Domácí švestka a Domácí velkoplodá



host - 123.101 (?)
19.9.2018 20:01

Ještě je nechte dozrát, podle barvy v tom škopíčku by ještě trochu sluníčka potřebovaly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 10.9.2017 14:02

Není zač pane Milane, tyto odrůdy jsou moje srdcovky.Pěstovaly se tady po staletí a díky té zatracené šarce se může stát, že zmizí navždy.Mě by zajímalo kde se dají sehnat rouby kříženců Durancijí s Bystrickou - JAJO?Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.9.2017 14:34

Tak, jak píš Jiří FM, vyznat se a zmapovat všechny typy a klony Domácí švestky je nemožné. Vzhledem k jejímu snadnému vnitrodruhovému křížení (je samopsprašná) a s ohledem na mnoho klonů a pupenových mutací umožněných vegetativním množením (odkopky) jde o velikou a značně nesourodou skupinu.  
   Již v oblíbené pomologii A. Dvořáka z r. 1978 je uvedeno několik z nepřeberné řady typů DŠ. V minulosti jsem vyhledával a sbíral rouby místně oblíbených a osvědčených DŠ a rouboval si je na své stromky. Výsledky byly vždy podobné. V prvních letech krásné plody, co se vzájemně lišily velikostí, nádechem barevného ojínění, dobou zrání, aromatem a příchutí. Po infekci PPV byly všechny stejné - drobné, padající, zkřivené, nakyslé.
    Pořádek by v tom mohla udělat DNA analýza (ale kdo ji dělal a proč). Možná by dala odpověď, zda Bystrická, Hamanova, Zimmerova, možná i Tuleu gras a další jsou opravdu jiné odrůdy (kříženci) nebo jen varianty původní švestky.

Dvořák: Domácí švestka
Dvořák: Domácí švestka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 10.9.2017 16:34

Pán Jiři FM ja som dal zaštepiť 10 kusov sú asi 70cm vysoké podpník myro.Chuťove sa trochu zlepšila sú tam aj slabé kyselinky, volal som tomu šlachtitelovi vravel plody môžu byť tento rok menšie pre velké sucho inak býva velka ako bystrická.Napište tak o mesiac keď sa začnú predávať stromky jeden vám pošlem, mynulí rok som 2 kusi zastepil na st.julien rast menší ale nahodilo to velmi vela rodivých výhonkov čo ma dosť prekvapilo aký rozdil v podpníkoch. Niektoré Jajo už sú slúbené zbytok rozdám.


Tu sú zaštepené nové odrody marhúľ a iné odrody.
Tu sú zaštepené nové odrody marhúľ a iné odrody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.118 (?), 10.9.2017 21:42

"Možná by dala odpověď, zda Bystrická, Hamanova, Zimmerova, možná i Tuleu gras a další jsou opravdu jiné odrůdy (kříženci) nebo jen varianty původní švestky".

Když jsem někdy před týdnem sklízel plody přiroubované Tuleu Gras, tak zavládlo zklamání, protože jsem nenašel jediný rozdíl oproti plodům "místní" švestky, která tu roste na každém kroku (viz výše). Rouby pochází z důvěryhodného zdroje (Sempra). A že bych zaměnil cedulky k odrůdám si nějak nepřipouštím smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.9.2017 22:42

To bych neviděl jako zklamání, naopak! Všichni hledáme švestku, která se bude co nejvíc podobat Domácí. Vždyť ta je chuťově nepřekonaná a nepřekonatelná.
Já tam ten rozdíl taky nevidím. Bohužel podobná je i citlivost k PPV. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 11.9.2017 9:56

No jo, když ale máte nějakých 8 stromů plniče - "místní" Domácí a všude okolo také, tak bych byl rád alespoň za nějakou odchylku smiley. Zkusím sehnat rouby ještě jinde a znovu otestovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 24.9.2017 17:49

Po vytrvalých deštích začaly trnky praskat, proto jsem je dnes očesal.Domácí velkoplodá dostála svému jménu, některé švestičky vážily 27-29 gramů, rekordmanka dokonce gramů 31.yesChuťově sladce -dokonalá, cukernatost 22-26 Brix.

Domácí Velkoplodá
Domácí Velkoplodá
Domácí Velkoplodá
Domácí Velkoplodá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 17.9.2018 21:55

Domácí švestičky Letos zaplodily jako nikdy, pár větví se polámalo a některé se ohly až k zemi.Slimácí je ožírají v ležecool.Sklizeno mám tak zhruba 60% plodů.na stromech je ještě nějakých 6 metráků a to mám poslední dva prázdné sudy.Díky šiléné nadůrodě jsou švestičky menší, slušně aromatické, ale cukernatost je slabší než v minulých letech,21-24 Brix.

Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá - pastva pro plzáky
Domácí velkoplodá - pastva pro plzáky
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 19.9.2018 20:01

Ještě je nechte dozrát, podle barvy v tom škopíčku by ještě trochu sluníčka potřebovaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 19.9.2018 21:51

Ono je to letos všechno naopak, právě ty načervenalé jsou nejvypečenější.Domácí dozrávají postupně od druhé poloviny srpna, zbírám jen ty co se válejí na zemi a do sudu nic špatného prostě nesmíwink.Všechny asi ani nedozrají, na severních, spodních větvích je ještě spousta nazelenalých, holt stromy takovou násadu prostě nedokážou uživit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika