Elena



host - 149.42 (?)
29.9.2013 21:53

Dobrý den. Mně taky. Už jsem sice dal Elenu, ale konečně, mohl bych to na jaře předělat. blush JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 125.240 (?), 28.9.2013 10:57

Stejná otázka, má někdo zkušenosti s pozdně zrající Presentou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.45 (?), 28.9.2013 17:18

Ja som o nej tiež uvažoval, ale v teplých oblastiach Slovenska (Piešťany) je zrelá až okolo 10 októbra, u mňa na severozápade Slovenska by bola zrelá až okolo 25.10., ak by vobec dozrela a nezhnila na strome, ono to nie je nič príjemné keď sa tešíte celý rok na Presenty a oni vám v dosledku chladného roku zhnijú v októbri na strome alebo ich pozberáte nedozreté, takže do toho nejdem, myslím že tento rok nedozreje mnohým v chladnejších oblastiach keďže je chladnejší september a aj začiatok leta bol chladný, nie každý rok vyjde tak teplý ako bol minulý rok 2012, alebo ako bol september 2011 keď bolo slnečno a teplo až do začiatku októbra, je to odroda ktorú aj najznámejšia slovenská ovocná školka odporúča len do teplých poloh, ak nemáte vyslovene teplú polohu tak Vám nedozreje do potrebnej kvality, myslím že sadiť ju do chladnejších poloh je dosť veľké riziko. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.9.2013 21:09

Presenty v chladné lokalitě v mulých letech vcelku dozrály. Pravda, později, a plody nebyly úplně měkké, ale chutnaly dobře. Jak to bude letos, uvidím. Ty které spadnou ještě zralé nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.40 (?), 29.9.2013 21:29

Zaujímalo by ma pán Vysloužil o koľko dní neskor dozrieva Presenta po Elene? A keby ste porovnali chuť Eleny a Presenty. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 149.42 (?), 29.9.2013 21:53

Dobrý den. Mně taky. Už jsem sice dal Elenu, ale konečně, mohl bych to na jaře předělat. blush JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 29.9.2013 22:36
Počkejte na vyjáření ještě týden nebo spíš dva. Eleny začínají být zralé, kvůli studenému září jsou méně sladké než jindy, kvůli přeplození jsou drobné. Chuť špatná určitě není. Presenty budou později.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 29.9.2013 22:43

Na rozdíl od Presenty mám Elenu už zralou, ale je to tím, že mám na ní podstatně méně plodů, než na Presentě. Při vyšší plodnosti Eleny by jistě její plody dozrávaly později.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Velvetina - (44) - 168.10 (?), 7.10.2013 13:41

Dobrý den, Jano. Elenu mám asi 3 roky, východ Prahy, asi 250 mnm. Včera jsme ji očesali, začíná být zralá. V předchozích letech úroda malá, téměř vše shnilo už na stromě, a to již ve stádiu malých plůdků. Letos jsem si dala pozor a na jaře udělala asi 3 postřiky proti monilii, obaleči atd. Úroda byla sice bohatá, ale asi 35-40% plodů opět shnilých. Zřejmě je to monilie a budu muset v postřicích přitvrdit. Na vedlejší meruňce (Bergeron) je taky a Velkopavlovickou jsme vloni museli vykopat. Švestka Elena plodí velké plody s lahodnou švestkovou chutí. Pokud jsou ještě ne úplně zralé, je krásně nakysle sladká, pokud je v plodu červ, je paradoxně chutnější, než bez červa (ale ten letí ven, zatím jsem nové módě požírání hmyzu nepropadla), krásně sladká a šťavnatá, prostě lahoda! Takže za mě ji doporučuji. Jinak šarku na ní nepozoruju, ale dost plodů na sobě má stříbřitě hnědé skvrny, které nám ale nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.119 (?), 7.10.2013 19:27

Mám deset stromků Eleny. Je to velmi chutná a plodná odrůda. Ale po osmi letech má šest stromů Šarku a čtyři jsou zatím zdravé. Plodnost je u všech stejná, jen chuť plodů je u nakažených stromů trochu horší.           Odrůda je to výborná. Odolnost Šarce je střední.

Jarin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.55 (?), 8.9.2014 21:42

Prvních pár letošních plodů. Chuť osobitá "elenovitá", zvláštní, pecka jde dosti špatně od dužniny, plody má rád obaleč; strom by potřeboval rozplodit.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika