Ako ošetriť poranenú slivku silonom



host - 202.237 (?)
8.12.2010 22:12

V rozhovoru s jedním starým sadařem se psalo, že na okousané kmínky používá duši z kola. Ováže místo a udělá přesah na zdravou kůru. Duše je pružná, nezaškrtí kmen, dobře těsní a tím že je neprůhledná asi i chrání. Prý se to zahojí velmi dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 92.61 (?), 7.12.2010 22:36, zobrazeno: 4221x

Mám doma peknú trojročnú slivku Stenly, ktorú som v lete poranil silonom vykášača, a to úplným zničením kôry v šírke 1 cm. Na jari chcem toto poškodenie premostiť. Nebude to už neskoro?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.12.2010 23:53

Nedělal bych to. Pravděpodobnost, že se Vám přemosťující rouby u peckoviny ujmou, je malá a naděláte přitom do kůry ještě další rány.  Kůra nad ránou navíc nepůjde pro nedostatek mízy dobře odchlípnout. Centimetr chybějící kůry není mnoho, i když je to dokola. Ránu bych pečlivě zatřel voskem nebo balzámem a doufal, že se během jara zacelí. U tříletého dobře zakořeněného stromku to není vyloučené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 8.12.2010 2:49

Souhlasím, příroda se umí sama s mnohem většími poškozeními vypořádat (ohryzy od zajíců , srnčí a j.).Otřepy hladce začištěte štěpařským nožem a zatřete co nejdříve voskem, aby do rány nezatékalo.Vlivem poškození možná stromek i dříve zakvete. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.135 (?), 8.12.2010 7:12

dobry den kdysi jsem mel okousany kminek broskve temer kolem dokola a jeden stary zahradnik mi poradil rozmichat kravske lejno s jilem a s tim udelat bandaz nevim jak by to dopadlo se steparskym voskem mozna jeste lepe ale to mi ten stromek zachranilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.12.2010 10:52

Ano, tento postup se praktikoval. Doporučovalo se navíc lejno od stelné krávy, které údajně obsahovalo víc hormonů a hojivých látek. Nakolik byla tato metoda prokazatelně účinná - např.  oproti balzámům s růstovými stimulátory nebo jen tradovaná, těžko říci.
   Každopádně je známá věc, že když jsou pletiva jinak zdravých stromů poraněná traumatem - zvěří, zahradní technikou, tíhou sněhu, je jejich hojivost překvapivě dobrá. Naopak rány vzniklé rakovinou, monilií, mrazem, dřevokazným hmyzem (často napadají již nemocná pletiva), se hojí mnohem hůře, bez ohledu na druh ošetření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 202.237 (?), 8.12.2010 22:12

V rozhovoru s jedním starým sadařem se psalo, že na okousané kmínky používá duši z kola. Ováže místo a udělá přesah na zdravou kůru. Duše je pružná, nezaškrtí kmen, dobře těsní a tím že je neprůhledná asi i chrání. Prý se to zahojí velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.61 (?), 8.12.2010 22:19

Mám na jar túto poranenú slivku silno zrezať alebo len čiastočne, aby som jej neurobil veľké rany? A nakoniec - čo je lepšie na poranenie - vosk alebo balzam? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 8.12.2010 22:40

Podle mě je to celkem jedno. Asi balzám, lépe se roztírá, nemusí být tak hustý jako vosk (kvůli nezatékání mezi řezné rány roubů) a obsahuje nějaké ty stimulátory růstu a hojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika