Č. rodná a ranná - nedostatky



Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.216 (?) 
11.6.2011 15:06, zobrazeno: 13713x

Vím, že někdo nemá rád slovo náhrada, ale uvádí se, že např. Č.rodná, Topper nebo Amers jsou možné náhrady za Domácí švestku, co se týče kvality plodů. Jelikož nemá Č.rodná za jednoho z rodičů Wagenheimovu, ale Stanley, nemá charakteristickou příchuť jako ostatní čačanské. Neprorazila na trh, tak jako ostatní možná proto, že je údajně citlivější na napadení šárkou, ale ne tolik jako Domácí švestka. V současné době zájem o ni stoupá. Má taky ještě jednu nepříjemnou vlastnost, a to, že stejně jako např. Hanita, má tenké, převislé výhony a špatně se tvaruje. Pravým opakem je např. Jojo. Jak jsem psal odrůda Topper poskytuje kvalitní plody jen pokud jich je na stromě rozumné množství. Pak jsou velmi chutné. Strom je to zvláštní. Má dosti řídkou korunu, výhony rostou všelijak, na větvích je po celé jejich délce množství drobného, plodonosného obrostu. Ještě chci říct, že jak jsem psal o kvalitě Č. ranné, tak co se týče úrodnosti, třeba ve srovnání s Katinkou, to je velký rozdíl. Katinka začíná plodit brzy i na myrobalánu, kdežto na Č. rannou si dlouho počkáte. Přitom Katinka se pro ní uvádí jako vhodný opylovač. Stromky u známého vypadaly dost mladě a přitom nějaké ty velké švestky měly. U mě potvůrka kvete dost, ale plody spočítáte na prstech. Strom jich poměrně dost schodí při červnovém propadu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 151.38 (?), 11.6.2011 20:37

Jakto, že nemá za jednoho z rodiču odrudu wangenheimovou.Prameny uvádějí jako rodiče Čačanské rodné-Wangenheimovou a Stanley, a pochází z Čačaku.Mimo to mě se tvaruje dobře.Vlastním dvě-jednu na myrobalánu, druhou na broskvové podnoži B-VA-2.Obě tvaruju jako rovnoměrné vřeteno, s řádným řezem, tím podpořím hrubnutí větví.Uvádějí slabší růst, mě připadá střední -sympatický, né tak bujný i na myru, to mi vyhovuje.Letos první krát dva plody, tak jsem zvědavý, jakou bude mít velikost plodů, a chuť.To spíše Katinka u mě vyhání tenké, dlouhé letorosty, které se z počátku těžko krotí.Ale už se dostala do plodnosti, a uklidnila se.Je totíž na myrobalánu.Letos nasadila hodně plodů.Hanitu nemám, ale co jsem viděl, má sklon k vyholování větví, což by se dalo zvládnout řezem.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 139.24 (?), 11.6.2011 22:13
Hanitu som pestoval, konáre mi nevyholovala, ale ani sa neohýbali. Skôr opačne, musel som pravidelne rezom otvárať korunu. Plody mala vynikajúce, sladké (typické "chorvatky") a čas dozrievania je priam ideálny- dozreje aj v chladnejších rokoch. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.216 (?), 15.6.2011 21:34

Prameny právě uvádějí u Č.rodné jako rodiče Stanley a Domácí švestku, narozdíl od všech ostatních čačanských, kde jsou rodiče Wangenheimova a Domácí švestka. U Č.rodné není typická příchuť jako u ostatních čačanských. Máte pravdu, že Katinka roste podobně. Hanity mám 3. Všechny rostou stejně, 2 jsou na podnoži Wangenheimova a jedna na myrobalánu. Č.rodná rostla také tak. Ztotožňuji se s tím, co se o nich píše. Nemusí to vždy ale platit stoprocentně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.38 (?), 16.6.2011 11:05

Čačanská lepotice, Čačanská ranná, Čačanská najbolja-tyto mají rodiče Wangenheimová+Požegača(typ domácí švestky).Čačanská rodná-Wangenheimová+Stanley.Vaše zdroje jsou nepravdivé, a zavádějící.Tady.Uvádí také Velký atlas odrud ovoce a révy, od Miloslava Richtra.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.216 (?), 16.6.2011 16:12

Jan Blažek a Václav Kneifel, Pěstujeme slivoně (z roku 2005). Zavoláme do Jugošky, jak to tenkrát v šedesátým prvním vlastně bylo. (Dělám si legraci) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.6.2011 23:40

Dávám za pravdu hostu 151.38. Tedy i, že Čačanská rodná je kříženec Wangenheimovya Stanley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 161.95 (?), 17.6.2011 1:03
Podľa publikácie "Slivky, slivy, ringloty a mirabelky" autorov Barborka, Vrábel, Hričovský, Soják sú kultivary Čačanská ranna, Čačanská lepotica a Čačanská najbolja krížencami Wangenheimovej a Požegača, zatiaľ čo Čačanská rodná je krížencom Stanley x Požegača. Rok kríženia: 1961. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 17.6.2011 8:46

Co mi hlava nebere je odolnost jednotlivých Čačanek k šarce. Jako nejcitlivější je uváděná rodna. To mě mrzí, chutná mi ze všech nejvíc. Přitom jako jediná má za rodiče tolerantní odrůdu - Stanley. Kde se vzala tolerance třeba u velmi odolné lepotice, když obě - Domácí (Požegača) i Wangheimova - trpí docela dost, to fakt nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.95 (?), 17.6.2011 14:03
Ja som v minulosti odpísal stromček Stanley ceľkom snadno a rýchlo- naštepením šarkového vrúbľa blumy. A boli na ňom v krátkom čase príznaky šarky priam učebnicové. Takže udávanú toleranciu tohto kultivaru som odvtedy nebral tak vážne. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika