Chyby v řezu a následné neostříhání mladých švestek



host - 248.219 (?)
25.4.2018 21:27

Ořezala bych to teď, švestky se (kromě řezu první rok po výsadbě - zjara) mohou řezat od nasazení poupat do konce srpna. Ale chtělo by to ořezat od někoho, kdo to umí, korunky na fotkách jsou řezané "tak nějak od oka", pupen sem, pupen tam a to nejde, pokud se má založit solidní korunka. Navíc byly dle mého názoru po výsadbě zakráceny málo, větvičky jsou slabé a dlouhé. Měly by být pravidelně rozložené, ponechané 4 kosterní + terminál a řezat na vnější pupen. Ty výhonky směřující nahoru a převisající dolů jsou dobré tak u smuteční vrby - nezlobte se, ale na první pohled mi stromky vůbec nepřipadaly, že by byly kdy řezané.  Ale stromky jsou mlaďounké, napravit se to dá.

Možná vám tady někdo nakreslí potřebný řez do fotek.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
ladstr - (4) - 234.26 (?), 25.4.2018 13:57, zobrazeno: 8062x

Dobrý den.

prosím o radu. Na podzim roku 2016 jsem zasadil švestky s předpěstovanou korunkou. Po té jsem se dopustil několika chyb. V předjaří 2017 jsem ostříhal, tak jak by se mělo ale terminál jsem nenechal o 15-20cm delší než seřezané kosterní větve do roviny ale o 25-30cm delší. V předjaří tohoto roku jsem nestříhal, protože jsem se mylně domníval, že se švestky řežou až v době vegetace. Až pak jsem zjistil, že to platí pro jíž kvetoucí švestky a že u mladých švestek se dělá výchovný řez v předjaří.

Momentálně mě zajímá jestli musím čekat s výchovným řeze až do předjaří příštího roku a nebo můžu řezet ještě někdy letos.

Problém vidím v tom, že tím jak byl terminál ponechán delší, tak zakládá další korunku.

Předem děkuji za případné rady. Fotky případně mohu přiložit večer.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ladstr - (4) - 103.251 (?), 25.4.2018 20:22

Zde ještě přikládám fotky. Předem děkuji diskutujícím za rady.

švestka 1
švestka 1
švestka 2
švestka 2
švestka 3
švestka 3
švestka 4
švestka 4
švestka 5
švestka 5
švestka 6
švestka 6
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.219 (?), 25.4.2018 21:27

Ořezala bych to teď, švestky se (kromě řezu první rok po výsadbě - zjara) mohou řezat od nasazení poupat do konce srpna. Ale chtělo by to ořezat od někoho, kdo to umí, korunky na fotkách jsou řezané "tak nějak od oka", pupen sem, pupen tam a to nejde, pokud se má založit solidní korunka. Navíc byly dle mého názoru po výsadbě zakráceny málo, větvičky jsou slabé a dlouhé. Měly by být pravidelně rozložené, ponechané 4 kosterní + terminál a řezat na vnější pupen. Ty výhonky směřující nahoru a převisající dolů jsou dobré tak u smuteční vrby - nezlobte se, ale na první pohled mi stromky vůbec nepřipadaly, že by byly kdy řezané.  Ale stromky jsou mlaďounké, napravit se to dá.

Možná vám tady někdo nakreslí potřebný řez do fotek.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.4.2018 22:10

Klidně řežte teď, v tuto dobu to stromky snášejí nejlíp. Já už pár let řežu tzv. "na profíka", tedy ne podle ročního období, nábrž tehdy, kdy mám na to čas. A světe div se, švestkám, zdá se,  je to dočista jedno. Právě odkvetly, násada obrovská, rozdíly mezi řezanými v prosinci a dubnu nijaké nevidím. 
   Jasně, mít šest vysazených stromečků, asi bych zvolil ten "správný termín". Ale jestli jste prošvihl předjaří, vůbec nic se neděje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.26 (?), 26.4.2018 14:59

Dobrý den paní Lído

Vůbec se na Vás nezlobím a jsem moc rád, že jste se ozvala s radou, a také že nemusím se “smuteční vrbou” čekat až do příštího jara. Přikládám ještě pár poznámek a dotazů

- Na jaře 2017 jsem řezal poměrně razantně na vnější pupen (v některých případech se nechytnul a proto rostl až ten vnitřní) a nebo na vnitřní v případě, že kosterní větev byla skoro kolmá na terminal. Stromky opravdu bujně rostly a proto asi vypadají jak kdyby nebyly stříhány. Jak již jsem psal výše, tak terminál jsem opravdu zkrátil velmi málo ale kosterní větve spíš víc než méně (trochu je to vidět na fotce z jara 2017). Hlavně ty spodní kolmé na terminal jsem zakrátil příliš.  Ze školky bylo předpěstování 5-6 kosterních větví, takže jsem ponechal jen 4 a zbylé stříhl na větevní kroužek. V těchto místech mi v některých případech vyrostly nové větve, které jsou poměrně výrazné.

Otázek pro mě zůstává několik

1) Jak řešit příliš dlouhý terminální výhon. Kdybych měl stříhat terminal na přírůstku, tak by k přílišnému zkrácení nedošlo. Mám tedy použít některý konkurenční výhon(na obrázku zančen jako nový terminál), který výrůstá z původního terminálu a nahradit stávající terminal novým?
2) Mohu při případně lépe posazený výhon, který vyrostla v místě řezu přebytečné kosterní větve na větevní kroužek, použít tento šlahoun pro kosterní větev korunky, a již založenou kosterní větev odstranit? Tak aby kosterní větve byly pouze opět 4.
3) Červeně jsem na jednom stromku naznačil jak bylo ostříháno (krátké kosterní větve a dlouhý terminál)

Se vší pokorou bych rád pokračoval ve stříhání sám, i když chápu, že ostříhání od profíka by byl jistější postup.

Předem děkuji za reakci.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ladstr - (4) - 234.26 (?), 26.4.2018 15:03

ještě přikládám fotky.

Děkuji

Laďa

předjaří 2017
předjaří 2017

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 28.4.2018 8:11

Takhle se stříhají bonsaje, ne švestky.Když budete stříhat podle návrhu na posledním obrázku vznikne Vám ze stromečku nepřehledný, přehuštěný keř, který bude vyžadovat další a další řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.46 (?), 28.4.2018 10:57
Láďo, nebláznite. Ak by Ste to ostrihali tak ako to máte zakreslené na Vašej fotke, tak ten stromček úplne doje..te. Zabudnite na ten nezmyselný radikálny "rez". Tomuto stromku stačí len jemný zásah - máličko skrátiť kostrové konáre (na fotke červenou) tak aby profil stromčeka tvoril pyramídu. Dva konáriky zo stredného poschodia a jeden horný by som trošku vyviazaním alebo rozperkami sklonil do tupšieho uhla (žlté šípky), aby rozostupy konárov v pomyselnej pyramíde boli rovnomerné. Máte to na fotke. IH (Možno v tom spodnom poschodí by to ešte chcelo odstrániť niektorý konárik resp.jeho vetvenie - preriediť aby to nebolo zbytočne husté. Z fotky sa to ale nedá jasne posúdiť).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ladstr - (4) - 103.251 (?), 28.4.2018 13:51

Dobrý den pane Hlavatý.

Děkuji za rady ale co se týká mého obrázku, tak došlo k nedorozumnění. Můj obrázek znázorňoval jak jsem stromek špatně ostříhal v na jaře 2017 a co něj do teď po mém zásahu vzniklo. Můj dotaz zněl hlavně zdali a jak zakracovat příliš dlouhý terminál. Z vaší odpovědi jsem usoudil, že není třeba razantního zkrácení terminálu a že bych měl z větví vyrůstajících z terminálu vytvořit druhé patro a případně je odklonit aby netvořili ostrý úhel s terminálem. Ješte jedna otázka. Tím pádem vznikne více kosterních větví než doporučené 4. Nebo to platí pouze pro zakládání korunky a když se dělá druhé patro tak tím pádem příbývají i další kosterní větve. Třeba 3?

Děkuji 

Laďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.47 (?), 28.4.2018 15:48
Laďa: Možností ako tvarovať strom slivky je viac. Pri 3-4 kostrových konároch by to zostalo v prípade kotlovitej koruny (bez stredníka). Takáto koruna je vhodná najmä pri broskyniach. Čo sa týka sliviek, tak podľa mňa je pre ne najprirodzenejšia pyramidálna koruna so stredníkom a poschodiami. Takže to chápete správne - každé poschodie má "svoje" kostrové konáre. Dôležité je ale budovanie poschodí postupne a za súčasného zachovania dominancie stredníka. Veľmi dôležité je udržať pyramídový tvar koruny, aby dolné poschodie neatrofovalo a nedošlo k nežiadúcej tzv. prestavbe koruny, kedy prirodzená snaha stromčeka "investovať" prednostne do vyšších poschodí môže celkom narušiť jej architektoniku. Toto je potrebné výchovným rezom ustrážiť - v prvých rokoch. Starší strom slivky s vybudovanou korunou už veľa rezu nepotrebuje, skôr už len občasný presvetľovací, prípadne zmladzovací prieklest. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika