čačanská lepotica



host - 251.161 (?)
21.5.2010 14:11

Čačanská lepotice i najbolia-měl jsem nechutná u nás nikomu.Je pravda, že plody jsou velké.Přerouboval jsem na Stanley je sladká a chutná všem, navic je samosprašná(nepotřebuje dálší v okolí.)Pak jsem ještě jednu koupil ve školce v Malenovicích.Ovšem myslím, že domácí švestka je nepřekonatelná ale ta nešťastná šárka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 5.83 (?), 14.8.2008 22:17

Dobrý večer, máme čačanskou lepotticu 11 let. Letos má tolik plodů, že se nám odtrhla jedna ze tří hlavních větví. Nevím, zda lze dřevo nějak ošetřit a stromek nechat dál, nebo zda by bylo lepší lepoticu odstranit. Má někdo podobnou zkušenost? Ostatní větve jsme museli podepřít, plody jsou velké, a letos dozrávají dříve. Jsme v n.m. 400 m, plody mají velmi dobrou chuť, švestka domácí to však není.

Prosím, poraďte, jak strom ošetřit. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 14.8.2008 22:22

Na odstranění je vždycky času dost. Ránu bych začistilod hrubých třísek a čímkoli zatřel. I když s ránou neuděláte nic, prognózu stromu to ale výrazně neovlivní

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 5.83 (?), 14.8.2008 23:08

Děkuji za radu, dodala nám naději na záchranu stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.62 (?), 17.5.2010 23:48
Stalo se mě podobně-blízko tomuto zalomení jsem našel jeden pupen, nad ním jsem na jaře udělal malý půlkulový výřes a narostla nová větev.Po několika letech narostla tak, že není již znát že by byla menší než okolní.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 251.161 (?), 21.5.2010 14:11

Čačanská lepotice i najbolia-měl jsem nechutná u nás nikomu.Je pravda, že plody jsou velké.Přerouboval jsem na Stanley je sladká a chutná všem, navic je samosprašná(nepotřebuje dálší v okolí.)Pak jsem ještě jednu koupil ve školce v Malenovicích.Ovšem myslím, že domácí švestka je nepřekonatelná ale ta nešťastná šárka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 213.137 (?), 18.8.2022 21:34

První zklizeň Lapotice, ještě nějaký ten den potřebují, první měkké trhané jsou dobré, štávu mají, vosy a včely už je nazobávají. Ty popadané sbírám do bečky, jiné využití pro tuhle odrůdu nevidím, sníst se všechno nedá. MH

Lapotica
Lapotica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.137 (?), 18.8.2022 21:36

Měkké Lapotice natrhané k jídlu. MH

Čačanská Lapotica
Čačanská Lapotica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 18.8.2022 22:41
Lépotice v sadě nemám, před mnoha lety jsme ji měli v zahradě, ale pak nějak začala chřadnout, chutově byla dobrá. Taky někdy přebytek šel do bečky. Přeju dobrou slivovici. ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 18.8.2022 22:45

Ještě k Lépoticím, mám v poznámkách, že mají cukernatost 8,9. Někde jsem to před mnoha lety vyhrabal na netu, když nějaký výzkumák hodnotil různé odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 23.8.2022 13:57

Čačanská lepotica už došla. Letos ve správné konzumní zralosti velmi dobrá, svěží chuť. Nedivím se, že tato odrůda získala tak velkou popularitu. Zhruba ve stejnou dobu, možná i dříve, zrála Topfive. Někdy má také proměnlivou kvalitu, ale poslední plody byly sladce švestkově aromatické, velmi dobré. Hanitu jsem protrhával před působením zvlněné studené fronty a frontálního rozhraní, ale často nebyly plody dostatečně vyzrálé. Ta Hanka by dobře navazovala na lepoticu a Topfive, jelikož to vypadá na dřívější zrání než má Hanita.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika