Gabrovská se Bulharům povedla



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.221 (?)
14.9.2016 21:16

Z Gabrovské mne zbyl jen jeden plod, který mi nic neřekl. Stromek je napaden šarkou (roubováno na "zavirovaný" odkopek), tak jsem zvědavý, jak se šarka na kvalitě plodů-chuti projeví v dalších letech.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 27.10.2015 16:25

Pane Ctibore, je to možné. Tahle Gabrovská na Vysočině, o které jsem psal, má vedle sebe k opylování jakousi mirabelku. Je možné, že měla ve své době zralosti úrodu mnohem větší, než když jsem ji viděl někdy v řinu s těmi již scvrklými plody. Překvapila mě sladkost a aroma v této nadmořské výšce. Taková Vlaška nebyla špatná, ale s cukry byla a vždycky je tak na "hraně". Myslím v této lokalitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.198 (?), 10.9.2016 23:48

Ako sa vám vydarila tento rok táto odroda? Aká bola u vás plodnosť a odolnosť na moníliovú hnilobu plodov?     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.9.2016 8:10

Chuťově výborná, monilie snesitelná, plodnost tradičně slabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.103 (?), 11.9.2016 19:53

Pán Miloš aký je rozdiel v dozrievaní Gabrovskej a Topfive? Koľko je to asi dní?     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 14.9.2016 20:07

Nemůžu si pomoct, ale Gabrovská je zcela nahraditelná odrůdou Toptaste. Není to nic proti Gabrovské, ale naopak čím dál lepší kvalitativní výkony Toptaste. Obě odrůdy dozrály zhruba ve stejnou dobu a to koncem srpna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.9.2016 20:34

Gabrovská dozrála nyní a je to naprostá špička. Sladká, aromatická, úžasná. Jenomže kdy zas bude takové září? Teď konečně můžem i my ze studena ochutnat, co jiní z jihu mají každoročně.
   Topfife je víceméně zralý taky. Ale v chladnějších letech může být odstup větší. Musím říci, že panem Fialou vychvalovaný Topfive je skutečně lahůdka. Má sice trochu menší půlody a dozrál až za 2 měsíce po zmodrání, ale když ho srovnám třeba s Toptaste, musím konstatovat, že sladkostí se vyrovnají a chuťově a aromatem má Topfive navrch. Rozhodující roli ale může sehrát - alespoň pro mě - míra tolerance k šarce. 
   Toptaste mě nijak nepřesvědčila. Velké plody, dobrá plodnost, vysoká sladkost. To je vše. Šveskové aroma slabé, odlučitelnost od pecky horší. Těm, kdo kvalitu odrůdy hodnotí podle "kolik toho nateče" to bude asi stačit. Jak chutná čistá toptastovica nevím, rád bych to okoštoval. Reference jsou ale zatím dost rozporuplné.
    Ale jak říkám, podle letoška se nemohu řídit. Dozrávají a chutnají i odrůdy, které jsem definitivně odepsal (Prezenta, Tophit, Empress, Top 2000). Vrátit se k nim ale nehodlám, taková tepla se sotva budou brzy opakovat. Zajímavé, že ani tropické září nepřimělo najbolju k nadprůměrné chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 14.9.2016 20:42

...Šveskové aroma slabé...

Právě, že švestkové aroma u Toptaste vůbec není slabé, jinak bych to nepsal. Dalo by se říci, že silnější má jen Domácí švestka, Hanita a Anna Späth.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 14.9.2016 20:36

Pamatuju se, jak jste před pár lety nenechal na Top Taste téměř niť suchou, nepodlehl jste taky náhodou globálnímu nanebevzetí této odrůdy? Abych tuto odrůdu trochu polidštil, tak zmíním fakt, že letošní pozdní mrazy můj Top taste odskákal suveréně nejhůř ze všech slivonových odrůd... Kdepak, sad ze samých Tasteů by byl velký omyl!

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 14.9.2016 20:55

Ano, pane inženýre Fidlo, Toptaste proděla pozitivní vývoj. Od prvotní neodlučitelnosti dužniny od pecky a fádní sladkosti až po dnešní naprostou odlučitelnost a "přidanou" švestkovou nadstavbu. Je to nevídaná věc. Pravý opak Těchobuzické, které vyšší plodnost jaksi nesvědčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.221 (?), 14.9.2016 21:16

Z Gabrovské mne zbyl jen jeden plod, který mi nic neřekl. Stromek je napaden šarkou (roubováno na "zavirovaný" odkopek), tak jsem zvědavý, jak se šarka na kvalitě plodů-chuti projeví v dalších letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika