Hnědnutí od pecky u ryngle



host - 171.253 (?) 
7.9.2015 21:13, zobrazeno: 4889x

Althánova renkloda, asi 6 let stará, dosud bez problémů, na jaře stříkaná při nástupu oušek proti přezimujícím škůdcům, nyni plody zvenku bez poškození, avšak při rozpůlení prakticky u všech dozrálejších plodů se objevuje hnědavění dužiny okolo pecky, v menším či větším stadiu - viz foto. Chuťově indiferentní, raději to vykrajujeme. Věděl by někdo, o co se jedná? Děkuji všem za odpovědi. CS

hnednuti duziny u pecky ryngle
hnednuti duziny u pecky ryngle
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.114 (?), 7.9.2015 21:22

Nevím, mám to také. Nedávno se to trochu probíralo v jiném vlákně o Althanově renklódě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 8.9.2015 8:55

To je zajímavé, u mě je to letos stejné u Althanovy. Příčinu neznám, napadá mě zda to není nějaká zvláštní reakce na virovou šarku, ale to je jen hypotéza. Zřejmě to ale nějak souvisí s extrémním suchem, protože v jiných letech s tímhle Althanka problém neměla...

  Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 22.80 (?), 8.9.2015 13:24

U Kyjova - mam stejny problem na obou stromech (15 a 20let). Kazdy rok plodi hodne a s timto jsem se jeste nesetkal. Plody jsou malo sladke a nejsou moc chutne.

Nejspis kombinace dlouheho sucha a horka.

MV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 171.253 (?), 13.9.2015 22:34

Díky dámy a pánové za reakce,

více se to projevuje u dozrálejších plodů, ze severní strany toho bylo méně. Na chuť necítím vliv, avšak od pohledu se to jíst nechce. A na zpracování už vůbec ne. Asi polovina plodů je napadená. Suchem a horkem si to neumím vysvětlit, doufám, že příští rok již bude teplotně i závlahou v běžných mezích a že to vymizí. CS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 114.162 (?), 3.9.2018 19:46

Dobrý den po třech letech... dosud jsem žádné ryngle neměl, protože mi to kvůli parazitům opadalo dříve, než dozrály. Letos jsem ale stříkal, rynglí hromada, ale velká část je právě postižená tím hnědnutím - již někdo přišel na to, čím to je? Jan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 21.164 (?), 3.9.2018 21:52
Od roku 2015 jsou ryngle takto poškozené každý rok. Nejspíš je to teplem a suchem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zved@vec - (16) - 114.50 (?), 19.9.2018 0:03

Tiež sa pripájam k názoru, že je to teplom. Pridám moju skúsenosť. Máme 2 Althanove ringlóty, lebo tá druhá mala byť iná odroda, ale zatiaľ sme ju nechali. Tá prvá je v záhrade, medzi ďalšími stromami, ktoré jej robia chládok. Druhá je pri dome, takmer celý deň na slnku. Niekoľko rokov dozadu sme s nimi žiaden problém nemali, na jedenie a lekvár sme brali tie, čo samé padli na zem – to sme brali ako znak zrelosti, iba na zaváranie sa oberali priamo zo stromu ešte trochu tvrdšie. A tento rok: ringlota na slnku pri dome mala takmer všetky plody hnedé (či už padnuté, alebo aj obraté); ringlota v záhrade mala hnedé plody iba tie čo už padli na zem a tie čo som oberal na zaváranie, boli v poriadku, čiže v tom chládku ostatných stromov sa ešte nestihli uvariť, tak som potom postupoval aj so zbytkom úrody, oberal včas zo stromu aj na jedenie a bol som spokojný s týmto stromom. Ten druhý pri dome pôjde asi von, keďže sa z neho poriadneho ovocia už asi nedočkám pri tejto klíme a réve sa v tom teple bude viac páčiť. Patrik Janica

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika