Bystrická muškátová nebo Čerčinská?



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
16.8.2018 21:29

Bystrická muškátová ještě bude pár dnů potřebovat, Čerčické už opadávají.Velikostně švestky přípomínají spíš Vlašku (tá má ale větší květy).Na první úrodu je chuť příjemně švestkovitá, ale na nejlepší klony Domácích švestek a Vlašek to zatím nestačí.

Čerčinská
Čerčinská
Čerčinská
Čerčinská
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 16.8.2018 21:29

Bystrická muškátová ještě bude pár dnů potřebovat, Čerčické už opadávají.Velikostně švestky přípomínají spíš Vlašku (tá má ale větší květy).Na první úrodu je chuť příjemně švestkovitá, ale na nejlepší klony Domácích švestek a Vlašek to zatím nestačí.

Čerčinská
Čerčinská
Čerčinská
Čerčinská
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 10.9.2018 16:26

Bystrická muškátová - náhodný semenáč nalezený v Maďarsku, růst i plodnost je střední, plod malý až střední 18 -22gramů.Ovšem chuťově je to nepopsatelná pecka + ta muškátová nádstavba, cukernatost 28 Brix.Budu muset zaúkolovat Milana aby se mi poohlídl po Debrecínské muškátovéwink.Černčická domácí  - výborné 50-ti gramové Domácí švestky, cukernatost 27 Brix.

Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Černčická Domácí - Bysrická muškátová
Černčická Domácí - Bysrická muškátová
Černčická Domácí
Černčická Domácí
Černčická Domácí
Černčická Domácí
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Černčická Domácí - Bystrická muškátová
Černčická Domácí - Bystrická muškátová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 26.9.2021 15:33

Letos je Černčická chuťově výraznější než Bystrická muškátová, ale to nijak nesnižuje její vynikající chuť a aroma.Debrecínská muškátová bude výborným doplňkem k Bystrické muškátové, prvních pár plodů vykazovalo úžasné muškátové aroma a plody byly baňatější, velikostně vyrovnané oklo 30. gramů.

Černčická
Černčická
Černčická
Černčická
Černčická seschlé plody delikátní chuti
Černčická seschlé plody delikátní chuti
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Černčická a Bystrická muškátová vpravo
Černčická a Bystrická muškátová vpravo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.2 (?), 7.11.2023 19:13

Padesáti gramové plody čerčinské si ani nedovedu přectavit... no to musí být nepopsatelná velikost na domácí švestku.Ještě když jsem měl Katinky, tak mi připadalo 18-20 gr plody dost obstojné velikosti.

Domácí švestky si většina lidí může přectavit jako malé plody, většinou chorobou stižené.Já už jsem kdysi viděl domácí švestky z odkopků u babči, kde okolo nich protékal nějaký járek(potůček),kde plody byly většinou nadprůměrné velikosti.Gramáž nedovedu odhadnout, ani jsm je nevážil.

Myslím si, že švestka více než jiné ovocniny ocení vlhčí půdu.Pokud není zasazena ausgerech do vlhhé půdy, je lépe ji sázet na myrobalánu.Jsou různé teréní nerovnosti s různou hladinou spodní vody, kde švestky na suchu, a nevhodné podnoži neprospívají.

Sám jsem zvědavý, jak se Čerčinská ukáže u mne.Mám ji naroubovanou na čtyřech stromcích, protože si myslím, předpokládám její exklusivitu.Rovněž v budoucnu nemusí být k dispozici z veřejných zdrojů.Otázkou je její citlivost na ppv.Pokud u mne nastanou nějaké příznaky nemoci, pujde nakažený jedinec do pryč, protože nemá cenu, abych pěstoval jen trochu méně kvalitní plody.Požaduju pouze plně koncentrovanou, nejvyšší kvalitu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 8.11.2023 17:47

Tu Čerčínskou mám na dvou místech. Na Wangenheimově má roub už dva metry, na Čačanské rodné jen asi 10 cm. Nemáte Nectavit a Promise? Potřeboval bych znát rozdíl. Jinak ten Tolar nemá zatím šarku ani na plodech ani na listech. Stejně tak rumunský Tuleu Gras. Ten byl letos více sladký než aromatický, což u něj nebývá zvykem. Za to taková Haganta byla suchá a navinulá, velmi nepovedená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.2 (?), 8.11.2023 19:01

Mám jen to co je běžně na trhu.Tolar, Nectavit,ani Promis u nás asi není k dostání, a do Ploska pro ně nepojedu.Do genové banky jsem se taky ještě nedostal.Možná že v Holovousích budou mít nějaké odrůdy, které ještě na světlo světa nevynesli.Na ten Tuleu gras jste nás nalákal vy, proto si ho letos zvažuju koupit.

Mě zřejmě bude stačit, aby se už pořádně rozrodilo to co už mám.Myslím hlavně Bystrickou muškátovou, Debrecínskou muškátovou, a ten Čerčín.V těchto případech nemám jen po jednom stromku, ale mám je ve 3-4 kusech.Tam kladu největší naděje do budoucna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 9.11.2023 18:01

K Tolaru mám ještě Nectavit, nebo Promis, jednu z nich. Koupil jsem obě, ale jedna se neujala. Plody zatím neměla. Kdysi je tady měli všechny tři. Nyní se po nich zem slehla. Máte taky tak špatné zkušenosti s Dabrovickou jako Jiří (1968)? Bystrická muškátová to je přelahodná švestka. Debrecínská ještě nerodila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika