Althanova renklóda - problém s plody



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
2.8.2019 15:52

Chybějící hnojení to není, Althanova renklóda nejspíš taky ne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.9.2015 16:46

Neříká se mi to dobře. Althanova je jednou z mála původních českých odrůd, ale v dnešní době je překonaná a do zahrady možná už ani nepatří.
Nevýhody:
1. Plodnost přichází později než u ostatních kulatých slív a renklód.
2. S výjimkou Malvazinky jsou ostatní odrůdy plodnější
3. Althanova vyžaduje důslednou ochranu proti pilatce, která dokáže zlikvidovat většinu úrody.
4. Stromy tvoří dost velké koruny, což u renklódy není výhodou.
5. Chuť plodů je sice dobrá, ale jinak jsou plody hůře použitelné. Na kompoty,  sušení, knedlíky, koláče, destilát jsou lepší zelené ryngle a švestky, takže zpracovat nadúrodu bývá problém.
6. Odrůda špatně odolává monilii a plody padají i v nezralém stavu.
        Výhodou jsou jen větší plody a velmi slušná tolerance k šarce. Otázkou je, zda problémy s odrůdou - menší úrodnost, hnědnutí dužiny a slabší cukernatost nesouvisí právě se skrytou virovou infekcí. Když se podívám, jak bohatá je dnes nabídka slivoňových peckovin, těžko jim, při vší historické úctě, může Athanova konkurovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 8.9.2015 17:30

V bodech 1-4 s p. Vysloužilem souhlasím.
Kdysi jsem ji míval na myrobalánu, na chráněném stanovišti s mizernou půdou a úrody byly většinou veliké, záleželo na ročníku. Plody sloužily převážně jako stolní ovoce, někdy i na tu metýnku. Koruna byla poměrně veliká, i když jsem se každoročně snažil ji snížit. A to mi z vícero důvodů nevyhovovalo.
Proto jsem strom zrušil a vysadil Althanovu na St. Julien, sice do lepší půdy, ale na trošínku zastíněné stanoviště a nechráněné od severu a severovýchodu proti studeným větrům, které tu často bývají. Výsledkem jsou úrody, kdy si rodina jen trochu zobne a často to ani na tu metýnku nedá.

Tak nevím. Jsou ty nízké sklizně způsobené horším stanovištěm, podnoží, nebo chybami při řezu (volnější vřetenovitý zákrsek).
Zatím jsem se k jednoznačné odpovědi nedobral. Asi to bude nějaká kombinace všech zmíněných faktorů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.9.2015 12:53

Althanova není jediná modroplodá renklóda. Velmi podobná je třeba Diana, která spolehlivěji plodí a má méně bujný, kompaktnějším růst. V plodových znacích se těžko hledají rozdíly, možná je nepatrně menší.

Diana
Diana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.8.2016 22:08

Procházkova (Althanova) ringlota v letošním roce problém s plody (hnědnutí dužniny) nepředstavila. V chuti je příjemná, stejně jako mirabelka Miragrande, ale velký rozdíl mezi nimi není. Osobně si dám raději švestku.

Althanova renglóda
Althanova renglóda
mirabelka Miragrande
mirabelka Miragrande
Althanova a Miragrande
Althanova a Miragrande
Althanova a Miragrande
Althanova a Miragrande
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.68 (?), 7.6.2018 16:45

O koľko má slabší rast v porovnaní s Althanovou? Zasadil som Dianu spolu so Silviou na jar tohto roku, ale plánujem ju na jeseň presadiť na miesto, kde až toľko priestoru nie je a nahradiť ju Presentou. Tak mám trochu obavu, aby nenarástla príliš veľká. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.14 (?), 24.8.2018 9:07

Hnědnutí od pecky se řešilo v jiných vláknech. Nejpravděpodobněji je to způsobeno suchem a horkem. Mám to letos a měl jsem to i vloni. Oba roky extrémě suché. Bohužel to má vliv i na chuť plodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.1 (?), 2.8.2019 12:53

Prosím o radu, na zahradě, kterou jsme koupili před 5 lety je i strom, zřejmě Althanova reklóda (majitel zahrady nežije, nemohu ověřit). Strom plodí občas chutné ryngle tmavě modré barvy. V loňském roce byla obrovská úroda, ale objevoval se matný povlak na plodech rynglí. V letošním roce je úroda slabší, ale plody jsou částěčně zdeforované, jako by prasklé - viz přiložené foto.

Nevím, jak stomu pomoci - jdená se o nemoc, nebo chybí nějaké hnojení. Zatím bylo hnojeno kolem stromu na podzim jen kravským hnojem.

Děkuji

praskání plodů modré renklódy
praskání plodů modré renklódy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.8.2019 15:52

Chybějící hnojení to není, Althanova renklóda nejspíš taky ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika