "zkoumali" v laboratoři, a zřejmě kultivací zjistili onu monilii. Jde totiž o to ne jen, dle sekundárních projevů (na pohled na větvích a letorostech) vyhodnocovat  "ano, ZŘEJMĚ se jedná o monilii", ale na 99% potvrdit přítomnost monilie laboratorně... samozřejmě, NEVÍM, nakolik jsou navýši pracovníci a jsou schopni poznat a zkultivovat další případné patogeny (či dokonce nově se vyskytlé v česku)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 28.12.2015 15:09

Ve vyhledávači google jsem našel fotky týkající se Cytospory cincta.

Tyto fotky ukazují i na tuto houbu, která má podobné příznaky viditelné na dřevě jako ta Monilia Laxa.

Takže se opravdu asi jedná o kombinaci Citospory cincta a Monilie Laxa.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 28.12.2015 15:14

Další fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 28.12.2015 15:15

A ještě jedna


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika