Bílá plíseň v půdě



host - 243.240 (?) 
12.11.2015 21:12, zobrazeno: 13491x

Dobrý den,

dnes jsem při sázení nové švestky narazil na zvláštní zřejmně jakousi bílou plíseň. Plíseň se objevila hned pod povrchem po odkopání drnů trávníku. Chtěl bych vědět zda to může být pro stromky něják nebezpečné, protože v těsné blízkosti výskytu této plísně mi loni na podzim zašla 3-letá meruňka, kterou jsem chtěl dnes nahradit švestkou. Po zjištění výskytu této plísně jsem ji radši zasadil o metr dále, kde byla půda "čista". Je zajímavé že zemina s touto plisní byla dost suchá skoro bez jakékoliv vlhkosti. 

bílá plíseň v zemině
bílá plíseň v zemině
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 243.240 (?), 12.11.2015 21:14

ješte jedno foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 13.11.2015 7:15

Pravděpodobně mycelium hub, ale podobně se projevují i půdní aktinomycety. Ty nebývají nějak škodlivé, spíše naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 238.52 (?), 13.11.2015 16:29

Možná i plíseň na rozpadajících se kořenech bývalé meruňky. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Fidoluky - (16) - 149.105 (?), 14.11.2015 20:57

Stejnou plíseň jsem našel kolem kořenů hrušky, kterou jsem asi půl roku poté co uschla vykopal. Byl to ale už starý strom, který odešel věkem.

Jinak by se mělo na místo, kde rostla peckovina dát něco jiného, třeba jabloň, hruška, nebo ořech. Snažím se to dodržovat. Platí to i naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 14.11.2015 21:08

Často je to vidět u trouchnivějícího materiálu v půdě - tyto houby a aktinomycety se podílejí na rozkladu přítomného ligninu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 239.116 (?), 27.6.2019 9:55
Dobry den, presne se stejnou plisni se setkavam na sve zahrade. Pred 2 lety jsme na cca 1/3 zahrady, kde to bylo nejhorsi, vyhazeli vsechny rostliny a porazili stromy. Pudu jsme pak vybrali do hloubky cca 30-40 cm. Navozili jsme novou pudu. Zatim jsem tam plisen nenasla, ale kdo vi, mozna se projevi po case. Zahradnik doporucil dalsi napadena mista zalevat roztokem Boraxu, ale moc to nepomaha. Kde plisen pod povrchem je, vse uvada. Zalevani nepomaha. Kdyby mel nekdo jine reseni, sem s nim. Dekuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 89.137 (?), 2.12.2019 20:12

Podobná plíseň vzniká i při nedokonalém kompostování. V půdě je jí nejspíš tolik protože obsazuje volné místo  (niku v ekosystému půdy) vzniklé nepřítomností pestré půdní biosféry (složitějších hub a dalších...).

-Květináč za oknem ve vlhku plesniví, ale když obsahuje mikorhyzu nebo nějaký typ přirozených půdních hub, plíseň se neobjeví i když okolo je.

-Taky dostatek půdního mikroživota jako je v kompostu, pomůže v přirozenějším rozkladu zbytků bez přemíry plísně - jako v přírodě.

Půda má očividně degradovanou svrchní (živou) vrstvu, ale tyto problémy mohou být i u přesolených nebo chemicky znečištěných půd - přemíra hnojiv, postřiků (i fungicidních) zničí citlivější prospěšný život a jednoduchá odolná plíseń obsadí volné místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 89.137 (?), 2.12.2019 20:37

Především zjistit jaký druh plísně to je a příčinu přemnožení,  a detaily vlivu na okolní plevel i plodiny. -(i ty přirozené asi nebývají v jednodruhové monokultuře v takovém rozsahu při rozkladu dřeva v přírodě..), pokud jde o škodlivou plíseń v velkoplošném škodlivém rozsahu, pak existují i nějaké nepřirozeně špatné podmínky...

Jenom chci říct že proti přemnožené monokultuře škůdce pomůže lépe než chemie donekonečna, bohatý a pestrý půdní život v úrodné přirozené půdě, který sice škůdce nevymítí, ale nenechá ho narůst do takyvých mezí. - např: rostlina plná svilušek prospívá lépe v živé půdě plné života, a dalšího hmyzu, než v čistém a sterilním substrátu z obchodu.

MiRA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika