Bosenská švestka



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 55.174 (?)
26.8.2018 18:26
Najbolja? (btw rok křížení 1961) Jen mi k ní nesedí ta \"velmi dobrá chuť\".
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 110.204 (?), 31.8.2008 20:43

Karlata-"kadlata" byla u nás i za mého dětství. Jak píše pan víítek, byla kulatá, tmavá se zelenou dužinou. Od pecky se musela doslova odkousat a nebyla nijak veliká. Téměř kulaté plody na krátké stopce, odhaduji do průměru 3cm. S "bosenskýma švestkama" určitě neměla "kadlata" nic společného. Schválně jsem změřila a zvážila plody "Čačanské lepotice"-délka téměř 7cm, šířka 5cm a váha 8dkg. Vážila jsem několik plodů a je mi to záhadou, měly skutečně stejnou váhu. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 252.33 (?), 5.12.2014 15:11

kadlata, jestli tím míníte to, šemu se dnes říká durancie, tak stromky prodávají v Zahradnickém centrum, to má obchody po celé republice. Ale připravte si tlustou peněženku, stojí 275kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tini - (31) - 193.108 (?), 3.12.2014 11:40

Nyní procházím Lidovou Pomologii, dívám se Vaněk vydání 1948 a je tam uvedeno u odrůdy Vlašky synonymum Bosenská. Taky je tam poznámka, že málokterá odrůda se pěstuje pod tolika různými jmény. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.24 (?), 1.9.2013 14:22

Máme ji doma na zahradě, právě jsme sklidili metrák letošní úrody - naštěstí strom rodí ob 1 rok... je to 25 let starý strom, začal rodit před 2 lety. kvete jindy, než ostatní švestky a má sladké šťavnaté plody velikosti vajíčka "L". Šárku to nechytá. Podle všeho stačí zasadit pecku - na zahradě nám takto vyrašilo spousta nechtěných oddenků, které nejdou ani vyrýt.

Bosenská švestka
Bosenská švestka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 22.1.2014 12:40

Podivme"no to jsou Bosenské švestky jak slepičí vejce.Přesto bych netypoval ani jednu z Čačanských.

...právě jsme sklidili metrák letošní úrody - naštěstí strom rodí ob 1 rok...     no, já bych spíše glosoval naneštěstí, protože bych chtěl sklízet takové ovoce každým rokem!!!Plodnost se dá přeci upravit ke snesitelným mezím, tak aby množství každým rokem neobtěžovalo.

Šárku to nechytá. Podle všeho stačí zasadit pecku - na zahradě nám takto vyrašilo spousta nechtěných oddenků, které nejdou ani vyrýt.

Je dobře, že se takových švestek nejde zbavit, a drží se matičky země zuby nehty.Jiní by vám ruce utrhli, kdyby si mohli pořídit švestku, která šarku nechytá.

... je to 25 let starý strom, začal rodit před 2 lety....    tak to je mi taky velmi zajimavá věta-"skoro přirodovědecký oříšek, řek bych.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.1.2014 16:11

Jo, kadlata mi připomínají zašlé časy mého dětství a mládí. Na jejich konzumaci si příliš nevzpomínám, krom toho, že byla velmi sladká a nedala se oddělit od pecky.  Byla tu však jiná mňamka.

Kadlatovka. Omáčka z rozvařených kadlat i s peckama (pecky jí dodávaly zvláštní, jakoby mandlovou chuť). K tomu bramborový knedlík a kousek uzeného. No, to nemělo chybu. V zimě se kadlatovka vařila z kadlatových povidel.
Bohužel, kadlata jsem už nejméně 30 let neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 134.71 (?), 22.1.2014 16:11

Škoda, že majiteľ superslivky nepoužil na porovnanie veľkosti plodov namiesto vajca napr. pravítko so stupnicou alebo nepoložil slivky na kuchyňskú váhu. Snímka totiž nedokazuje, že sa jedná o hmotnosťnú skupinu "L". Mohla by to byť aj "S". Napriek tomu držím palce a nech sa darí!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 26.8.2018 16:44

Letos jsem si všiml na zahradě u jednoho mého známého obrovských slív. Podle něho se jedná o slívu z bývalé Jugoslavie jejíž název nezná. Stromek dostal nejméně před 40 roky od předsedy zahrádkářů, který jej měl dostat běhen nějaké družební akce zahrádkářů.

Padané plody měly velmi dobrou, sladkou švestkovou chuť, trhané plody byly dosud nakyslé. Největší hmotnost plodu jsem navážil 90 g, nejčastěji měly plody hmotnost mezi 70 g - 80 g, viz. foto. Taková hmotnost není uváděna u žádné z Lepotic a o Topech nebyla před 40 roky žádná známost. V názvech starších odrůd se občas vyskytují zmaty. _Co znám, tak takovým velkým slívám se u nás říkalo Francouzské nebo právě Bosenské švestky.


Na váze
Na váze
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 55.174 (?), 26.8.2018 18:26
Najbolja? (btw rok křížení 1961) Jen mi k ní nesedí ta "velmi dobrá chuť".
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 26.8.2018 19:10

U Najbolji je uváděna hmotnost od 35 g do 60 g. Tato slíva má hmotnost od 70g do 90 g; přestože ohnuté větve byly doslova obalené plody od začátku až do konce - a to mi nesedí. Nesedí ani podle různých vyobrazení i když jsem si vědom toho, že fotky mohou být pouze ilustrační a tudíž zavádějící.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika