Bluma cukrářská



Stránky: 1,  2   
host - 156.7 (?) 
13.10.2018 21:46, zobrazeno: 7515x
Dobrý den, netušíte, které odrůdě blumy se říká cukrářská? Dědeček ji kdysi pěstoval, teď už je to starý strom, který neplodí, a já bych si ji rád pořídil. Bohužel nemůžu nikde najít, o jakou konkrétní odrůdu se jedná. Děkuji!
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.154 (?), 13.10.2018 23:42 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 14.10.2018 20:30

V knize Moravské ovoce od Fr. Suchého, je popsána Cukrová veliká. Kopii stránek přikládám.

Cukrová veliká
Cukrová veliká

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 14.10.2018 20:50

No já jsem přemýšlela, proč by zrovna bluma měla být,,cukrářská"? Na co by se v tom odvětví tak bluma mohla používat, aby si to zasloužila. Také mne napadlo, že to jen někdo popletl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.46 (?), 18.3.2019 9:52

My jí měli na zahradě jako švestku cukrářskou a já doteď myslela, že jí tak rodiče jenom říkali. Moc jí postrádám, protože byla výborná a zrála mnohem dřív, než domácí švestka. Pokud í někde objevíte, dejte vědět. AM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 53.124 (?), 18.3.2019 12:10

My máme na zahradě jednu z mladších blum cukrářských. Vyrostla sama z pecky blumy cukrářské, stihla to naštěstí dřív, než původní strom odešel. Maminka jí říkala cukrářská rengle. Má větší zelené plody (báječné na kompoty), pokud ji necháte dozrát víc, jsou tyto plody žluté, ale pak jsou taky už dost měkké. Od pecky jde dobře už i za zelena, i když je to vlastně barva žlutozelená. Tak nevím, máte na mysli tuto "cukrářskou rengli"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 250.70 (?), 18.3.2019 18:06

Vaše "cukrářská ryngle" se s největší pravděpodobností jmenuje "Zelená ryngle". Jak píšete, může pocházet z pecky, ale pokud vyrostla poblíž starého stromu, bude to odkopek.

Popis ZR, sedí to svaší cukrářskou rynglí?

Filip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.81 (?), 18.3.2019 21:47

To, že slivoň, které se říká „cukrářská“ jste nenašel v některé pomologii a že tedy tím takovou neznáte, neznamená, že „cukrářská“ tím musí být Zelená ryngle, a že jí vlastně neznají ani jiní a potřebují o tom poučit.

Třeba já slivoň zvanou „cukrářská“ (ze Šumavy) pěstuji a její obrázky jsem na tyto stránky dál loni. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 250.70 (?), 19.3.2019 15:44

Máte pravdu, že to nemusí být klasická odrůda, ale krajová..

Nicméně jsem chtěl upozornit, že popisované vlastnosti přesně sedí na odrůdu Zelená rynglota, kterou mám na zahradě.

S pozdravem Filip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 19.3.2019 21:30

Myslím si, že právě u slivoní je celá řada „odrůd“, které pomologie vůbec neznají. Proč to tak je nevím. A není to jen náhodná záležitost jedné vesnice, ale třeba ovoce, které znala spousta lidí (třeba každý, koho jsem se ptal ve třech okresech). A není to ovoce k ničemu, ale ovoce chutné a pro mě se zajímavou dobou zrání (o prázdninách). A třeba taky odolné šarce. Mám třeba, ve starém zašarkovaném švestkovém sadu skupinku obyčejných švestek, které se tváří, že žádná šarka není. Nebo, ty žluté, prázdninové, slivoně mám čtyři různé. Asi proto, že neberu pomologie tak doslovně. Docela mě nezajímají všemožné proslavené, cizokrajné, pozdnější švestky. Nechci, nehledám, patery různé, stejně zrající švestky na slivovici. Chci různé ovoce na prázdniny.
Takže mi jaksi vadí, že když někdo vzpomene „neznámou odrůdu“ je v zápětí „utřen“ znalci (pěti odrůd uváděných pomologii), že to musí být právě odrůda č. tři. Pak lidé raději o takových „neznámých odrůdách“ (třeba svých rodičů) raději nepíší. A to ba přeci byla škoda. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika