Bosenská švestka



Stránky: 1,  2,  3,  4   
babeta123 - (5) - 174.45 (?) 
19.8.2008 9:21, zobrazeno: 80709x

Viděla a ochutnala jsem Bosenskou švestku. Poskytne někdo více informací? Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 19.8.2008 22:26

A nebyla to jen běžně rozšířená Čačanská lepotica? Obrázek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
babeta123 - (5) - 174.45 (?), 20.8.2008 16:06

Děkuji za reakci, honem jsem běžela změřit zbývající švestky-a to zůstaly jen ty drobnější,ty ukázkový obří snědly návštěvy,kterým jsme se chlubilikdyž dcera dala do vyhledávače "bosenská švestka" vyběhlo spoustu odkazů,ale ne na pěstitele...jsou více podlouhlé než ty vaše na obrázku-mají 4,5-5cm na šířku a poctivých 7cm na délku /fakt nekecám/ tady připojuji obrázek.

švestka
švestka
švestka 2
švestka 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 20.8.2008 22:24

A fotka průřezu by nebyla?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
babeta123 - (5) - 174.45 (?), 21.8.2008 11:00

Dobrý den, to teda nebyla...,to se nedalo uhlídat, vážně byly moc dobré.Pokusím se vyfotit aspon pecky..Rouby mám zamluvené, ale sama si na to netroufnu, četla jsem v jednom příspěvku jak a kdy, to jak nechám na osobě k tomu kompetentní a kdy... to snad stihnu zařídit. Tyto plody jsou z Písku a to je od nás slabá pulhodinka.Pátrá i manžel a už chytil nějakou stopu-v práci je někdo poznal a rovněž pojmenoval "bosenská" a že je má od známého a ten od kamaráda... Vyrazíme do terénu a budu vás pruběžně informovat, pokud máte zájem.

Pecka
Pecka
Pecka
Pecka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 36.189 (?), 7.8.2014 7:43

No my máme na zahradě švestku a ta má abnormálně velké plody než když jsem viděl v obchodě a vždycky je hodně obalená. Dokonce nám dvě větve pod tíhou plodů praskly, ale i přesto jsme měli příští rok obalené zbylé větve. Když jsem se ptal mámy co to je za švestku tak řekla, že je to bosenské švestka. Plody jsou dobré a vůbec nejsou červivé. škoda že nejsme zahradnící rád bych ze švesty udělal nějakou odnož.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
marie zemanová - (1) - 168.89 (?), 31.10.2017 0:38

Zdravím, připojuji se k tématu Bosenská švestka. Také jsme ji měli, koupili ji tuším zde v Prachaticích v zahradnictví před 20 lety.Abnormálně velké, dobré švestky, uvnitř jakoby duté a pecka tam jen tak ležela a nedržela, šla lehce vyndat.Vždy obsypaná švestkami, které jsme i rozdávali. Bohužel jsme o ní před pár lety přišli a museli ji porazit. Nedavno jsme nějakou švestku koupili, ale není to ono. A tak stále hledám informace o ní, a kde jí sehnat a lituji, že jsme si jí nenaroubovali na jiný strom i když na nás každý chtěl rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.115 (?), 31.10.2017 8:22

Myslím, že žádná taková bosenská švestka zázračné chuti neexistovala. Šlo zřejmě o lepotici, ty se před 20 lety množily hodně. Pouze chutě se nám za ty roky trochu změnily. Od 70. let minulého století jsem hledal a získával řadu roubů podobně chválených slivoní. Vždy se z toho vyklubala nějaká velká pološvestka odpovídající (tedy prázdnější) chuti. Věřte, že kdyby kolem nás takové veliké a přitom sladce aromatické švestky rostly, své místo v zahradách i v sortimentu by si udržely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 31.10.2017 9:40

Letos jsem navštívil starý zarostlý slivoňový sad (spíše les), kde se podle místních pěstovaly "ty Bosenský švestky". Kromě změti myrabelek, podnoží a semenáčů ZR, myrošů a kdoví ještě čeho, tam byly šestimetrové stromy těch Bosenských... Nakonec se z nich vyklubala klasická Č. najbolja chuti podprůměrné. Ale ten pocit, když kráčíte ovocným lesem a kolem vás padají až stogramové "bomby" najbolj je k nezaplacení smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 21.8.2008 14:45

Tuto velikost plodu dosahují odrůdy Valjevka, Elena, Carpatin a mnoho jiných, nakonec i některé z Čačanských.
   Termín "bosenská švestka" neříká nic o konkrétní odrůdě. Je to stejné, jako chtít po citrusáři zařadit kubánský pomeranč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika