Gabrovská pro slivovici



Stránky: 1,  2,  3   
host - 3.228 (?) 
3.7.2008 13:05, zobrazeno: 34872x

Dobrý den,

pro oblast Opavsko, nadmořská výška 300m, půda jílovito-písčitá, mírný východní svah hledám tolerantní odrůdu vhodou pro pálení. Podle informací z internetu vypadá jako vhodná švestka Gabrovská. Máte zkušenosti s touto odrůdou a jejím využitím pro pálení?

Předem děkuji za Vaše názory.

Jan Pavlík

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 223.98 (?), 19.9.2008 9:55

Dobry den,

ja bych se zde znovu nadhodil tema teto odrudy. Taky jsem uvazoval o tom, zda si ji poridit ci ne. Rad bych se dozvedel, jake jsou s ni zkusenosti.

Na netu najdete pouze stylem copy/paste mnohokrat rozsireny tentyz text o tom, ze "jedna se o perspektivni nahradu za Domaci svestku" a ze "duznina je pevna, ma aromatickou navinule sladkou chut, podobnou Domaci svestce" atd.

Zatimco jine odrudy (Cacanska, Stanley, Hanita, Toptaste,...) se na tomto serveru casto propiraji o Gabrovske se nedebatuje.

Jaka je tedy skutecnost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
dar - (28) - 125.72 (?), 19.9.2008 11:20

Já vsadím na klasiku z horňácka Durancie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pajja - (24) - 168.167 (?), 19.9.2008 11:32

Před pěti lety jsem u nás daleko v polích polabské nížiny objevil skupinu durancií (asi), která dává bez jakékoliv péče každoročně slušnou úrodu, a hlavně o nich nikdo neví. Včera jsem je byl očesat. Příští rok se chystám naroubovat si jich pár na zahradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
dar - (28) - 125.72 (?), 19.9.2008 11:59

Gabrovská je částečně samosprašná. Jako vhodný opylovač je nejčastěji doporučována odrůda Stanley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 137.15 (?), 20.9.2008 16:00

Zdravím všechny

Známý ma gabrovskou asi 15 leté stromy letos jsem ochutnával plody mužu jenom doporučit.chut´ a tvar plodu jako švestka domácí bez šárky na plodech i listy zdravé

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 21.9.2008 8:17

Musím Gabrovskou letos taky pochválit - nyní dozrává. Plody jsou pěkně skladké, chutné a úroda dobrá. Sladkostí určitě překonává všechny Čačanské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 22.9.2008 11:08

Udrží se plody po nějakou dobu na stromě nebo uzrajou a spadnou?Sháním švestku na jídlo zrající koncem září.Děkuji.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 22.9.2008 11:44

Vlastnosti, jako Domácí švestka - vydržet na stromě zralá měsíc,  být sladká ještě před vybarvením, aj. žádná z tolerantních švestek nemá nebo já ji alespoň neznám. Podobně se chovají některé slivoně - např rumunská Tulu Gras nebo švestka od Bakkera (nazývá ji Bryska). Vesměs jsou ale taky náchylné na šarku, i když ne tolik.
   Zkušenosti z pozdními švestkami Top řady z Geisenheimu zatím nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 22.9.2008 12:52
Děkuji za rady.Asi ji zkusím, místo pokusů se zavirovanýma odkopkama snad domácích švestek.Pepík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika