Čačanská rodná, Katinka



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 197.253 (?)
4.6.2013 17:28

Potešili ma kladné referencie na Katinku, ktorú som vlani vysadil do vinohradu. Stromček sa v ťažkej hlinitej pôde rýchlo ujal a v tomto roku prekvapila korunka Katinky množstvom prvých kvetov. Všetky boli kvalitne opeľené, teším sa na prvú úrodu lákavých plodov.

O poloslivke Stanley napísal p.34.36, že je bez chuti. Názory na jej chuť, podobne ako na chuť poloslivky Čačanská raná, sa rôznia. V každom prípade z nedostatočne dozretých plodov týchto kultivarov po naložení do bečky nenapálite nič (odskúšané). Sú to, najmä s ohľadom na termín dozrievania, odrody určené v prvej rade na priamy konzum.

P.S. Pán Rostislavík, za chuťovo najlepšiu hodnotíte odrodu DV a jej klony. Myslíte tým slivku domácu?

24.5.2012 Katinka (uprostred vzadu) po májovom mraze 18.5.
24.5.2012 Katinka (uprostred vzadu) po májovom mraze 18.5.
Prvé kvitnutie Katinky rok po vysadení
Prvé kvitnutie Katinky rok po vysadení
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 49.27 (?), 11.6.2013 21:25

Tak Palo zostavu sliviek mas teda peknu. Katinka Jul, Hanita August (kedze ich mam tiez, mozem dosvedcit ze v tychto mesiacoch je to vzdy N1). Gabrovska ma tiez dobre referencie (vdaka za step - o rok/dva zreferujem). Este Ti tam chyba nieco na zaver sezony - dufam ze Tophit tento rok bez problemov dozreje a potom ho budem moct odporucit/zhodnotit. Rovnako Presenta = to by mohol byt tiez Present na koniec sezony. Mne Katina na MB zacinala neskor a lenivsie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.20 (?), 11.6.2013 22:12

Ešte raz Libor ďakujem za vrúble Prezenty. Naštepil som ich do koruny blumy Angeleno. Kiež by rástli tak pekne ako jabloňové vrúble Admirál. Angeleno je pre Prezentu veľká konkurencia- miazga sa rozlieva do koruny a do prištepených vrúbľov sa jej nechce. Samotná Angeleno prachmizerne rodí, pričom koruna bola plná kvetov. Veľkosť a chuť plodov ma neoslovila. Oveľa chutnejšie boli plody na vrúbliku Aprimira a teraz zarodil aj vrúblik japonskej slivky Vanier- je doslova obalený plodmi. Som zvedavý na ich chuť.

Superneskorú slivku už nemám kde vysadiť. Ani vo vinohrade. Presenta či Topend Plus by boli skvelým natiahnutím zberového obdobia. Vyriešil som to na jar vysadením neskorej nektarinky Venus do vinohradu. U nej už mám zasa obavu, či do októbra dozreje. Ale keď tam každoročne dozrieva Veltlín zelený, verím, že bude aj Venus. Škoda, že kmienik škôlka nerobí vyšší, ale Venus je bujná, tak snád sa podarí natiahnúť kostrové konáre za slnkom nad úroveň viničových krov. Všetko záleží na vývoji počasia, ale toto léto zdá sa moc teplé nebude. Nechcem do muštu pridávať repný cukor a tak ma čaká srdcervúca redukcia neuveriteľne bohatej kvetnej násady. Vinič je práve uprostred kvitnutia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 49.27 (?), 11.6.2013 22:31

O Venus sa podla udajov nemusis bat - udavana je RH +30, takze pocitam najneskor do polovice IX by mala byt zrela.

Som rad ze stepy chytili (s Orionom u mna z 4 pokusov ani tuk angry, zato Venus v pohode), co tak zrezat z angelena, aby stepy Presenty ostali na vrchu, pripadne na koncoch same - bez konkurencie...

Vinic mi Augustin idu vsetky ale zvysok bieda so zakorenovanim...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.20 (?), 11.6.2013 23:38

Musel by som odstrániť takmer celú korunku Angelena a zo stromku by ostal strašiak. Keď sa vrúble Prezenty nerozjedú, už sa s tým zmierim a budem žuvať nechutné Angeleno z Poľska.crying

Vrúble Orionu a rezky viniča narežeme znova, nie je problém. Jablone sa mi najlepšie ujímajú systémom pod kôru, ale obidva vrúble Admiral som dal kvôli tenkým ramenám jablonky Gala jednoducho na spojku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.6.2013 9:33

...ta moje je po roční pauze celá natěšená.Jak jak splašená z řetězu, řekla si -co mi loni vzal mrazík, tak to odrodím letos

Tak jsem se podíval do vysoké koruny Katinky blíž a ono opravdu - holka zkouší dohnat loňský výpadek. Plodů plno jako nikdy před tím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 17.6.2013 12:54

Pěkné! Letos koukám, že švestky "dorostenky" se chtějí ukázat. Něco málo jsem protrhal, ale není v silách to provést na všech hodně plodících stromech důsledně, tak přišly na řadu podpěry, úrodě odlehčí i obaleč. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 19.6.2013 10:36

Dnes mám v úmyslu tyto nadité žoky přivázat provázkem k terminálu, protože jak dnes, tak i později hrozí při větším větru zlomením větví.Nahoře v koruně je zahuštěno podstatně více.Plody se budou samozřejmě ještě zvětšovat.

Žoky na Katince
Žoky na Katince
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 199.70 (?), 20.6.2013 0:11

Tak to je nádhera pane Rosťo! Gratulujem! Možno by nebolo zlé kostrové konáre vnútri koruny slivky k sebe popriväzovať pevnými špagátmi. Robím to tak už roky u broskýň. Podpera sa môže vo vetre vyvrátiť a nešťastie je na svete. U broskyne Flamingo som v mladosti (stromku) moc zakrátil stredník a dodnes mi chýba. Táto sorta nerada obnovuje odspodu obrast a navyše má veľký sklon k otváraniu koruny. Tak som využil nápad jedného sadára z Receptáře na Prime, ktorý doprostred koruny pripevnil hliníkovú tyč a k jej vrcholu priviazal špagátmi jednotlivé kostrové konáre. Namiesto hliníka som použil drevený hranol, do ktorého som na konci vyvŕtal otvor na prevlečenie špagátov. O 2 mesiace uvidím, či sa nápad osvedčil.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 6.6.2013 15:23

Je to asi jako u některých (ne)vyvedených dětí: "Po kom to dítě je?" ;-)

rosti&slavik: Kdo ví, jak to tehdy v té Jugoslávii probíhalo.

Koukali jste i na ostatní novější odrůdy z Čačaku? Co jim říkáte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 197.253 (?), 4.6.2013 17:28

Potešili ma kladné referencie na Katinku, ktorú som vlani vysadil do vinohradu. Stromček sa v ťažkej hlinitej pôde rýchlo ujal a v tomto roku prekvapila korunka Katinky množstvom prvých kvetov. Všetky boli kvalitne opeľené, teším sa na prvú úrodu lákavých plodov.

O poloslivke Stanley napísal p.34.36, že je bez chuti. Názory na jej chuť, podobne ako na chuť poloslivky Čačanská raná, sa rôznia. V každom prípade z nedostatočne dozretých plodov týchto kultivarov po naložení do bečky nenapálite nič (odskúšané). Sú to, najmä s ohľadom na termín dozrievania, odrody určené v prvej rade na priamy konzum.

P.S. Pán Rostislavík, za chuťovo najlepšiu hodnotíte odrodu DV a jej klony. Myslíte tým slivku domácu?

24.5.2012 Katinka (uprostred vzadu) po májovom mraze 18.5.
24.5.2012 Katinka (uprostred vzadu) po májovom mraze 18.5.
Prvé kvitnutie Katinky rok po vysadení
Prvé kvitnutie Katinky rok po vysadení
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika