Jak jste spokojeni s Nancyskou?



host - 22.251 (?)
7.9.2013 21:26

Také si pamatuji na mirabelky z mládí, babička pěstovala velký strom, plody byly větší než dnešní, byly mramorované a velmi dobré. Jak to, že se tyto staré odrůdy ztratily? Možná by dnes byly velmi moderní a žádané. Proč dovážet nové odrůdy z ciziny a ne naopak vyvážet naše "staré" nové odrůdy do světa. To nikomu v naší zemi, na samotách, vesnicích nezůstal starý strom mirabelky, meruňky, ořechu nebo hrušky, který by byl dnes vhodný na množení? Staré se kácí a jen nové a mladé je perspektivní. Tak to jsem taky na hranici nepotřebnosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 7.9.2013 17:16, zobrazeno: 15130x

V mládí jsme pěstovali starý strom mirabelky, plody nám chutnaly a vařili jsme z ní oblíbenou pseudomeruňkovou marmeládu. Tak jsem po letech z tradice vydadil tu odrůdu znovu. V tuto dobu zraje, ale nadšený z ní tedy nejsem. Plody jsou opravdu malé, chuť pouze sladká. Vlastně takové sladší, méně moučné a od pecky odlučitelné myrobalány. Nic víc.
   Moderní kříženci - Belamira a Miragrande jsou především podstatně větší. Navíc mají v chuti i kyselinku. Možná nejsou tolik sladké nebo se to jenom zdá při absenci kyselosti pravých mirabelek. Asi počkám ještě jednu dvě sezóny a pak mirabelka ustoupí jiné slivoni s většími plody a zajímavější chutí.

Nancyská
Nancyská
Belamira
Belamira
Miragrande
Miragrande
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 7.9.2013 21:02

Taky jsem dnes zažil zklamání z Nancynské mirabelky. Kdysi jsme měli mirabelku na zahradě, sadil ji děda před válkou, měla asi 4-5 cm velké plody, sladké, ale s kořenitou příchutí. Před pár lety jsem si ji znovu pořídil a letos první úroda. Zklamání, plody stěží velikosti třešní, fádně sladké... Buďto ta stará mirabelka nebyla Nancynská, nebo zapracoval efekt " To ryby braly víc, byl veselejší smích, a v létě větší hic a v zimě čistší sníh, i stromy rostly vejš k těm bílejm kadeřím... "

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 197.89 (?), 7.9.2013 23:19

Pane Jiří, nebojte, není to efektom stárnutia nádherne zaspievaným naším Zlatým slavíkom. V minulosti boli skutočne pestované veľkoplodé odrody, ktoré už dnes nenájdete. Možno niekde v starom opustenom sade. Ja napr. celý život zháňam obrovskú modrú blumu (ringlotu), ktorú som ako chlapec vídával v niektorých záhradách. Althanova má proti nej sotva polovičnú veľkosť. Hľadal som aj na internetovej sieti údaje o sortách Kalifornská, Monarcha či Veľká fialová ringlota, ale márne. Spolu s generáciou naších dedov odišli postupne zo záhrad a škôlok aj tieto obrovské mäsité chutné blumy.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 22.251 (?), 7.9.2013 21:26

Také si pamatuji na mirabelky z mládí, babička pěstovala velký strom, plody byly větší než dnešní, byly mramorované a velmi dobré. Jak to, že se tyto staré odrůdy ztratily? Možná by dnes byly velmi moderní a žádané. Proč dovážet nové odrůdy z ciziny a ne naopak vyvážet naše "staré" nové odrůdy do světa. To nikomu v naší zemi, na samotách, vesnicích nezůstal starý strom mirabelky, meruňky, ořechu nebo hrušky, který by byl dnes vhodný na množení? Staré se kácí a jen nové a mladé je perspektivní. Tak to jsem taky na hranici nepotřebnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.42 (?), 8.9.2013 20:55

Ony ty straré odrůdy ještě jsou a plodí. Jenže i když se tady střídají možná stovky přispívajících, tak ti, kteří tyto odrůdy mají nejspíše nemají ani počítač a ty blumy jsou pro ně naprosto obyčejné. Když jsme byl malý, nosil táta domů na zavaření velkou žlutou ryngli, "meruňkovou". A byl to obyčejně koš na brambory. Teď už vím z kterého města to bylo, jen je na tom svahu asi dvacet zahrad. Už jen musím najít tu zahradu odkud byly. Třeba mají v zahradě starý strom, o který se sice nestarají, ale těší se možná ob jeden rok na ovoce... ale naděje je malá. Když vezmu, že to tehdy byl velký strom a mě je o 40 let víc... S jedním známým se chystáme na prozkoumání oblastí Šumavy, kde před válkou hospodařili Němci, kde byly vystěhované a později vojáky rozstřílené vsi... Jen najít ten správný čas a přijít v době květu, poznačit místa a vrátit se kdy nejspíše zraje to co hledáme. A přijít včas, před vosami.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 1.101 (?), 8.9.2013 22:32

Na fotu je má Nancyská mirabelka kontra Bellamira.Ač má Nancyská malé plody, tak ji nehaním, rodí dobře a je odolná šárce.Pokud mě nové odrůdy mirabelek přesvědčí o své kvalitě, tak snad si časem dám říct.Martin

Mirabelky
Mirabelky
Nancyská
Nancyská
Bellamira
Bellamira
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.51 (?), 4.12.2013 23:12

Nejen to, u Nancyské mirabelky také nemusíte stříkat proti pilatce. Mám 3 stromy na zahradě a s meruňkami se to tady nedá vůbec srovnat. Zatímco meruňky zde dají 1 uspokojivou úrodu tak za deset let, opravdu, tak mirabelky obrok plodí hojně. Každý rok dělá manželka trzv. "lokše" s mirabelkovou marmeládou. Senzace, mě ta mermeláda připadá ještě lepší než meruňková, i když ta je taky bezvadná.

zahradník z Mělníka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.18 (?), 19.2.2018 21:49

Zdravím pestovateľov Nancyskej mirabelky. Zaujíma ma ako je táto odroda odolná na hubové choroby a moníliovú hnilobu plodov. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Elena - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 54.27 (?), 5.12.2013 7:55

Prosím, prosím, pane Ivane nebo kdokoliv jiný, kdybyste našel někde nebo náááhodou měl doma ryngli - byly žluté (hodně žluté) velikosti pořádného kachního vejce, vosy je samozřejmě milovaly, marmeláda z nich byla přímo zlatá, na zavaření nic moc. Taky se připojuji k panu Paĺovi - velká modrá, docela raná, větší než bosenka nebo čačanská najbolaja. Za rouby bych byla nesmírně vděčná. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 5.5 (?), 23.2.2018 22:09

Inu tato odrůda s tímto problém nemá, ani s monilií, ani se šarkou. Musím podotktnout, že přestože jsem velkým příznivcem názorů Mudr. Miloše Vysloužila, tak s jeho názorem na Nancyskou se absolutně neztotožňuju. Ta chuť přeci není fádně sladká, ale dokonale hroznově aromatická! Je to opravdová lahůdka, do které mají běžné myrobalány strašně daleko...

                                  Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika