Broskev diana



Stránky: 1,  2,  3,  4   
dudla - (1) - 19.219 (?) 
9.3.2013 22:49, zobrazeno: 22997x

Prosim vas mam broskev Dianu 3.rokem a jeste neplodila mu.ze mi nekdo neco o teto broskvoni rict.Treba kdy plodi a za jak dlouho po vysazeni plodi. Dekuji Bezpalec

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.3.2013 11:36

Už tady nechci pět pochvalné chorály a svatořečit údajně na světě nejrozšířenější starodávnou americkou odrůdu Elberta. Vysoce kvalitní a nejspíš typicky broskvově aromatické plody tady stejně vypěstujete jen těžko. Odrůda má totiž vysoké nároky na sumu efektivních teplot, jednoduše řečeno, má vysoké nároky na teplo. Pokud bydlíte někde na Břeclavsku a nemáte zrovna podmáčený pozemek, jako Mirek, tak by to za zkoušku snad stálo a to ještě nejlépe v jižní expozici chráněné od severu stěnou domu. Mluvím tady o Elbertě, ale to samé bude určitě platit o jejím semenáči - Dianě. Papírově má mít stejné nároky, jen s lepším vybarvením plodů a vyšší plodností. Dozrávat by měla někdy v polovině září a chladné noci tohoto období by se mohly na kvalitě plodů už projevit. A pokud začne být v tomto období chladněji i přes den a ještě se přidá déšť, tak jakákoliv kvalita plodů je ta tam. Samozřejmě, že mým snem by určitě bylo okusit plody Elberty nebo Diany v té nejlepší kvalitě, ale spíše hledám odrůdy s kvalitní chutí, které jsou co nejméně náchylné na výkyvy počasí. Samozřejmě, že s ranější dobou zrání, než je nejistá polovina až konec září. Měl jsem tady pupenovou mutaci Elberty - Burbankovu Elbertu, která zraje asi o 20 dní dříve oproti původní odrůdě. I když je to snad jediná známá odrůda se zvonkovitým typem květů, která nesnesla v době květu snad žádné poklesy teplot pod 0°C, a snad i proto byla zde málo úrodná, tak na ní docela vzpomínám. Na teplo byla ale také choulostivá. Bohužel zašla pravděpodobně na Asfyxii. V chuti asi nebyla tak výrazně artomatická, jako původní Elberta, přesto dokázala být velmi lahodná, ale bohužel jen pokud "řádně pražilo", jak se sluší a patří na léto. Ale kde že jsou ta řádná léta s dostatečným přílivem tropického vzduchu z pěstitelského ráje jižních zemí, viď Mirku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 11.3.2013 13:36

Sousedka od kamaráda měla kdysi na zahradě broskvoň, která cca v 7 z 10 let dávala plody špičkové kvality. O strom se vůbec nestarala a kamarád, když stříkal proti kadeřavosti svoje stromy, tak stříknul i ten její. Nevěděli jsme dlouho, co to je za odrůdu a když paní zahradu prodávala (strom už byl uhynulý - někdo od ní z rodiny ho neodborně seřezal), tak jsme v chatce našli plánek zahrady a byla tam broskvoň označena jako "Alberta". Předpokládám, že to mohla být právě Elberta, i doba zrání by odpovídala. Rostla na jižním svahu v cca 390 m. n m..     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.3.2013 13:50

Těžko říct. Elberta i B.J. Elberta už prakticky zmizely z trhu. Pokud beru e-shopy, tak se dá koupit pouze Diana a to na jednom místě. Tak ji, pane Mikeši, prubněte. Neměl by to být od Elberty výrazný rozdíl. Mně bohužel v minulém roce ani nevyrašila. Že pánovi třetím rokem neplodí, by nemuselo ještě nic znamenat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 11.3.2013 15:21

Místa už moc není a to spíše držím ještě pro pár modrých peckovin, ale něco naočkuju. Teď jsem dostal od majitele přístup a povolení "bádat" v jednom satrém broskvoňovém sadu, ze kterého si pamatuju před x lety chuťově moc povedené kousky. Tak tam budu pozorovat a vybírat wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.140 (?), 11.3.2013 20:03

Po své několikaleté zkušenosti s Dianou(pozdní zrání, špatně vybarvuje slupka, přestože dužnina je vcelku chutná a odlučitelná, plodí středně) bych ji vyměnil za trochu ranější (asi o 10-15 dní) Symfonii. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.3.2013 20:30

To se divím, davide, že už ji dávno nemáš. A kam pro tu Symphonii pojedeš? Pro mě to je jiný typ broskvoně, než jsou běžně k dostání, jaksi poněkud modernější. Celočervené, velké plody jsou taky lákavé, ale nejdůležitější je samozřejmě chuť. Vkládal bych do ní větší naděje, než do těch odrůd, o kterých jsem tady psal a mezi které patří třeba ta Inka. Samozřejmě, že rád bych se mýlil a nechal se těmito odrůdami příjemně překvapit. U Diany je deklarována jen střední odolnost květů proti mrazu, takže to na plodnost může mít svůj vliv. V chuti se uvádí osobitá aromatická příchuť. Ale otázka je, co se tím myslí. O Flamingu bych to mohl taky prohlásit, ale přesto jeho chuť není pro mě typicky broskvová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 183.140 (?), 12.3.2013 9:25

Asi jsem se špatně vyjádřil- dianu mám již několik let a symfonii taky, dokonce skoro vedle sebe, tak je srovnávám. Sehnal jsem je před lety v jisté školce, a musím říct, že Diana se mi zdá pouze středně odolná v květu, jak píšeš, zatímco Symfonii pasuju na dost odolnou, např. vloni se to projevilo. Na to, že je celočervená, tak bych měl taky obavy o chuť, ale velmi pozitivně mě již dříve překvapila, pouze bych zdůraznil probírku plodů, bez ní je pouze střední až velká. Strom roste poměrně kompaktně, řekl bych středně bujně na broskvoň.Prostě spolu s Crestem je symfonie velmi dobrá pozdní broskev.Ne všechny školky ji mají, je licenční. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 12.3.2013 12:26

Petře, jestli sháníte Symphonii, tak tu si můžete nechat (pokud tolerujete e-shopy) zaslat z Droždína.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 16.3.2013 9:12

Nezlobte se, pane Mikeši, ale tvrzení, že by dávala Elberta každý rok výborné ovoce, se mi moc nezdá. Nejspíš se zde jedná o nějakou záměnu odrůd. Nevím, jestli jste mně tímto tvrzením nechtěl jen udělat radost. Je to totiž prohlášení, které stojí proti všem "papírovým" předpokladům. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika