Čačanská lepotica



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
2.8.2012 15:33

Nu zdá se p.Petře, že případné reklamace půjdou na Vaše triko.Nikdo ji neospevuje vice, jak Vy, pro její údajnou, pravou švestkovou chuť, jak břitva.Taky jsem dostal chuť ochutnat něco opravdového, proto jsem Lepotici zgruntu přerouboval, ale z osmi roubů se ujaly dva, a ty jedou.Taky je mi sympatické postupné zrání plodů, kdy by se mělo sklízet dlouhou dobu, proto se vyplatí velký strom na myrobalánu.Oproti Lepotici,která je doporučována do teplejších poloh,je Hanita doporučována i do poloh horších.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 2.8.2012 12:41

Letos v HK zraje o pár dní dříve než vloni a je taky chuťově lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 2.8.2012 12:50

Aniž bych věděl, že bude 18.5. mrazík, jsem ji 12.5. přerouboval Hanitou.Tak mě to tolik nesere.Lepotici jsem měl vzrostlou na myrobalánu, a rodila pátým rokem, ale plody byly dobré až přezrálé koncem srpna, začátkem září, jinak v mé poloze dosti mdlé, bez chuti, hodí se do teplejších poloh.Někdo tady uváděl, že ji pěstuje okolo 600 mnm, a plody chutné-tak to se dost divím.Jinak plody velké, krásné,spolehlivá plodnost, a i na myrobalánu nerostla moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 2.8.2012 13:05

Taky si myslím, že ve vyšších za moc nestojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.15 (?), 2.8.2012 14:21

Mám s ní letitou zkušenost (15) z 550m.n.m., otevřených k Pradědu. Chuť byla moc dobrá, rodina si ji oblíbila. Plodnost každoroční, veliká (postřik proti pilatce nezbytný). Chuť samozřejmě nedosahuje kvalit řady odrůd (vč. Stanley chutnané z JM). Slupka pevnější, kyselá; pecka jde z 95% od dužniny, ta je výrazně šťavnatá, "rynglovitější", semtam kolem pecky rosol. Nesmí přezrát, pak je to bláto. Ideál je dle mého soudu zatřást se stromem a tyto plody skonzumovat. U nás nesla plody až do pol. září. Vlivem špatného zapěstování kosterních větví byly Kyrilem vylomeny 2/3 koruny. Po ošetření i dále každý rok hodně plodila na zbylé třetině. Letos komplet zmrzla násada plodů vinou mrazů a po brutálním napadení mšicemi v červnu (větve zelené, i po kmenu a kosterních větvích jich pochodovaly tisíce) jsem ji komplet uřízl. Na podzim ji nahradím vychvalovanou Hanitou, do jejíž koruny pak postupně přidám další 2-3 odrůdy. 3 Lepotice totiž vlastní děda. S pozdravem Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 2.8.2012 14:57

Moc zajimavé.U mně o 130m níže, poloha dobrá celodeně osluněná s dobrou hnojenou půdou jsou plody se spíše suchší dužninou bez cukru, bez aromatu, ale letos bych uvítal i tyhle plody, protože pomrzlo všechno, ale každý asi máme práh chuti různě vysoko, a já chci poznat chutě lepší, než je tato.Letos vydržely dva plody Valjevky, jeden plod Tophit, jeden plod Toptaste, který mimochodem už modrá, a tři kusy plodů Zelené renklody-toť VŠE.Jinak pomrzlo vše, toto jsem ještě nezažil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 2.8.2012 15:18

No já nevím, pánové, aby jste mě nehnali v budoucnu "svinským krokem". S tou Hanitou mi je to podezřelé. Tady ji "ospěvovat" můžu, ale z vyšších poloh ji tady zatím nikdo moc nechválil. Pan Ján se k ní v Zahrádkáři taky stavěl rezervovaně. Ale zase pan Blažek a před tím i p. Sus psali o výborných chuťových kvalitách, což můžu (zde) potvrdit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 2.8.2012 15:33

Nu zdá se p.Petře, že případné reklamace půjdou na Vaše triko.Nikdo ji neospevuje vice, jak Vy, pro její údajnou, pravou švestkovou chuť, jak břitva.Taky jsem dostal chuť ochutnat něco opravdového, proto jsem Lepotici zgruntu přerouboval, ale z osmi roubů se ujaly dva, a ty jedou.Taky je mi sympatické postupné zrání plodů, kdy by se mělo sklízet dlouhou dobu, proto se vyplatí velký strom na myrobalánu.Oproti Lepotici,která je doporučována do teplejších poloh,je Hanita doporučována i do poloh horších.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeni - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 107.127 (?), 2.8.2012 19:15

... mám čačanskou třetím rokem /450 m/  na myroblánu, čekala jsem, že se letos ukáže. Nezakvetla, ale obrazila, časem na listech začaly být kruhové dírky, začala žloutnout a dnes jsemi našla už uschlou korunku. Začíná sice obrážet ve spodnější části kmene /nad naroubováním/, jenom nevím, jestli ji nechat, protože nevím, co se stalo. Měla jsem ji už v minulosti, modrý strom pro radost a na buchty, jen jsem musela být ráno rychlejší než vosy a slimáci. Muž při sekání trávy ji "ojel" strunkou, a než to přiznal, bylo pozdě, tak šla dolů. A co říkáte na Gabrovskou? Jsem sice vysoko, ale mám jihozápadní svah - když se daří venku i melounům, tak snad i nějaká ta jugoslávská by mohla jít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 2.8.2012 20:29

Další pěstitel melounů ve vyšší poloze, gratuluji.Příští rok se o to samé chci pokusit také.Nemůžu poradit co chybí Vašemu stromku, zda vymrzl ve dřevě, nebo je to monilie, či něco jiného.Záleží taky zda máte chuť, čas počkat, zda se povede obnovení stromku ze spoda, když obrazil.Mě počastovala Lepotice na myrobalánu větší (více, než osum plodů) úrodou šestým rokem.

Na Gabrovskou nejste vůbec vysoko, je to perspektívní odruda, ale z Bulharska.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 2.8.2012 21:39

Pokud se pamatuji, tak v mrazové kotlině Železných hor (asi 570 m.n.m), byly plody Gabrovské také velmi chutné (na rozdíl od Lepotic), ale plodnost byla v této oblasti nejistá u všech švestek. Ale i když se u Vás úplně všemu dařit nebude, tak máte jistě alespoň kolem pěknou krajinu, ne jako já tady s výhledem na bytovky.

smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika