Čačanská raná



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?)
20.7.2016 15:03

Mě dozrála Č. lepotica, přitom nejsou plody modré, ale jen růžovo-fialovo-namodralé - bylo mi divné, že padají zdravé plody a když jsem ochutnal, jsou měkké a relativně sladké. Přičítám to nedostatku slunce za posledních 10 dní. Má někdo podobnou zkušenost?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 20.7.2016 15:03

Mě dozrála Č. lepotica, přitom nejsou plody modré, ale jen růžovo-fialovo-namodralé - bylo mi divné, že padají zdravé plody a když jsem ochutnal, jsou měkké a relativně sladké. Přičítám to nedostatku slunce za posledních 10 dní. Má někdo podobnou zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 20.7.2016 15:14

Pokud by to psal pan Ivan Hlavatý, tak bych tomu snad i věřil, že mu už dozrává Čačanská lepotica. U mě některé plody Čačanské lepotice také vybarvují, ale spíš jsou takové jen světle namodralé a přitom měkké plody Čačanské rané. Chuť nezvykle špatná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 20.7.2016 16:31

Je mi jasné, že cedulka Č. lepotica není zárukou, že se jedná o lepoticu. Mohu dodat fota, ale nevím, zda to pro odlišení stačí. Loni jsem sklízel první plody na přelomu 07/08. Letos ač počasí sumou teplot mnohem horší, např meruňky byly o týden až dva dříve zralé, česnek o 14 dní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 20.7.2016 20:41

Ona ta horší kvalita Čačanské rané bude možná jen přechodná, i když se mi předevčírem nepodařilo utrhnout ani jeden "kloudný" plod. Plody jsou protáhlejší než u Čačanské lepotice a myslím, že jsou zpočátku i více do červena. Tady zraje Čačanská lepotica kolem 10.8. společně s Oullinskou renglódou. Vyfoťte, Daníku, a uvidíme. Odkud, že to jste?

Čačanská raná
Čačanská raná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 20.7.2016 22:16

Ostrava. Máte asi pravdu, díky za upozornění - koukal jsem do pomologie a termín zrání i červenavá barva sedí. Loni měla první 3 plody, tak to nebylo zřejmé.Navíc sousedova lepotica ještě moc nevybarvuje a je ve zralosti tvrdší... pokud to je lepoticafrown.

No, z hlediska termínu zrání mi to vyhovuje, zrovna mám mezeru mezi meruňkami, drobné ovoce končí a švestky ještě nejsou. Horší bude nižší odolnost šarce (ta tady řádí všude), propad a rychlé měknutí plodů. Zkusím najít etiketu, jestli to není stejné nejmenované velké zahradnictví, které mi místo Bohemiky prodalo Wiliamsku...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 20.7.2016 22:45

To bude Čačanská raná. Nevýhoda je v rychlejším přezrávání plodů, moučnatění a ztrátě švestkovité chuti. Čačanská lepotica se naopak měknutím zlepšuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 21.7.2016 8:28

Řešením by bylo hodit do koruny roub nebo očka lepotice. Bohužel sehnat bezvirózní materiál by byl problém, zrovna na jaře jsem si takhle narouboval na vizuálně zdravý semenáč zdánlivě zdravý Stanley s latentní PPV a už je samý flek...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 24.7.2016 16:52

Čačanská raná je už fuč. Plody byly nebývale sladké, takže si, vážení přátelé, pochutnáte. Tedy tam, kde ještě neuzrála. Je třeba vystihnout správný okamžik k utržení. Letos zvláště. Z velmi raných odrůd zrajících před Katinkou je určitě nejchutnější. Překoná ji možná JUNA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 29.7.2016 14:55

Nebýt Daníkovi záměny za původně koupenou lepotici, tak není nikoho, kdo by Čačanskou ranou otestoval. Jak se Vám tedy zdála, Daníku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.7.2016 15:00

Č. raná je zralá nyní. Je to nedoceněná odrůda. Velikost i chuť na úrovni. Škoda velkého propadu a trochu nižší plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika