Durancie a šárka



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 89.237 (?) 
6.9.2007 3:56, zobrazeno: 53208x

Chtěl bych letos vysadit 30 stromků slivoní a mám v merku Durancii porádí mi někdo zda je perspektivní do budoucna tuto odrudu sadit /použití hlavně na slivovici/. Je tato odruda tolerantní vůči šárce? Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 6.9.2007 6:59
Dobrý den. Durancie je odrůda slívy, která je dle mích zkušeností vysoce odolná Šarce. Dobře plodí, někdy i přeplozuje. Pro vysoký obsah cukru je vhodná hlavně na pálení, protože nejde od pecky. Slivovice při správném založení kvasu je z ní vynikající. Pokud s ní máte takovýto záměr, klidně si jí vysaďte. Ne však do mrazové kotliny. Hezký den.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.9.2007 8:00
Doporučil bych totéž. Na pálení je Durancie výborná a nenáročná. Vzhledem k vysoké plodnosti je třeba sázet do dobré půdy nebo nezapomenout na přihnojování.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 59.228 (?), 6.9.2007 9:03
Zdravím, mám podotázku k tématu. Našel jsem v jedné starší ovocnické knížce strohou zmínku, že název Durancie je ze jména slívy Royale de Tours zkomolené  na turanče a následně na durancie. Hledal jsem jsem R.d T. ale našel jsem pár zmínek na netu ale foto ne. Nenašel by jí někdo?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.9.2007 10:22
Otázkou je kontinuita původní odrůdy. Durancie se často používá jako podnož a semenáče mají podobné vlastnosti jako mateřský strom. Existuje tedy hodně variant Durancií. Důsledná selekce těch nejlepších by zřejmě byla žádoucí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.162 (?), 12.9.2007 11:30

Dobrý den, můžete mi prosím říct, jaké velikosti plodů má durancie popř. zveřejnit foto? Durancie se dá koupit v ovocné školce a je šlechtěná na podnoži, nebo je jenom pravokořená odnož od starších stromů?

Děkuji za odpověď , za případnou teminologii mně prosím omluvte, jsem začátečník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 12.9.2007 16:25
Durancie dle mého pozorování šarkou netrpí. Má sředně velké (asi 30g)kulaté plody, které bývají hodně sladké (vhodná na pálení) a nejdou od pecky. Barvu mají tmavě modrou, ale slyšel jsem i o žlutých. Na vesnicích se množí i odkopky. Já bych raději koupil roubovanou, třeba v zahradnictví v Kunštátě na Mor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.9.2007 18:14
Je to tak, jak píše pan Zavřel. Já bych řekl, že durancie sice šarkou trpí -projevy nalistech jsou hodně nápadné, ale na plodech se prakticky nepozoruje. Je otázkou, zda a do jaké míry  se infekce šarkou podepisuje na zdravotním stavu stromů a jejich plodnosti.
   Tvar je skoro ale nikdy ne úplně kulatý, barva přes cervenou do modročerné.  Prody jmají  v průměru asi 4 cm, samozřejmě podle stanoviště a úrody.
   Nejčastěji se skutečně množí pravokořenými odkopky, v posledních letech i štěpovaná. Věřím, že se ve školkách štěpují vybrané a kvalitní klony, Koupil jsem jednu takovou ve Velkýh Losinách.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 13.9.2007 21:08
Mám asi polovinu sadu duranzií. Podle mne duranzie je naprosto odolná šarce a to jak v ovoci, tak v příznacích na listech. Jinak duranzie umí dobře zarodit dokonce se i přeplodí. Strom duranzie má výrazně kratší životnost v porovnání se švestkou, tedy rychleji stárne. Nesnese zasahovat řezem a to ani třeba výchovným (velmi bují růstem).  Je pravdou, že ze správně vyzrátých duranzíí se dá napálit i 14 l slivovice (51%-ní) ze 100 kg kvasu, ale je ostřejší v chuti a to po jádrech, protože jádra pecek při varu praskají a vylouhuje se jejich hořkost. Toliko můj názor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.9.2007 21:26
Nechci se přít, ale jediná zcela odolná slivoň vůči šarce je uváděna Jojo, ostatní se pouze vyznačují určitoumírou tolerance. U nás jsou listy durancií napadeny silně.
   S tou chutí duranciovice a praskáním pecek je to zajímavý postřeh, to by skutečně mohlo být tak. Byl jsem jednou dávno u degustace slivovic v palírně v Uherském Ostrohu. Tehdy jsem nabyl přesvědčení, že pálenka z Durancií se vůní pravým švestkám - obojí ze Slovácka - nevyrovná. Troufám si však říci, že v horších polohách a v dnešní době by možná strovnání dopadlo jinak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika