Hanita - jasná chuťová jednička mezi švestkami



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 36.70 (?) 
19.8.2011 20:16, zobrazeno: 176053x

Vaše hodnocení Hanity jsou nepřesvědčivé, pánové. Po všelijakých ovocných odvarech letošního léta, má člověk konečně něco pořádného v puse. Je to chuť jako břitva i přes její klasickou nakyslost. Jak jsem psal připomíná mi nejvýraznější klony Domácí švestky. I přes veškeré neduhy propaguji Hanitu pro její vysokou kvalitu. Suchá skvrnitost mě tady moc netrápí. Přece nezavrhnu třeba Coxovu renetu nebo Děkanku Robertovu, kvůli nějakým těm pěstitelským nedostatkům. To tedy rozhodně ne. Hanita svou chutí zastíní většinu švestek a to i těch pravých. Zastánci pořádných ovocných chutí mi dají určitě zapravdu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.182 (?), 19.8.2011 22:28

:-))) já souhlasím - kdysi, když měl táta ještě Vlašku, tak to byla podobná chuť...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 2.8.2012 16:15

Pokud jsou velká očekávání, tak většinou přichází zklamání. Pamatuji se, jak po vychválení Hanity panem Susem a Blažkem v jejich Obrazovém atlasu peckovin 1, jsem Hanitu poprvé ochutnal, tak jsem zase tak moc spokojen nebyl. Ovšem postupem času jsem jim v tomto ohledu musel dát za pravdu. Ale Hanitu jsem jedl pouze zde a o pár kilometrů dál u velkopěstitelů. Jak se bude chovat v jiných polohách to nevím. Případné reklamace adresujte autorům atlasů. Pan Sus dokonce ve zmiňovaném Obrazovém atlasu peckovin 1, uvádí její chuť jako vynikající. O vhodnosti pěstování v různých polohách jsem nikde nic nenašel, dokonce ani u pana Jána.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 2.8.2012 19:41

Jestli někdo porovnává rané švestky s těmi, co zrají v polovině září, a tvrdí, že jsou průměrné chuti, pak ztrácí důvěru laické i odborné veřejnosti.Vždyť i Herman v době dozrávání musí mít chuť výbornou.Pak se člověče vyznej.Někdo říká průměrná, někdo výborná.Pan Sus ve svém hodnocení slivoní v Zahradkářích 2010 uvádí u raných, i pozdějších odrůd Německého původu hodnocení -dobrá, velmi dobrá, prspektívní.Přinejmenším u ranných odrůd bych mu nevěřil, vždyť červencové, a srpnové švestky by se měly posuzovat jinak.U odrudy Hanita posuzuje chuť jako harmonická, hold někomu může vadit kyselejší chuť slupky, jinému nikoli.Mě rozhodně kyselá, nakyslá chuť nevadí-spíše ji vyhledávám.Je to stejné jako z těmi, kterým více vyhovuje chuť broskví, někomu meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 2.8.2012 21:57

Pokud narážíte, pane Rostislavíku, na hodnocení pana Jána, ohledně raných švestek, tak musím přiznat, že třeba chuť Katinky je sice opravdu slabě aromatická, ale na druhou stranu nějakým záhadným způsobem, velmi příjemná, takže slovo průměrná je zavádějící. Co se týče Hanity, tak jsem nikdy nezkoumal, co je příčinou zvětšené kyselosti, ale i když je to díky slupce, tak ji rozhodně odstraňovat nebudu. U Hanity bych také nikdy nepoužil slovo harmonická chuť. Spíše výrazně aromatická. A šel bych ještě dále a použil bych spojení - ostře navinulá, až navinule sladká, s výrazně švestkovým aromatem. Nebo prostě jen s mnohem výraznější chutí, než u jiných odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 2.8.2012 22:06

Mimo to u Katinky cítím rynglovou příchuť-nic proti ní, ale já nejsem výrazným příznivcem naších sladkých přezrálých plodů Zelené ryngle.Vždy raději sahám po néuplně dozralých plodech, kyselejších.Po plodech, které mají nakyslou chuť-ty mi vyhovují nejvíc.Právě Hanita by mi mohla poskytnout plody s nakyslou slupkou, a aromatickou dužninou-chutí typicky švestkovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 5.149 (?), 2.8.2012 20:24

Mně letos poprvé opravdu zarodila a uzrála švestka, původně jsem myslel že je to Hamanova (koupil jsem je společně), ale když jsem si přečetl kdy by měla dozrát tak si myslím že je to Zimmerova. Když jsem obě koupil, tak jsem si původně napsal Zimmerova a potom jsem to přepsal na Hamanova. Nejsem odborník na chutě švestek, ale tato mně chutná a už se těším na švestkové koláčky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.168 (?), 2.8.2012 20:48

Hanitu už máte zralou? Nějak brzy, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 2.8.2012 22:05

To mně, pane Biggggu, připomínáte místní sortiment odrůd, který se tady prodával kolem roku 2000. A sice Althanova a Zelená renglóda, Domácí švestka, Hamanova, Wagenheimova a právě Zimmerova. To bylo všechno. Docela lituju, že jsem tu Zimmerovu neotestoval. Tady v teplé poloze by se jí určitě dařilo. Dneska už se snad nikde neprodává. Ještě jsem v tom sortimentu z roku 2000 zapomněl samozřejmě na Stanley, Lepotici a Najbolju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 5.149 (?), 2.8.2012 22:42

Přesně tak: pět z nich jsem postupně koupil -Althanovu, Zimmerovu, Hamanovu, Stanley a Čačanskou lepoticu. Teď už nemám lepoticu (šarka), ale mám Jojo a Elenu.

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika