Durancie



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 78.10 (?) 
23.10.2012 21:24, zobrazeno: 38302x

Minulý týden jsem měl možnost ochutnat plně vyzrálé durancie v kopcích blízko slovenského Zvolena. Znovu jsem si uvědomil výjimečnost této odrůdy. Vzhledem k menší úrodě byly plody velké jako hodně velké Domácí, neskutečně šťavnaté a cukernaté. Víceméně jako vinná réva, až tak, že se jich nedalo sníst moc. Vadou je samozřejmě totální neodlučitelnost od pecky. V kombinaci s mimořádnou úrodností, plasticitou, odolnosti k Šarce se jedná o slivoň s širokou škálou použití- výtečná je na povidla a samozřejmě teče. Nechci rýpat, ale nějak nechápu humbuk, který se v současné době vyvinul kolem Top tastu, který snad nic víc než durancka nënabízí... O tom zda je sladší velmi pochybuju.

           Ing. Fidla

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 41.143 (?), 23.10.2012 22:07

Plně s Vámi souhlasím pane Fidla, taky jsem měl tu možnost ochutnat durancie. Jsou výtečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.70 (?), 24.10.2012 18:19

S Durancemi jsem velmi spokojen, jako jedinou nevýhodu bych uvedl menší odolnost proti monilii a to jak ve dřevě tak i na plodech. Toptasty trpí monilií ve dřevě ale plody téměř nehnijou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 24.10.2012 18:44

Shluky ovoce u durancií jsou příčinou monílie, ale to je u každého podobného druhu ovoce (u švestek, rynglí a pod.)Je potřeba důkladně strom od přísušků očistit(u meruněk a broskví rovněž).Slivovice ze směsi durancií a švestek je lahodnější, než z každého druhu zvlášť.Je ale potřeba před pálením většinu pecek odstranit sítem.Sušené durancie jsou rovněž v zimě sladké a perfektní.           AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 24.10.2012 19:00

Setřepávání seschlých plodů by se mělo dělat, to máte pravdu.Když je v sadě ale více stromů, kdo by se s tím na podzim zabýval, když je lepší sedět v teple.U meruněk bude tato činnost mít hlubší význam.Dokonce se na podzim, i na jaře provádějí postřiky měďnatými přípravky, aby se zamezilo nejen puchrovitosti, ale i monilii.Jestliže durancie plodí ve shluku, je v tomto Toptaste výhodnější.Jen malé procento této odrůdy se dotýká navzájem, jak už řekli přede mnou.Ohledně (ne)odlučitelnosti se vyjádřit nemohu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 25.10.2012 20:12

Citlivost na monili vidím jako achillovu matu Durancií. Jakkoliv záleží asi i od klonu, místa... Letos byly durancie tady u nás úplně k ničemu, o 20 km dále byla obří úroda, velké plody a po monilii ani stopa.

          Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 26.10.2012 16:45

S tím klonem máte určitě pravdu. Já mám 14 durancií zakoupených u jednoho prodejce, z toho jedna monilií trpí podstatně méně, zraje o deset dní později a má i odlišný tvar plodu. Některé mají dřevo napadené hodně a některé téměř vůbec. Soused má vysazený odkopek a ten je zcela čistý, po monilii ani stopa. Asi odeberu rouby a některé přeroubuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 26.10.2012 16:57

Vysledujte také podmínky na stanovišti té jedné- zdravé.Může to být i vlivem vyšší spodní vody.Durancie nemají vysokou spodní vodu rády, trpí klejotokem a odumírají dříve.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 26.10.2012 17:13

Podmínky by měly být stejné, jsou vysazeny na jednom místě všechny na Myrobalánu ve sponu 6 x 6 metrů. Všechy hnojím kravským hnojem a sem tam přihodím superfosfát. Spodní voda by neměla být vysoko stanoviště je nad potokem s výškovým rozdílem asi 8 - 10 metrů. Půda je bohužel těžká a jílovitá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 26.10.2012 17:55

Nejlepší zkušenost mám s Duranciemi v hlinitopísčité půdě, která je propustná a sušší.Na stejném pozemku (dole u rybníku) mně vždy zdatné durancie i švestky k mé mrzutosti odešly.Člověk se pořád učí.    AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika